שתף קטע נבחר

בריטניה: זיוף הדרכונים - אירוע חמור ביותר

בלונדון ובדבלין מביעים זעם על השימוש בדרכונים מזויפים בחיסול בדובאי, והחשדות מופנים כלפי ישראל. בריטניה בהודעה רשמית: "נגן על אזרחינו מפני גניבת זהויות. עקב הקשר הישראלי של כמה מהאזרחים הבריטיים שנפגעו, תתקיים פגישה בין תת שר החוץ ושגריר ישראל"

החיסול שהסתבך לתקרית דיפלומטית: בריטניה ואירלנד מזמנות את שגרירי ישראל לבירור בעקבות השימוש בדרכונים מזויפים במהלך חיסולו של מחמוד אל-מבחוח בדובאי - ובהודעות הרשמיות שהתפרסמו אמש (ד') על-ידי משרדי החוץ בלונדון ובדבלין, האצבע מופנית בבירור כלפי ישראל. "זיוף הדרכונים הבריטיים הוא אירוע חמור ביותר", נאמר בהודעת בריטניה. ממשלת אירלנד מנסה לארגן חקירה מתואמת של מספר מדינות. 

 

עוד על החיסול שהסתבך בדובאי:

 

בהודעת משרד החוץ בלונדון נאמר כי "הממשלה תמשיך לנקוט בכל הפעולות הנדרשות על מנת להגן על אזרחים בריטים מפני גניבת זהויות. הממשלה עוסקת בכמה ערוצים של פעילות מתמשכת ביחס לנושא הספציפי הזה". פגישות השגריריות צפויות להתקיים הבוקר.

 

בריטניה גם פירטה את המהלכים שבהם היא נוקטת בפרשה: "ראשית, אנו מספקים סיוע לאזרחים בריטיים שנפגעו מפעילות הזיוף הזו. שגרירות בריטניה בתל-אביב יוצרת קשר עם האזרחים הבריטיים שנפגעו ומוכנה לסייע להם ככל האפשר. שנית, כפי שאמר ראש הממשלה, עלינו להבטיח שתיערך חקירה מקיפה לגבי זיוף הדרכונים האלו. המחלקה לפשעים חמורים תוביל את החקירה בזו, בשיתוף פעולה הדוק עם רשויות האמירות. שלישית, עקב הקשר הישראלי של כמה מהאזרחים הבריטיים שנפגעו, תתקיים פגישה בין תת שר החוץ והשגריר הישראלי".

 

במקביל, גורם דיפלומטי בדבלין מסר ל-ynet כי גם השגריר הישראלי שם זומן לבירור. שר החוץ של אירלנד, מייקל מרטין, הודיע כי הגיע לידיו מידע נוסף מהרשויות באיחוד האמירויות הנוגע לדרכונים האיריים המזוייפים, שבהם השתמשו חלק מחברי החולייה שהתנקשה באל-מבחוח. המידע החדש מהווה אישור סופי לכך שהדרכונים זויפו. השלטונות באיחוד האמירויות העבירו לידי אירלנד את מספרי הדרכונים. המספרים זהים לאלו של שלושה דרכונים איריים חוקיים, אולם השמות אינם תואמים את שמות האזרחים המחזיקים בדרכונים אלה.


מחמוד אל-מבחוח ואחריו צמד ה"טניסאים" (צילום: רויטרס)

 

משרד החוץ האירי מנסה בשלב זה לאתר את האזרחים האירים שמחזיקים או החזיקו בעבר את הדרכונים האלה. השר מרטין מבקש מהתקשורת לשמור על פרטיותם.

  

"הדרכון שלנו מכובד ברחבי העולם ונחשב למסמך באיכות מצויינת", נמסר ממשרד החוץ באירלנד. "השקענו משאבים רבים במאפיינים הביטחוניים של הדרכונים שלנו, על-מנת שאזרחינו יוכלו לטייל בעולם בבטחה. פעולות שמסכנות את שמנו הטוב עשויות להשפיע על ביטחון אזרחינו מעבר לים. אני נחוש לשמור על אמינותו של הדרכון האירי, ואנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות באיחוד האמירויות".  

 

עוד מוסיפים בדבלין: "משרד החוץ, דרך שגרירויות אירלנד בלונדון, פריז וברלין, ייצור קשר עם הרשויות במדינות אלה ויבחן את האפשרות לפתוח בחקירה משותפת".

 

החיסול בדובאי מסבך את ישראל גם באוסטריה. משרד הפנים בוינה הודיע כי פתח בחקירה בעקבות חשד שחברי חוליית החיסול השתמשו בקווי טלפונים סלולריים אוסטריים. ככל הנראה לפחות שבעה מהטלפונים הופעלו באמצעות כרטיסי חיוג שנקנו מראש באוסטריה.


פורסם לראשונה 17/02/2010 22:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחסלים מבוקשים בדובאי
צילום: רויטרס
שניים מחברי חוליית החיסול
צילום: רויטרס
מומלצים