שתף קטע נבחר

הצעת חוק: למנוע מבאבות ורבנים להטריד מינית

ח"כ אורלב שיזם את ההצעה אמר: "מעתה ואילך גם 'באבות' וגם רבנים לא יוכלו להתחמק מאחריותם לשמור על המגבלות של מניעת הטרדה מינית". הוא הכחיש קשר לפרשת הרב אלון

האם חברי הכנסת יחמירו החקיקה בעקבות פרשת הרב אלון? מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית שתי הצעות חוק דומות הקובעות כי הצעות או התייחסויות בעלות אופי מיני המופנות על-ידי מורה דתי או רוחני לתלמידו, תוך ניצול יחסי תלות ייחשבו להטרדה מינית, גם אם האדם שאליו הופנו ההצעות לא הראה שאינו מעוניין בהן.

 

בדברי ההסבר להצעה שיזם חבר הכנסת זבולון אורלב (הבית היהודי) נכתב כי "החוק למניעת הטרדה מינית מגדיר נסיבות בהן הצעות מיניות או התייחסויות המתמקדות במיניותו של אדם יהיו בגדר הטרדה מינית, גם אם המוטרד לא הראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעות או בהתייחסויות מצד המטריד.

 

מדובר בנסיבות בהן מתקיימים יחסי מרות או תלות בין המטריד למוטרד: מסגרת יחסי חינוך (כשמדובר בקטין או חסר ישע), יחסי מטפל מטופל, יחסי עובד מעביד או אדם בשירות. מוצע להוסיף לרשימה זו, נסיבות בהם אדם פונה לקבלת הדרכה רוחנית או דתית, ונותן את אמונו במדריך הרוחני או הדתי, המנצל את יחסי התלות ומטריד מינית. נסיבות אלה עשויות למנוע מהמוטרד להביע את התנגדותו למעשה ההטרדה, בשל יחסי התלות או המרות שנוצרו בינו לבין המדריך לו הוא מייחס סמכות רוחנית או דתית".

 

לדברי ח"כ אורלב, "מעתה ואילך גם 'באבות' ומדריכים רוחניים אמיתיים ומזויפים וגם רבנים לא יוכלו להתחמק מאחריותם לשמור על המגבלות של מניעת הטרדה מינית. זו הייתה פירצה שראוי היה לסתום אותה, בבחינת פירצה המזמינה את המטריד".

באשר לטענה כי ההצעה קשורה לפרשת התלונות על הטרדה המינית כלפי הרב מוטי אלון אמר אורלב: "אין שום קשר לפרשת אלון, והקשר בין מועד ההצבעה על הצעת החוק לבין התפוצצות הפרשה מקרי לחלוטין, ובכל מקרה מדובר בקריאה טרומית, ואין חקיקה רטרואקטיבית לכן אין שום קשר לפרשת אלון".

 

בהצעה תמכו 59 חברי כנסת ללא מתנגדים וללא נמנעים, ובהצעת החוק השניה של ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) תמכו 65 חברי כנסת ללא מתנגדים ונמנעים. הממשלה תמכה בשתי הצעות החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין קשר לפרשת אלון. אורלב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים