שתף קטע נבחר

מיליבנד לליברמן: שתפו פעולה עם החקירה

אחרי הגינוי האירופי נועד שר החוץ בבריסל עם עמיתו הבריטי, שהביע דאגה עמוקה מהשימוש שעשתה חוליית החיסול בדרכונים מזויפים. במקביל, הודיעה בריטניה כי המחסלים השתמשו ב-8 דרכונים בריטיים מזויפים. ליברמן לעיתונאים בבריסל: אתם רואים יותר מדי סרטי ג'יימס בונד

בריטניה הודיעה הערב (יום ב') כי מחסליו של מחמוד אל-מבחוח בדובאי השתמשו בשמונה דרכונים בריטיים מזויפים - ולא בשישה כפי שנטען עד כה. במקביל, נועד בבריסל שר החוץ הבריטי, דייוויד מיליבנד, עם שר החוץ אביגדור ליברמן, והבהיר לו כי בריטניה "מוטרדת מאוד" - וכך גם אירופה כולה - מהשימוש שעשתה חוליית החיסול בדרכונים בריטיים.

 

החיסול, הדרכונים והמהומה הדיפלומטית - כותרות נוספות ב-ynet:

 

מיליבנד אמר לאחר הפגישה כי הבהיר לליברמן שהבריטים "רואים חשיבות רבה לכך שישראל תשתף פעולה עם החקירה". לדבריו, "חיוני שיחסים בין מדינות יהיו מבוססים על שקיפות. חשוב גם לומר שישראל, במידה מסוימת יותר מכל מדינה אחרת, תרוויח יותר ממזרח תיכון שפועל במסגרת חוקים - ולכן ראוי לטפל בכך בדרגים הגבוהים ביותר בישראל".


ליברמן ויו"ר הפרלמנט האירופי, יז'י בוז'ק, הערב בבריסל (צילום: AFP)

 

עוד הוסיף מיליבנד כי ליברמן השיב לו ש"אין לו כל מידע בשלב זה" - אותה תשובה שהוא מספק לכל גורם בינלאומי שעמו דן בנושא בימים האחרונים. בהמשך הערב, לאחר פגישה עם יו"ר הפרלמנט האירופי, יז'י בוז'ק הפולני, כשנשאל שוב על ידי עיתונאים לגבי מעורבות ישראל בהתנקשות, איבד כנראה ליברמן מעט מסבלנותו, והשיב רק: "נראה לי שאתם רואים יותר מדי סרטי ג'יימס בונד".

 

חמאס לאיחוד: צרפו ישראל לרשימת תומכי הטרור

בד בבד, דיבר הערב בבית הנבחרים הבריטי השר לענייני אירופה בממשלת בריטניה, כריס בראינט, ואמר כי הממשלה קיבלה הודעה מהרשויות בדובאי על שני דרכונים נוספים שזויפו לפני ההתנקשות במלון. בסך הכל השתמשו המחסלים ב-15 דרכונים אירופים - שמונה מבריטניה, חמישה מאירלנד, דרכון צרפתי ודרכון גרמני, שנטען כי היה מקורי.

 

בתוך כך, ביקש היום חמאס ממדינות האיחוד האירופי לצרף את ישראל לרשימת המדינות התומכות בטרור, בעקבות הטענות כי המוסד הישראלי עומד מאחורי חיסולו של בכיר הארגון בדובאי. בהודעה מטעם הארגון נכתב כי ישראל מהווה "איום לשלום הבינלאומי".

 

מוקדם יותר היום, זמן קצר אחרי שהאיחוד האירופי פירסם הודעת גינוי לחיסול בדובאי,

נועד ליברמן עם עמיתו האירי, מייקל מרטין, שדרש הסברים בעקבות הטענות לזיוף דרכונים איריים בידי הצוות שהשתתף ברצח. ליברמן ומרטין נועדו בבריסל, ושר החוץ אמר לעמיתו כי אין שום ידיעה המעידה על כך שישראל מעורבת בעניין.

 

"אם מישהו היה מציג מידע אחר, מעבר לכתבות בתקשורת, היינו מתייחסים לכך", אמר ליברמן, "אך מכיוון שאין כל מידע כזה, אין שום צורך להתייחס לעניין". בפמליית ליברמן אמרו שגורם בכיר מאוד אמר לו: "לא הינו אמורים לטפל בנושא הדרכונים, אבל דובאי הפעילה לחץ ואיימה לפגוע במתן ויזות לאזרחים אירופים".

 

Read this Article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונות המחסלים. ארכיון
צילום: AFP
מיליבנד. "חיוני שיחסים בין מדינות יהיו מבוססים על שקיפות"
צילום: רויטרס
מומלצים