שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איך נחגוג את פורים בלי חור גדול בכיס?
  תכנון מוקדם לחגיגות הפורים הבאות עלינו לטובה, עשוי חסוך למשפחה כסף רב. הקצו זמן ביחד עם הילדים, לתכנן את התחפושות שלהם, את התלבושות לקטנים בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים, את הבילוי בימי החופשה ואת היציאות הצפויות שלכם ושל שאר בני המשפחה

  תכנון מראש שווה כסף בבנק. ממש כמו נוסחה מתמטית. זה נכון לגבי תכנון לטווח ארוך שעליו הרחבתי בעבר – חיסכון שמאפשר מימון ההוצאות הגדולות בחיים כמו דירה, רכב, לימודים ואירועי שמחות כמו גם לגבי תכנון לטווח קצר. זה נכון, לא פחות, ביום יום, בשגרה. בדברים הקטנים ביותר המרכיבים את ההוצאות שלנו.

   

  במהלך השנה יש כמה "פיקים" של הוצאות שאם לא מתכננים אותם בקפידה מראש, הם יכולים להגיע למאות, אם לא אלפי שקלים - מהם ניתן להמנע. ראש השנה ופסח, הם הדוגמאות הבולטות ל"פיקים" הכלכליים הללו. אולם החגים הקטנים שביניהם, גם להם יש נטיה לשלוח את ידם אל הכיס שלנו מבלי שנרגיש.

   

  חג הפורים הבא עלינו לטובה, הוא דוגמה נהדרת לכך. לפנינו מספר ימים בהם התכנון יכול לעשות את ההבדל בין הוצאות מדודות לבין תגובה בלתי מוסדרת לצרכים שיעלו בזה אחר זה לקראת החג, בחג ובימי החופשה מבית הספר.

   

  הזמן העומד לרשות חלק מאיתנו קצר עד כאב. במירוץ בין העבודה למטלות היומיומיות נדמה שלא נותר זמן האיכות לתכנון הבאות. אבל לקראת פורים, הקצו לעצמכם זמן ביחד עם הילדים על מנת לתכנן את התחפושות שלהם ליום החג, את התלבושות לקטנים בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים, את הבילוי בימי החופשה ואת היציאות הצפויות שלכם ושל בני העשרה שלכם.

   

  על המקרר בביתי תלוי מזה שבוע לוח התחפושות לשבוע הבא והוא נראה כך:

   
  לוח התחפושות

  לוח התחפושות
  יום תאריך למה מתחפשים ומה עושים
  א 21.2.10 יום בן לבת ובת לבן
  ב 22.2.10 יום ליצנים
  ג 23.2.10 יום פיג'מות
  ד 24.2.10 יום תינוקות
  ה 25.2.10 פעילות ביתנים ללא תחפושות
      חלוקת משלוח מנות
  ו 26.2.10 פורימון בבית ספר, להגיע מחופשים
  כל השבוע 21-26.2.10 משחק גמדים וענקים
  א, ב 28-29.2.10 חופשת פורים

   

  בואו נראה מה יקרה אם לא נתכנן. בכל יום נמצא את עצמנו זקוקים לפריט ממש קטן לתחפושת של יום המחרת ומן הסתם נזכר בכך ברגע האחרון. אז נרוץ לקנות את הפריט החסר בעלות גבוהה יותר ממה שהוא באמת צריך לעלות לנו. האמת היא שאם נתכנן מראש נגלה מן הסתם שאת מרבית הפריטים יש לנו בבית או יש לחברים שלנו. כמו גם את התחפושות שהילד שלנו הכי רוצה להתחפש בהן השנה ומתחרט, ורוצה אחרת.

   

  אם היינו מצרפים טבלה של עלויות לכל אותם פריטים קטנים של הרגע האחרון במשפחה של שניים – שלושה ילדים ומוסיפים אליה את התחפושות ומשלוחי המנות, היינו מגיעים למאות רבות של שקלים, גם אם כל פריט ממש "זול".

   

  ושני ימי החופשה? אותם באמת כדאי לתכנן מראש. הארץ מלאה באירועים לחג בחינם או בפחות מ- 30 שקל. אם תגיבו לבקשות הילדים בבוקר יום ראשון לסיבוב בקניון, סרט וצהריים במקדונלדס, מחיר היומיים הללו ירקיע שחקים. אם תעשו סיור מקדים באינטרנט, יש סיכוי שיהיו לכם יומיים מלאי פעילות מעשירה בעלויות נמוכות.

   

  אז מה עושים בפועל:

  • מתכננים עם הילדים את התחפושות. האינטרנט גדוש באתרים עם רעיונות לתחפושות שניתן לעשות לבד והסברים מקיפים על איפור ואבזור. בקרו בהם.

   

  • בודקים בכל הארונות ומוצאים את האביזרים המרכיבים אותם. הם שם. מסתתרים בפינות האפלות ששכחנו.

   

  • עושים רשימה של האביזרים והתחפושות שצריך להשיג מחברים או לקנות.

   

  • עושים סקר שוק וקונים מראש, לא ברגע האחרון כשכל התחפושות הזולות כבר נחטפו.

   

  הנה כמה מקומות פחות שגרתיים לרכישת תחפושות:

  • החנות הסינית ברחוב השומר, סמוך לשוק הכרמל בתל אביב ובה מגוון של שמלות משי בגזרות מסורתיות במחיר של 40 שקלים כמו גם מגוון של תלבושות סיניות במחירים זולים.

   

  • שווקי ההחלפות ברחבי הארץ בהם ניתן להשלים אביזרים חסרים ולקבל רעיונות שלא חשבתם עליהם כמו גם לוחות יד שניה וקח-תן.

   

   

   

  • באתר לגדול, ריכזו רשימה עשירה של בילויי פורים בחינם או בפחות מ- 30 שקל.

   

  ההילולה הארוכה הזו לא תחסר דבר אם נתכנן אותה בקפידה. היא אפילו יכולה להיות שמחה ורגועה יותר אם נתכנן אותה מראש. היא בודאי תהיה זולה יותר.

   

  הכותב הוא מנכ"ל חברת My Control העוסקת בהדרכה ובמתן יעוץ כלכלי לפרט ולמשפחה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "איך נחגוג את פורים בלי חור גדול בכיס?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  למה נתחפש?
  צילום: ירון ברנר
  איתן זכריה
  צילום: מריסה מינה גולדבג
  מוגש מטעם: מוצר השנה
  מומלצים