שתף קטע נבחר

אישום בארה"ב חושף: כך מממנים את חיזבאללה

חקירה שנמשכה שלוש שנים הובילה בסוף השבוע לכתבי אישום נגד שלושה אנשי עסקים, שנהגו לייצא מכשירי פלייסטיישן ומצלמות למרכז מסחרי בפרגוואי. המוצרים נמכרו ואת הרווחים גרף חיזבאללה. וזהו רק מרכז אחד ברשת שפועלת בדרום אמריקה

כתבי אישום שהוגשו בסוף השבוע במיאמי, ארה"ב, נגד שלושה אנשי עסקים - מעניקים הצצה אל שיטות הפעולה ומקורות המימון של חיזבאללה בדרום אמריקה. בתום חקירה שנמשכה כשלוש שנים הואשמו שלושה באספקת ציוד אלקטרוני למרכז קניות בפרגוואי, אולם מתצהירים שהגיש משרד האוצר האמריקני בפני בית המשפט ניתן ללמוד על שיטות המימון של ארגוני הטרור.

 

שלושת העצורים בפרשה הם: חאלד ספאדי - בעלי חברת "אספקת הארזים" בן 56, יוליסס טלוורה - בעלי חברת "טרנס-אמריקה אקספרס" בן 46, ואמיליו גונזלס-ניירה - בעלי חברת "ג'מבו קרגו" בן 43. הם מואשמים באספקת אלפי מכשירי פלייסטיישן ומצלמות למרכז מסחרי בעיר סיודד דל-אסטה, שבמשולש הגבולות פרגוואי-ברזיל-ארגנטינה.

 

המרכז המסחרי, ששמו "גלריה פייג'", מזוהה על-ידי משרד האוצר האמריקני כמטה לפעילות הכלכלית של חיזבאללה, באזור שבו לרשויות החוק של פרגוואי אין שליטה של ממש. חשוד רביעי שלא נעצר הוא סמיר מהדי, בן 37, בעל אזרחות כפולה ברזילאית ופרגוואית, הוא בעלי המרכז המסחרי בסיודד אל-אסטה. 

 

השיטה עבדה כך: ספאדי נהג לספק את המוצרים לשני הנאשמים האחרים ואלה העבירו אותם לפרגוואי. כדי להסתיר את היעד האמיתי של המוצרים נהגו השלושה - כך על-פי כתבי האישום - לפברק את כתובותיהם של מקבלי הסחורות בעת מילוי מסמכי הייצוא.

 

לדבריו של עוזר השר לביטחון פנים, ג'ון מורטון, המרכז המסחרי של חיזבאללה בסיודד אל-אסטה נמצא במעקב זה כמה שנים. מנהל המרכז הוא מוחמד יוסוף עבדללה, החשוד כי נהג להעביר באופן קבוע אחוזים מרווחי המרכז לחיזבאללה.

 

מתצהיר שפרסם משרד האוצר האמריקני לפני כארבע שנים עולה כי המרכז המסחרי בסיודד דל-אסטה הוא חלק מרשת דרום אמריקנית בניהולו של אסד אחמד ברקאת - הנמצא ברשימת הטרור של ארה"ב מאז 2004. בתצהיר צויין כי "ברקאת מנהל רשת כספית גדולה בדרום אמריקה שהיא העורק הכספי של חיזבאללה בלבנון".

 

בדיון בבית המשפט ביקשה התביעה הפדרלית ששלושת החשודים לא ישוחררו בערבות, מחשש שימלטו מארה"ב. פרקליטו של ספאדי, מייקל טיין, לעג לתביעה שעוצרת אנשים על העברת משחקי טלוויזיה. "כתבי האישום מאשימים את הג'נטלמנים האלה בתמיכה בחיזבאללה על-ידי העברת מכשירי פלייסטיישן. אני מניח שזה סוג חדש של נשק להשמדה המונית", אמר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משלוחים אסורים
צילום: אבי רוקח
מומלצים