שתף קטע נבחר

וינשטיין ולדור מסתייגים מהפרקליט שהשתלח

היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה פירסמו הודעות גינוי מיוחדות בעקבות דבריו של סגן פרקליט מחוז ירושלים, כפי שנחשפו ב"ידיעות אחרונות". גורמים בסביבתה הקרובה של נשיאת העליון, ביניש: "דברי הבל שאינם ראויים". עו"ד קורב שלח מכתב התנצלות ללדור: "אין לי ספק כי חטאתי בסגנון הדברים ועל כך אני מבקש להביע את התנצלותי"

"פרקליט המדינה מסתייג נחרצות - הן מן התכנים, שחלקם מסלפים לחלוטין את המציאות, והן מסגנונם הבוטה והבלתי-ראוי של ההתבטאויות, שאותן הוא מגנה בחריפות". כך נמסר היום (שישי) מטעמו של עו"ד משה לדור, בעקבות דבריו של סגן פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אורי קורב, שנחשפו ב"ידיעות אחרונות". עוד נמסר בשמו של לדור: "כולנו נבוכים ומצטערים נוכח הפרסום".

 

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין הגיב גם הוא לדברים החריגים שהשמיע קורב. הוא שוחח עם נשיאת העליון, דורית ביניש, ואמר לה כי "הפרקליטות לא תשלים ולא תקבל כל פגיעה מכל מין וסוג במערכת המשפט ובמיוחד בשופטי ישראל". מהודעת משרד המשפטים עולה כי וינשטיין שוחח עם לדור, ביקש לבדוק את הדברים ולהסיק – אם יהיה בכך צורך – את המסקנות הנדרשות.

 

במקביל, הפרקליט הבכיר שיגר הבוקר מכתב התנצלות מיוחד ללדור ול-ynet נודע כי הוא צפוי להיות מוזמן לבירור ביום ראשון.

  

לקריאת מכתב ההתנצלות של קורב - לחצו כאן

 

גורמים בסביבתה הקרובה של נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, מחו על דבריו של קורב ואמרו ל-ynet כי "דברי ההבל שאותם אמר אינם ראויים וצריך לטפל בפרשה הזאת".

 

הסערה החלה בעקבות חשיפת קטעים מהרצאותיו של הפרקליט הבכיר לסטודנטים למשפטים, שבהן אמר בין היתר: "חלק גדול מהשופטים הם חמורים גדולים. הם משחקים טטריס בזמן הדיונים".

  

"ברגע שהוא שופט, הוא כבר לא בן אדם. שופטים הם משהו מדרגה בין - תלוי את מי שואלים - בין אנשים למלאכים. זו הדרגה שלהם... חלקם, אם אני הייתי צריך לתת להם, הייתי נותן להם דרגה של חמור", אמר עו"ד קורב - שלא חסך ביקורת חריגה בחריפותה גם מנשיאת העליון.

 

"זו שערוריה שאין כדוגמתה"

גורם משפטי בכיר אמר ל-ynet בעקבות פרסום הדברים: "זו שערוריה שאין כדוגמתה, האיש הזה אינו יכול להמשיך להיות עובד ציבור ופרקליט המדינה צריך לקרוא אותו לסדר - ודחוף".

 

מהודעת משרד המשפטים עולה עוד כי לדור מתכוון לערוך תחקיר ולקבל פרטים נוספים על הארועים והדברים שנאמרו בפני הסטודנטים, "לבחון אותם בקפידה במהלך התקופה הקרובה, ומסקנותיו - משמעותיות ככל שתהינה - תתקבלנה בתום בחינתו, ולא קודם שהחלה".

 

"לישראל מערכת שפיטה מעולה, הזוכה לאמון רב במיוחד של פרקליט המדינה וכלל ציבור הפרקליטים", הודיע לדור. "גם מסיבה זו, וכדי לשמור על מעמדה וכבודה של מערכת המשפט והשפיטה המגוננת על החברה, חובה היא על כולם – ובמיוחד משפטנים ופרקליטים – להקפיד על שיח תרבותי, ענייני ונקי, גם שעה שעוסקים אנו בנושאים משפטיים טעונים ורגישים, יהא הפורום להשמעת הדברים אשר יהא". 

 

עו"ד קורב: "מתנצל, חטאתי בסגנון הדברים"

עו"ד קורב, שבתגובה לפרסום ב"ידיעות אחרונות" אמר כי השתמש בלשון הומור והגזמה, שלח מכתב התנצלות לפרקליט המדינה. "כואב לי על העוול שגרמו דברי למערכת אותה אני משרת זה 15 שנה, על הפגיעה בחבריי הפרקליטים ובך אישית ובעיקר על הפגיעה במערכת השפיטה", כתב.

 

"הדברים העולים מהפרסום אינם משקפים את עמדתי ואת גישתי למערכת. יש לנו מערכת שפיטה מקצועית אנושית ורגישה. אני מכבד אותה ונותן בה אמון".

 

עוד ציין קורב במכתבו כי כמה מהציטוטים נגעו לתיקים מסוימים שכלל לא היו בטיפולו או שאינם מוכרים לו: "לא התיימרתי בהתייחסותי לתיקים אלה לדייק בעובדות והשתמשתי בהם כדוגמאות בלבד".

 

"השמעת ביקורת הוגנת ועניינית היא מעשה נכון במהלך קורס אקדמי וזו צריכה להיעשות בדרך מנומסת. אין לי ספק היום כי חטאתי בסגנון הדברים ועל כך אני מבקש להביע את התנצלותי", סיכם.

 

החברים לעבודה: פרקליט מעולה - אמירות אומללות

ומה אומרים עמיתיו של קורב בפרקליטות המדינה? גם שם נשמעת ביקורת, לצד ציון אישיותו הצבעונית. "עו"ד קורב הוא פרקליט מעולה, איש חכם ומבריק, אבל אין ספק שהאמירות אותן אמר הן אמירות אומללות", אמרו ל-ynet גורמים בפרקליטות.  

 

לדברי אותם גורמים, "קורב ידוע כאיש שנון, בעל אמירות ציניות ולשונו מהווה

לפעמים חרב פיפיות עבורו". לדבריהם, הדעות החריגות שהביע נאמרו תוך כדי מתן הרצאות, "בצורה לא רשמית ובקורס הנחשב משעשע". עם זאת הבהירו כי "הדברים לא היו צריכים להיאמר".

  

בכירים בפרקליטות העריכו לאחר פרסום הדברים כי נחסמה דרכו של עו"ד קורב לכס המשפט. "הוא אמנם איש מבריק, אבל לא הופתענו מדבריו, אנחנו מאוד אוהבים אותו, הוא מסור לעבודה וחרוץ, הוא עכשיו צריך להוריד את הראש ולחכות שהגל יעבור", אמרו בכירים בפרקליטות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וינשטיין. יוסקו מסקנות
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
לדור. "מערכת שפיטה מעולה"
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודי ועקנין
עו"ד קורב. התנצלות ושיחת בירור
צילום: דודי ועקנין
מומלצים