שתף קטע נבחר

אוסטרליה על הדרכונים: הסבר ישראל לא מספק

ראש הממשלה האוסטרלי הבהיר כי ארצו טרם קיבלה מישראל תשובה מספקת בנוגע לדרכונים המזויפים ששימשו את מחסלי אל-מבחוח. עיתון בריטי מדווח כי חוקרים מהממלכה כבר הגיעו ארצה לתשאל את הישראלים אזרחי בריטניה שנקשרו בפרשה

קנברה לא מתכוונת לוותר בקלות: אוסטרליה הגבירה הבוקר (שבת) את הלחץ על ישראל סביב פרשת הדרכונים המזויפים ששימשו את מחסלי מחמוד אל-מבחוח, והדגישה כי טרם קיבלה הסבר מספק מירושלים. ראש הממשלה האוסטרלי, קווין ראד, הבהיר כי ממשלתו לוקחת ברצינות את הטענות לפיהן סוכנים של המוסד גנבו זהויות של אזרחים אוסטרלים לצורך ביצוע החיסול.

 

"זו הסיבה לכך שמשרד החוץ זימן את שגריר ישראל וביקש הסבר", אמר ראד לכתבים בארצו. באמצע השבוע הגיע השגריר

הישראלי באוסטרליה, יובל רותם, למשרד החוץ בקנברה, אך כמו שגרירי ישראל באירופה, לא סיפק למקומיים מידע חדש בנושא. "לפי שעה, איננו מרוצים מההסבר הזה", הבהיר לפנות בוקר קווין ראד.

 

ראד אמר כי על ממשלת אוסטרליה לפעול בזהירות רבה בעניין, משום שמדובר בנושא ביטחוני סבוך. "כשזה נוגע לזיוף של דרכון אוסטרלי או לשימוש וניצול של דרכונים אוסטרליים, לממשלה הזו יש קו נוקשה לחלוטין בנוגע להגנה על אמינות מערכת הדרכונים שלנו, משום שמיליוני נוסעים תלויים בזה מדי שנה", הוא אמר לכתבים. ראד הדגיש כי הוא שוקל את מילותיו בכובד ראש בשל מורכבות הפרשה: "אני בוחר את מילותיי בקפידה רבה, כדי לא להעמיד בסכנה שום אדם ולא לפגוע בחקירה שמתנהלת".

 

לאחר השיחה עם השגריר הישראלי באמצע השבוע אמר שר החוץ של אוסטרליה, סטיבן סמית, כי הוא מצפה מישראל לשיתוף פעולה מלא. "אם יתברר כי גורמים ישראלים הורו או אישרו לעשות שימוש לרעה בדרכונים אוסטרליים - לא נראה בכך מעשה של מדינה ידידותית", הזהיר.

 

הבריטים כבר חוקרים בארץ

בתוך כך מדווח הבוקר העיתון הבריטי "אינדיפנדנט", כי חוקרים מהסוכנות הבריטית לטיפול בפשיעה מאורגנת חמורה (Soca) הגיעו לישראל, כדי להתחיל לתשאל את הישראלים בעלי האזרחות הבריטית, ששמותיהם הופיעו בדרכונים המזויפים ששימשו את מחסליו של אל-מבחוח.

 

לפי הדיווח, הסוכנות אישרה אתמול כי כבר נעשו סידורים לקראת המפגשים עם ששת הישראלים בעלי האזרחות הבריטית

ששמותיהם הופיעו בין 11 הדרכונים שחשפה משטרת דובאי לפני כשבועיים. ביום רביעי השבוע, כזכור, חשפה דובאי 15 חשודים נוספים, בהם עוד שישה שהחזיקו בדרכונים בריטיים. גם הם צפויים להיחקר.

 

העיתון דיווח כי הראיונות שיערכו אנשי הסוכנות הם חלק מהחקירה שעל פתיחתה הורה ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, אחרי שנחשף השימוש בדרכונים בריטיים מזויפים במסגרת חיסולו של בכיר חמאס ב-20 בינואר.


"המחסלים" הבריטים שחשפה משטרת דובאי השבוע

 

מהסוכנות הבריטית נמסר אתמול כי היא נערכת לשוחח עם ששת בעלי הדרכונים כעדים אפשריים לפשע, וכי הראיונות עמם ייערכו בשגרירות בריטניה בתל-אביב. הסוכנות הוסיפה כי "לרשויות בישראל נמסרה הודעה". דובר שגרירות בריטניה אמר כי חוקר מטעם Soca הגיע לישראל, אך ציין כי השיחות עם בעלי הדרכונים המזויפים טרם החלו.

 

משטרת דובאי: מצאנו DNA של מחסל

ששת בעלי הדרכונים הבריטיים הראשונים שנחשפו הם: סטיבן דניאל הודס, מלווין אדם מילדינר, ג'ונתן לואיס גרהאם, מייקל לורנס ברני, פול ג'ון קילי וג'יימס לאונרד קלארק. ששת בעלי הדרכונים הבריטיים שנחשפו השבוע הם: מארק דניאל סקלאר, רוי אלן קאנון, דניאל מארק שנור, פיליפ קאר, סטיב קית' דרייק וגבריאלה ברני.

 

משטרת דובאי האשימה את המוסד באחריות לחיסול, והשימוש שארגון הביון הישראלי עשה לכאורה בדרכונים בריטיים הסעיר את בריטניה. שגריר ישראל בממלכה, רון פרושאור, זומן בשבוע שעבר לבירור במשרד החוץ בלונדון, אך אמר כי אין

באפשרותו למסור מידע חדש. שר החוץ הבריטי, דיוויד מיליבנד, קרא לישראל לספק הבהרות ולשתף פעולה בחקירה, והבהיר כי בריטניה רואה את הזיוף בחומרה.

 

אתמול אמר מפקד משטרת דובאי, דאחי חלפאן תמים, כי בידי אנשיו יש DNA של אחד ממחסליו של אל-מבחוח וכן טביעות אצבעות של חברים נוספים בחוליית המתנקשים. "יש לנו ראיית DNA מזירת הפשע", אמר תמים לרשת "אל-ערבייה", "ה-DNA של הפושעים נמצא שם". הוא הדגיש כי הראיות החדשות מוכיחות במאת האחוזים את זהות המתנקשים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קווין ראד. לא מרוצה
צילום: AFP
גורדון בראון. בריטניה רואה בחומרה
צילום: AP
שר החוץ מיליבנד. רוצה הבהרות
צילום: AFP
מומלצים