שתף קטע נבחר

תא"ל פארס לא יועמד לדין; "לא יחזור לצה"ל"

הקצין הבכיר, שהתפטר בעקבות הצהרה כוזבת שמסר למפקדיו על תאונה שביצעה אשתו ברכב צבאי, יעמוד לדין משמעתי בלבד לאחר שלא עלה ממעשיו חשד לפלילים. גורם צבאי ל-ynet: "הרמטכ"ל עשוי שלא לאשר לו לחזור"

ההר הוליד עכבר? שנה וחצי לאחר שהודה ששיקר למפקדיו ופרש מצה"ל, עומדת הפרשה סביב תת-אלוף עימאד פארס להגיע לסופה בדין משמעתי בלבד. סגן הפצ"ר, אלוף-משנה שרון אפק, המליץ כי הרמטכ"ל ינקוט נגד הקצין ב"צעד פיקודי משמעותי והולם", במקביל להליך הדין המשמעתי. מכאן ניתן לשער שקטניו סיכויו של הקצין הבכיר לשוב לשורות צה"ל.

 

הפרקליטות הצבאית החליטה לא להעביר לבית הדין הצבאי את התיק, שעסק בדיווח כוזב שהעביר פארס על תאונת דרכים קלה שביצעה אשתו ברכב צבאי שבו נהגה ללא אישור. ההחלטה התקבלה לאחר שלא נמצא חשד לפלילים.

 

לפני כמה שבועות נערך שימוע בהשתתפות סנגוריו של הקצין הבכיר, ששימש בעבר מפקד אוגדת הגליל, עורכי הדין אבי עמירם ורמי בובליל.

 

על פי ההחלטה, תטופל הפרשה בהליך דין משמעתי על ידי ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף דני ביטון. ההליך ידון בשתי העבירות המיוחסות לפארס, האחת - אי קיום הוראות, בכך שאפשר לאשתו לנהוג ברכב למרות האיסור על כך בפקודות הצבא, וכן עבירות במסמכים צבאיים, על כך שחתם על אחד מהם מבלי שקרא את תוכנו ווידא כי הוא תואם למציאות.

 

פארס צפוי לבקש: החזירו אותי לצבא

פארס, שפרש מצה"ל, כפי שנחשף ב-ynet, עשוי כעת לדרוש לשוב לשורות הצבא. על פי הערכה, יסתיים הליך הדין המשמעתי בעונש סמלי בלבד. ההחלטה האם הוא ראוי להמשיך ולשרת בצבא תועבר לאחריות הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, שיצטרך לבחון האם הגרסה שמסר פארס בדבר האירוע לאלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, חמורה דיה כדי לסתום את הגולל על הקריירה הצבאי הארוכה של הקצין הבכיר.

 

אשכנזי התבטא בחריפות נגד פארס לאחר חשיפת הפרשה, אולם כעת, לאחר שהוחלט בפרקליטות הצבאית כי אין במעשיו ראיות לאירוע פלילי, עשויה התמונה להשתנות. גורמים צבאיים הבקיאים בפרשה ציינו כי למרות קביעת הפרקליטות הצבאית, עשוי הרמטכ"ל שלא לשנות את דעתו המקורית באשר לסיום שירותו פארס בצה"ל, בעקבות הדיווח הכוזב שמסר.

 

"גם כאשר קצינים לא מבצעים אירוע פלילי אלא חוטאים לנורמות של צה"ל ולא מדווחים אמת, יש בכך די כדי לנקוט נגדו צעדים קשים", אמרו אותם גורמים בשיחה עם ynet.

 

הם הוסיפו, כי "הרמטכ"ל יכול בהחלט להשאיר את החלטתו המקורית על כנה. אין ספק שהתחושה של כולנו נוחה יותר שעימאד פארס לא יגיע לבית דין צבאי בגלל האירוע, אבל צריך עדיין לזכור שהוא שיקר למפקדיו - ואי אפשר לעבור על כך לסדר היום", אמרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פארס. יכול לחזור לחייך? (ארכיון)
צילום: טל שחר
אשכנזי. ישנה את דעתו? (ארכיון)
צילום: אבי רוקח
עו"ד אבי עמירם
צילום: ירון ברנר
מומלצים