שתף קטע נבחר

חוק חדש בהונגריה: עונש מאסר למכחישי שואה

המחוקקים במדינה אישרו חוק שיאפשר לבתי המשפט לגזור עד שלוש שנות מאסר על מכחישי שואה. 142 מחוקקים נמנעו. עדיין לא ברור כיצד תגיב מערכת המשפט, שפסקה בעבר שאיסור על הכחשת שואה מנוגד לחופש הביטוי

הפרלמנט ההונגרי אישר אמש (יום ב') חוק שיאפשר לבתי המשפט לגזור עד שלוש שנות מאסר על מכחישי שואה. החוק, יוזמה של אטילה מסטרהאזי, מועמד מפלגת השלטון הסוציאליסטית לראשות הממשלה, אושר ברוב של 197-1. 142 מחוקקים נמנעו מההצבעה.

 

נסיונות קודמים להטיל איסור על הכחשת שואה בהונגריה נדחו על-ידי מערכת המשפט, בטענה שמדובר בפגיעה בחופש הביטוי. גם נסיונות לשנות את החוקה כדי להבטיח את חוקיות הצעת החוק החדשה נכשלו.

 

המפלגה הסוציאליסטית ורוב החברים בברית הדמוקרטים החופשיים תמכו בהצעת החוק. מאידך, רוב החברים במפלגת פידז' - מפלגת האופוזיציה המרכז-ימנית העיקרית - ובני בריתם, הנוצרים הדמוקרטים, נמנעו. זאת, על רקע דחיית בקשת מפלגת פידז' לכלול בחוק גם הכחשה של פשעים נאצים וקומוניסטים.

 

הכל פוליטיקה? 

גאבור הורן, מחוקק מברית הדמוקרטיים החופשיים שהצביע בעד החוק, הביע תמיהה בנוגע לתזמון - והזכיר כי יוזמה דומה של מפלגתו נדחתה לפני חודשים ספורים. "ההבדל הוא שלפני שישה חודשים לא היה קמפיין", אמר.

 

הבחירות לפרלמנט יתקיימו באפריל ולפי הסקרים, מפלגת פידז' מובילה על הסוציאליסטים בפער

ניכר. ג'וביק, מפלגה ימנית-קיצונית שמואשמת על-ידי מבקריה בעמדות גזעניות, צפויה לחצות בקלות את אחוז החסימה שעומד על חמישה אחוזים - ולהיכנס לפרלמנט.

 

דברי שנאה והסתה לאלימות נגד מיעוטים כבר מנוגדים לחוק בהונגריה, אבל החוק החדש מוסיף לאלה גם "הכחשה, תהייה או המעטה בערך השואה". כ-550 אלף יהודים הונגרים ו-50 אלף צוענים נרצחו על-ידי הנאצים. הקהילה היהודית במדינה מונה כעת כ-100 אלף בני אדם.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אופיר הכהן
מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. אי אפשר להכחיש
צילום: אופיר הכהן
מומלצים