שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: index open
  מחשבך הוא מבצרך: אבטחת הדפדפן
  באינטרנט יש עולמות של תוכן ומידע, ולצידם סכנות אבטחה למחשבכם. כיצד תגנו עליו? עצות לגלישה בטוחה בשלושת הדפדפנים הפופולריים: אקספלורר, פיירפוקס וכרום

  יותר ויותר מהשימוש שלנו במחשב מתמקד בדפדפן האינטרנט. דואר האלקטרוני, שיחות מקוונות, רשתות חברתיות, הורדות ועוד: כולם מתבצעים מהדפדפן וחלקם אף משאירים בו עקבות.

   

  בעוד שלושת המדריכים הקודמים בסדרה עסקו באבטחתה של מערכת המחשב בכלל, כעת נתמקד בשלושת הדפדפנים הפופולריים כיום בשוק ואופן אבטחתם. מלבד ביטחון המחשב, חשוב לזכור שהמידע של המשתמש הוא החשוב ביותר ולכן יש למנוע בכל מחיר את חשיפתם של נתונים אישיים כמו היסטוריית גלישה או חיפוש.

   

  ישנן שתי המלצות חשובות הנכונות עבור כל דפדפן שהוא. ראשית כל, הקפידו להתקין את הגירסה היציבה החדשה ביותר של הדפדפן בכל עת. חלק מהדפדפנים יציעו לכם עדכון אוטומטי, ואקספלורר של מיקרוסופט מקבל את עידכוניו יחד עם מערכת ההפעלה שכמובן מומלץ לעדכן באופן קבוע או אוטומטי.

   

  בנוסף חשוב לזכור שהסרגלים השונים הניתנים להורדה באינטרנט אומנם מספקים לעתים שירותים מעניינים, אך בדרך כלל מאטים את הדפדפן. כיצד קשור הסרגל לאבטחה? חשוב לבדוק את המקור שלו לפני ההתקנה - ולוודא שלא מדובר במקור מפוקפק הצפוי להדביק את מחשבכם בנוזקה מסוג כלשהו.

   

  Microsoft Internet Explorer

  הדפדפן הפופולרי ביותר בעולם, מן הסתם עקב הכללתו במערכות ההפעלה של מיקרוסופט, זכה גם לשם של הפגיע ביותר לפרצות אבטחה. בעוד זה היה נכון בגרסאות קודמות של התוכנה, גירסה 8.0 מספקת מעבר לאפשרויות אבטחה רבות, גם דפדפן שאינו רגיש למירב סוג ההתקפות נגדו באינטרנט.

   

  על כן, במידה ואתם משתמשים באינטרנט אקספלורר כדפדפן מועדף, מומלץ מאוד לשדרג במידת האפשר לגירסתו השמינית, שהיא גם הגירסה עבורה נכתבו הטיפים מטה.

   

  מיסוך חכם

  אפשרות זו, שתמצאו תחת תפריט הבטיחות בממשק הדפדפן, תגן עליכם מפני אתרי דיוג (פישינג) על ידי השוואת האתר בו אתם מבקרים לבסיס נתונים קיים של אתרים זדוניים, וכן באמצעות סריקה חכמה של העמוד לסממנים של אתר דיוג. תוכלו גם לדווח על אתרים חשודים אם תתקלו באחד.

   

  אפשרות זו מומלץ להפעיל בעת גישה לאתרים הדורשים שם משתמש וסיסמה או פרטים אישיים מסוג כלשהו.

   

  גולשים בפרטיות

  אפשרות הגלישה הפרטית (InPrivate browsing) נוחה במיוחד אם אתם משתמשים במחשב ציבורי, משפחתי או אחד השייך לחבר ואינכם רוצים להשאיר עקבות לביקורכם באתרים אלו או אחרים.

   

  בגלישה במצב פרטיות, בניגוד לגלישה במצב רגיל, לא תשאירו על המחשב קבצים זמניים, נתוני היסטוריית גלישה, קבצי "עוגיות" (cookies) שמות משתמש או סיסמאות. כמו כן, יימחקו כל נתוני הטפסים שמילאתם בעת הגלישה באתרים שונים.

   

  FireFox 3.6

  בגרסתו החדשה, 3.6, כולל שועל האש מספר תכונות אבטחה חדשות ושימושיות.

   

  בכדי לבדוק את אמינותו של אתר, טרם תמלאו בו פרטים אישיים או תמסרו סיסמה, תוכלו פשוט ללחוץ על צלמית האתר בשורת הכתובת (ה-favicon) ולקבל מידע על אמינות הדף בו אתם גולשים.

   

  גם דפדפן זה, בדומה לאקספלורר מאפשר לכם לגלוש בחלון פרטי ולהימנע משמירת עקבות מהביקור באתר על מחשב בו אתם גולשים. FireFox כוללת גם אפשרות נוחה נוספת, המאפשרת לכם לבקש מהדפדפן לשכוח לחלוטין את ביקורכם באתר זה או אחר אם שכחתם להפעיל את הגלישה הפרטית.

  להפעלת הגלישה בפרטיות יש לבחור אפשרות זו בתפריט הכלים. מחיקת נתוני ביקור באתר מסויים ניתן לעשות על ידי צפיה בהיסטוריית גלישה, ובחירה באפשרות בתפריט הנפתח בלחיצה על הרשומה עם כפתור העכבר הימני.

   

  Chrome 4.0

  הדפדפן של גוגל, שצובר אט-אט פופולריות בקרב משתמשים הודות למנוע הג'אווה המהיר במיוחד שלו . כולל גם הוא אפשרות גלישה בפרטיות או כמו שגוגל קוראים לזה אינקוגניטו (incognito). להפעלת האפשרות יש לבחור בצלמית מפתח הברגים ומשם בחלון לגלישה פרטית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מחשבך הוא מבצרך: אבטחת הדפדפן"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים