שתף קטע נבחר

התביעה: אולמרט היה מאוכזב שזקן האזינה לו

בנאום הפתיחה שפך עו"ד אברבנאל מים צוננים על טענות זקן ואולמרט כי האזנות הסתר נעשו באישור: "הנאשם טען בחקירתו שהופתע - והדברים הוקלטו". הסנגור, עו"ד פטמן: "כולנו יכולים לשאול מה הגב' זקן עושה פה". לטענתו, היא שתקה בחקירתה כי חשדה שמשתמשים בה כדי להפליל את מעסיקה

בקיעים בין ראש הממשלה לשעבר לראש לשכתו? טענתה המרכזית של שולה זקן, הנאשמת השנייה במשפטו של אהוד אולמרט, ששלב ההוכחות שלו נפתח היום (ה'), בעניין האזנות הסתר שבהן היא מואשמת, היא כי ההאזנות נעשו כחלק מתפקידה בלשכה. אפילו אולמרט עצמו טען כי ההאזנות בוצעו "כדי לשפר את העבודה" במשרד. אולם בנאום הפתיחה שלו היום, חשף התובע במשפט, עו"ד אלי אברבנאל, כי אולמרט עצמו אמר בחקירתו כי לא רק שלא אישר את ההאזנות - אלא אף שהיה "מופתע ומאוכזב" לשמוע על כך.

 

"אין חולק שהנאשמת האזינה לשיחות רבות שקיים הנאשם כשר, והורתה לעובדים ולעובדות נוספות להאזין גם הם", אמר אברבנאל, והוסיף: "בגרסתה בחקירה אמרה שעשתה זאת בידיעת הנאשם. אנו חולקים על כך. הנאשם בחקירתו שלל אפשרות לשיטה כזאת. הוא טען בחקירתו כי הוא מופתע מכך, מאוכזב לשמוע את הדברים. כך הגיב בחקירה, והדברים בהקלטה".

 

"יתר הנסיבות ודרכי ההתנהלות של המשרד יוכיחו גם הם שהנאשם לא היה מודע לשיטה הזאת", הבהיר עו"ד אברבנאל, והוסיף כי "האזנה לשיחותיו של שר באופן יומיומי מקימה לא רק עבירה טכנית - אלא גם עבירה עצמאית של מרמה והפרת אמונים".

 

"רצו להשתמש בזקן כפיתיון"

זקן הגיעה מחויכת לבית המשפט המחוזי בירושלים, ושוחחה עם אולמרט. לאחר נאום הפתיחה הממושך של אברבנאל ותגובה קצרה של סנגורו של אולמרט, עו"ד אלי זהר, עלה לנאום גם פרקליטה של זקן, עו"ד מיכה פטמן, ואמר כי אולמרט אמר לחוקריו שהופתע מההאזנות משום שהחוקרים הציגו בפניו תמונה חלקית של הדברים.

 

עו"ד פטמן פתח בתהייה אם בכלל היה מקום להעמיד לדין את מרשתו: "נדמה לי שאחרי דברי הפתיחה של פרקליט המחוז הנכבד, כולנו יכולים לשאול מה הגב' זקן עושה פה", אמר והסביר: "נטילת כספים שלא מיוחסת לזקן, שימוש בכספים שלא מיוחס לגב' זקן, אי דווח על הכספים שהיא לא חייבת בדיווח ולא מעורבת בו, מסירת מעין תמורה למר טלנסקי, שהיא לא קשורה, נושא מפעל שמן שלא מיוחס לה ושורה ארוכה של פעולות, שאפילו תוכיח התביעה שהן בוצעו אחת לאחת - לא מהוות עבירה פלילית".  


אולמרט וזקן עם עו"ד פטמן, היום בבית המשפט (צילום: אמיל סלמן)

 

לדבריו, החקירה בפרשות אולמרט ובפרשת רשות המסים במקביל הובילו את זקן למחשבה ש"מנסים לעשות בה שימוש להפיל ראש ממשלה מכהן, שהיא מעריצה כמעט שלושה עשורים" - ולכן בחרה להשתמש בזכות השתיקה בחקירתה, בניגוד לפרשת רשות המסים, שם השיבה לשאלות בחקירה. 

"כשחוקרים אותה כעדה היא כן משתפת פעולה, כשהיא נחקרת על מה שמיוחס לה, היא ענתה. רק כשרצו להשתמש בה כפיתיון להפיל את המעביד, היא סירבה לענות - וקיבלנו פרס, אנחנו פה".

 

עוד טען, כי עדות אחת של אולמרט הייתה יכולה להסיר את האשמה מזקן בעניין זה, אולם התביעה נמנעה מחקירתו בעניין זה. עניינית לנושא ההאזנות, הבהיר שוב שהן בוצעו "כטובת הלשכה, וטובת קידום העניינים. אין שום דבר סודי - מאזינים לשיחות לשמוע מתי מסתיימת שיחה. כל המזכירות יודעות על זה. התביעה תוכיח ששום דבר לא היה סודי - ואם יפספסו אני אעזור להם!".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שתקה. זקן ואולמרט בבית המשפט
צילום: אמיל סלמן הארץ
הופתע? אולמרט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים