שתף קטע נבחר

יוצר תיאטרון הפלייבק יבקר בישראל

ג'ונתן פוקס, מפתח שיטת הפלייבק שהחלה את דרכה בארה"ב בשנות השבעים כשיתוף פעולה יחידי בין קהל לשחקנים, יגיע ארצה לסדרת הרצאות וסדנאות במהלך חודש מרס

ג'ונתן פוקס, יוצר שיטת תיאטרון הפלייבק יגיע בחודש מרס לישראל לסדרת הרצאות וסדנאות. תיאטרון הפלייבק החל את דרכו בשנות השבעים בארה"ב והפך במרוצת השנים לכלי אמנותי וטיפולי בו נעזרים מוסדות, עסקים ואנשים פרטיים. בישראל קיימות כעשרים קבוצות פלייבק מקצועיות עמן ייפגש פוקס במהלך ביקורו.

 

"תיאטרון פלייבק הוא כלי עתיק-מודרני שמציע אפשרות של דיאלוג ומאפשר טרנספורמציה אמיתית", אמר פוקס. תיאטרון פלייבק שואב מסיפורי חיים של המשתתפים בו, קהל ושחקנים כאחד, ומתבסס על אימפרוביזציה ששמה במרכז את היצירה הספונטנית ואת הסיפור האישי.


תיאטרון הפלייבק בפעולה. שיח בין השחקנים לקהל (צילום: אביבה אפל)

 

התהליך מבוסס על שיתוף פעולה ייחודי בין קהל לשחקנים כשמתנדב מהקהל משתף בסיפור על רגע בחייו ובוחר שחקנים שיגלמו את התפקידים השונים בסיפור. תוך שניות לובש הזכרון צורה אמנותית בה הוא צופה. כל מופע מבוסס על חמישה או ששה סיפורים שיוצרים רצף תיאטרלי של רגעי הומור ודרמה.

 

"בהופעות בהן ניתן ביטוי אמיץ לסיפורי חיים משמעותיים, המשתתפים יכולים לחוות את הידע הטמון בסיפור ולגעת אחד בשני באופן עמוק ומעורר השראה", אמר פוקס.

 

בישראל הוקמה קבוצת הפלייבק הראשונה כבר בשנת 1991 על ידי אביבה אפל. שנים ספורות לאחר מכן הוקם בית הספר הישראלי לפלייבק כשלוחה של המרכז בניו יורק. "בואו של פוקס לישראל מחבר אותנו לשורשים ולערכים הבסיסיים של תיאטרון פלייבק המקורי כמו גם לחזון האמנותי והחברתי של פוקס", אמרה אפל המכהנת גם כנשיאת ארגון תיאטרון פלייבק העולמי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פוקס. נוגע בסיפורי חיים של אנשים
צילום: אביבה אפל
לאתר ההטבות
מומלצים