שתף קטע נבחר

ברק לרמטכ"ל ארה"ב: ידידים מגשרים על פערים

בפגישה בין שר הביטחון לראש המטות המשולבים של ארצות הברית בקריה, שעסקה בנושא איראן, רמז השר ברק על הפערים בין וושינגטון לירושלים: "בין ידידים יש לפעמים גם הבדלים, אנחנו יודעים לגשר עליהם ולהמשיך לפעול יחד לחיזוק היציבות באזור". מאלן: "הידידות והקירבה בין שתי המדינות מעולם לא היו חשובים יותר"

ראש המטות המשולבים של ארה"ב, האדמירל מייקל מאלן, נועד הבוקר (יום ב') בקריה בתל-אביב עם שר הביטחון, אהוד ברק, שרמז לפערים בין הגישות של ארצות הברית וישראל: "בין ידידים יש לפעמים גם הבדלים, אנחנו יודעים לגשר עליהם ולהמשיך לפעול יחד לחיזוק היציבות באזור והיחסים עם ארה"ב", אמר ברק.

 

מאלן אמר לברק ש"תמיד נחמד לחזור לישראל, זה ביקור חשוב וחיוני להמשך חילופי הדעות בינינו. כשאני בא לפה, אני נזכר באתגרים הקיימים באזור זה של העולם ואנו חייבים להמשיך ולעבוד על היחסים המדיניים באזור". ברק קידם את מאלן בברכה: "אנו מקבלים פה בברכה את ראש המטות המשולבים של ארה"ב, שהוא גם ידיד וגם מייצג את הנקודה היותר חשובה של ישראל. בעשרות השנים אנו פועלים יחד גם לחיזוק ביטחונה של ישראל. אנו מאחלים לאדמירל מאלן סיור מוצלח באזור". 

 

מאלן נועד גם עם הרמטכ"ל גבי אשכנזי, וראש אמ"ן האלוף עמוס ידלין, ודן עמם בנושא הגרעין האיראני. בפתח פגישתו עם ברק, אמר: "הידידות והקירבה בין שתי המדינות מעולם לא היו חשובים יותר מנקודת המבט שלי. מאז ומתמיד היחסים בינינו היו טובים וזה יימשך לנצח".

  

ראש המטות המשולבים התקבל על-ידי משמר כבוד, ופגש גם את חברי משלחת צה"ל להאיטי: "אתם הגעתם להציל חיים, אתם מסמלים תקווה ואתם אפשרתם להמשיך את החיים איפה שניתן". האורח האמריקני סיפר לחברי המשלחת כיצד בזמן שנועד עם הרמטכ"ל גבי אשכנזי בסוף חודש ינואר בבריסל היה אשכנזי כולו נרגש וגאה בחייליו: "הוא לא מצא מילים כדי לתאר את מה שהוא חש. תדעו לכם שהוא מאוד גאה בכם", אמר אדמירל מאלן לחברי המשלחת.

 

הוא ציין כי מבצע החילוץ וההצלה הישראלי היה נפלא ויוצא דופן. "אתם לא תשכחו את זה, וגם תושבי האיטי לא ישכחו לכם את מה שעשיתם". הרמטכ"ל אשכנזי אמר במפגש כי פעילות המשלחת היא הפנים האמיתיות של צה"ל ושל ישראל: "אני גאה אישית להיות המפקד שלכם".

 

במהלך המפגש אמר מפקד פיקוד העורף, אלוף יאיר גולן, כי מבחינתו המשלחת הצליחה להשיג את כל יעדיה: הצלת חיים, טיפול רפואי וייצוג של צה"ל ומדינת ישראל. הוקרן סרטון קצר שצולם בהאיטי ובו ניסיונות הצלה של חברי המשלחת הישראלית והטיפול בנפגעי רעש האדמה. סרן צופיה מוסקוביץ' מחיל הרפואה סיפרה בטקס על אחת הלידות בבית החולים הישראלי. "מבחינתי הסיפור שאני לוקחת איתי הוא לידתו של דניאל שקראנו לו 'הנסיך הקטן'. זו היתה התרגשות עצומה עבורנו להיות שם ברגעים האלה והבנו את גודל המשימה וההזדמנות שהיתה בפנינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאלן ואשכנזי בטקס בקרייה
צילום: ירון ברנר
לידות בביה"ח הישראלי בהאיטי (ארכיון)
צילום: דובר צה"ל
מומלצים