שתף קטע נבחר

ביטוחי רעידת אדמה: הציבור אדיש, וגם המדינה

רעידת אדמה בעוצמה של 7-6 בסולם ריכטר תגרום נזק בהיקף של כ-50 מיליארד דולר, אך רוב הציבור סומך על פיצויים מהמדינה -, שאינה ממהרת לפועל. כך התברר בדיון בוועדת המשנה לביטוח של ועדת הכספים, שהסתיים ללא תוצאות

הנזק הישיר למבנים בישראל שיתמוטטו ברעידת אדמה בעוצמה של 7-6 בסולם ריכטר עלול להיות בסדר גודל של כ-50 מיליארד דולר. אומדן זה נמסר היום (ג') לוועדת המשנה לביטוח של ועדת הכספים בידי אבי שפירא יו"ר ועדת ההיגוי להיערכות לרעידות אדמה במשרד התשתיות.

 

 

רעש בעוצמה כזאת יגרום להתמוטטות של עשרות אלפי מבנים אפילו במרכז הארץ אם מוקד הרעש יהיה באזור השבר של בקעת הירדן. לוועדה נמסר כי לרוב המבנים אין ביטוח נגד רעידת אדמה מיום שבוטל ביטוח החובה למקרים אלה בסוף שנות ה-80, ובגלל תעריפי הפוליסות הגבוהים שחברות הביטוח גובות עבור סיכון זה והקשיים שלהן בביטוחי משנה.

 

לוועדה נמסר עוד כי הציבור נמנע מביטוחים פרטיים וסומך יותר על המדינה שתבוא לעזרתו במקרה אסון. אולם ד"ר שפירא ציין, כי היקף האסון והנזקים הצפויים יהיה כזה שהמדינה לא תוכל לעמוד בו. ספק גם אם חברות הביטוח יוכלו לכסות את הנזקים, אפילו למבנים שרק ייסדקו ולא יתמוטטו (למקרים אלה אין כיסוי ביטוחי).

 

יו"ר הוועדה, ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), כינסה את הדיון לבדיקת מצב הביטוח נגד רעידות אדמה בעיקר של מבנים ממשלתיים וציבוריים.

 

נציג האוצר לא היה יכול לספק נתונים לעניין זה. לדבריו, בעבר החלה בדיקה של עלויות הביטוח למבנים הרבים שאינם מבוטחים אולם הממונה על ההגבלים העסקיים הקפיא את הבדיקה מחשש להיווצרות קרטל של חברות הביטוח כשיגיע הרגע לבצע את ביטוח המבנים. מצד שני, האוצר החל לבצע סקר ומיפוי המבנים המבוטחים אך גם עבודה זו טרם הושלמה.

 

יו"ר הוועדה נשמעה אובדת עצות. "נראה שגם הביטוח לא מספיק חשוב לציבור", אמרה ונאנחה. היא מחתה על היעדרו מהדיון של סגן שר האוצר יצחק כהן, המפקח על אגף שוק ההון והביטוח, למרות שהוזמן.

 

התמונה שהצטיירה בדיון הייתה המשך של תמונת האדישות שהתגלתה בוועדות אחרות בכנסת לא מכבר, על רקע כישלון התוכנית הממשלתית (תמ"א 38) לעידוד בעלי בתים ויזמים לחזק בתי מגורים הצפויים להתמוטט כדי שיוכלו לעמוד ברעידת אדמה. התמריץ של מתן תוספת אחוזי בנייה לא משתלם לקבלנים בעיקר באזורי הפריפריה הצפונית - המועדים ראשונים לפורענות מבחינת רעידות האדמה, כמו עמק בית שאן.

 

קירשנבאום ביקשה בסיכום מהאוצר לסיים לפחות את מיפוי המבנים הממשלתיים המבוטחים ולהגיש לוועדה פתרונות לביטוח המבנים האחרים, עד לישיבה הבאה בנושא שתתקיים בעוד כחודשיים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רעידת האדמה בהאיטי
צילום: AP
מומלצים