שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  לשחרר את רוממה

  "הציבור השלים עם אבדן אחד הנכסים היותר חיוניים, והעניין במתרחש ברשות השידור, בשל עיצומים אלה ואחרים, הולך ומתמעט. חייבים לעשות הכל כדי לשחרר את הרשות מידי שוביה". פרופ' דן כספי על אחיזת המדינה בשידור הציבורי

  בכל פעם שפורץ משבר ברשות השידור, מתחדשת הרטוריקה על חיוניות השידור הציבורי. כתרומה למערכה הרטורית, משודרים מדי ערב בערוץ 1 "תשדירי שירות" עם עדויות של אנשים ידועים כדוגמת שלי יחימוביץ', לזכות קיומו של השידור הציבורי.


  'מבט' עם ינון מגל ומרב מילר. סמן תכנים לערוצים המסחריים (צילום: ערוץ 1)

   

  אבל בלהט הרטורי נשכחת עובדה בסיסית: אין זהות בין השידור הציבורי לבין רשות השידור. אם בכלל, רשות השידור הינה דוגמה שלילית ובלתי רצויה של שידור ציבורי. רשות השידור מסבה נזק לרעיון של שידור ציבורי. בשל הפוליטיזציה המתמשכת, תרבות הארגון הקלוקלת, הביצועים החיוורים, ניהולה הכושל לאורך השנים ותפוקתה הדלה, הרשות משניאה את השידור הציבורי על כלל משלמי האגרה. אף חסידים מושבעים של השידור מסוג זה, כמוהו כבעל הטור, מתקשים להשלים עם הנעשה ברשות השידור.

   

  מן הראוי לציין שבכל מדינות המערב נתון השידור הציבורי במשבר זהות, עקב התחרות המחריפה עם השידור המסחרי. אלא שבמרבית המקרים, ארגוני שידור ציבורי הצליחו להתארגן ולהיערך לנסיבות החדשות. אדרבא, על קברניטי השידור המסחרי להיות מעוניינים בקיומו של ערוץ ציבורי איתן, ולו רק מטעמים תועלתיים של חלוקת עבודה ביניהם.

   

  התמחות השידור הציבורי בסוגה עילית משחררת אותם מנטל של הפקות הנראות כבלתי כדאיות מבחינה כלכלית. בנוסף, שידור ציבורי איכותי מיטיב לא רק להתחרות בערוצים מסחריים, אך גם מקרין על הסטנדרטים ומשמש מצפן לשידור המסחרי.

   

  איפה החלופה?

  במידה רבה, השידור המסחרי בארץ חש בחסרונו של שידור ציבורי איתן. בנסיבות אחרות, רשות השידור יכלה להציג חלופה משכנעת לגל של תוכניות בידור וריאליטי השוטף את המסך הקטן. אלא שבמקום להתרענן ולהסתגל לטכנולוגיות החדשות ולמציאות התקשורתית החדשה, מיטב האנרגיות מופנות למאבקים ולשמירת המצב הקיים.


  השר הממונה על הרשות, אדלשטיין. הסירו ידיכם (צילום: עטא עוויסאת)

   

  חייבים לומר מיד שהאחריות המרכזית על המתרחש ברשות השידור נופלת כיום על כתפים פוליטיות, ובמיוחד על השר הממונה על ביצוע חוק רשות השידור. תפקיד זה היה לשווה-ערך לתיק בממשלה ודי בכך כדי להצביע על דרגת הפוליטיזציה של רשות השידור.

   

  לאורך שנים בחשו ידיים פוליטיות במינויים וניהול שוטף. גופי הפיקוח הציבורי, הוועד המנהל ומליאת רשות השידור, היו מאז ומתמיד בסיס טירונות לעסקנים פוליטיים וקרש קפיצה לתפקידים בכנסת ובממשלה,

  או לחילופין אחוזת-בית לגמלאים שפרשו מפעילות ציבורית.

   

  השידור הציבורי שבוי כרגע בידי רשות שידור ובידי ממשלת ישראל. סימנים אחדים מעידים שהציבור כבר השלים עם אבדן אחד הנכסים היותר חיוניים והעניין במתרחש ברשות השידור, בשל עיצומים אלה ואחרים, הולך ומתמעט. על כן, חייבים לעשות הכל כדי לשחרר את רשות השידור מידי שוביה.

   

  הפנייה לשר האחראי על רשות השידור והממשלה כולה הינה חד משמעית: למען טובת השידור הציבורי, אנא הסירו ידיכם מרשות השידור. הבטיחו שינוי בחוק רשות השידור לצמצום המעורבות הפוליטית בענייני השידורים ותנו את התמיכה הדרושה לשינוי אמיתי למבנה מקצועי ויצירתי של רשות השידור.

   

  • דן כספי הוא פרופסור במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון והיה חבר בוועד המנהל של רשות השידור בין 2000-2003

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שקלאר. בחישה ארוכת שנים
  צילום: גיל יוחנן
  כספי. "הבטיחו שינוי בחוק"
  לאתר ההטבות
  מומלצים