שתף קטע נבחר

סופה קיצונית במערב אירופה: לפחות 45 הרוגים

הסופה, שזכתה לשם "סינתיה", הביאה איתה גשמי זעף ורוחות בעוצמה של הוריקן. מחוזות נרחבים במערב צרפת הוצפו ובפריז התמלאו הרחובות באשפה. זו הסופה הקשה ביותר בצרפת מאז 1999. כ-900 אלף נותקו מחשמל ומאות נפצעו מחפצים מעופפים

איתני הטבע ממשיכים לגבות קורבנות בעולם: לפחות 45 בני אדם נהרגו ומאות נפצעו בסופה הפוקדת את צרפת, ספרד ופורטוגל מאז סוף השבוע. עיקר הנזק נגרם במערב צרפת, שם נמדדו רוחות קיצוניות בעוצמה של 150 קמ"ש. על פסגת מגדל אייפל בפריז נמדדה רוח בעוצמה של 175 קמ"ש. 

 

מרבית ההרוגים טבעו למוות בהצפות שגרמו גשמי זעף, וארבעה בני אדם נוספים נהרגו כתוצאה מפגיעת עצים וחלקי מבנים שהתעופפו ברוח החזקה. לפחות 12 בני אדם נעדרים. הסופה - שזכתה לשם "סינתיה", היא הקשה ביותר שפוקדת את צרפת מאז 1999, אז נהרגו 90 בני אדם. מערכות החילוץ וההצלה במדינה הושמו ב"כוננות אדומה", לראשונה מאז הוקמו ב-2001.


משפחה מהעיירה לה פוט סו-מר, נזקקו לחילוץ מההצפות (צילום: רויטרס)

 

כ-900 אלף בני אדם נותרו ללא חשמל בצרפת וחברת החשמל הצרפתית מסרה כי הזרם יחודש רק בתוך 48 שעות. במחוז בריטני עלו נהרות על גדותיהם, וקיים חשש למפולות שלג בהרי הפירנאים ובדרום האלפים. בפריז העיפה הרוח רוכבי אופנוע ומילאה את הרחובות באשפה. לוח הטיסות בנמלי התעופה שרל דה-גול ואורלי - שובש, וגם הרכבות היוצאות למערב המדינה עוכבו. היקף הפגיעה הגדול ביותר הוא במחוזות המערביים בריטני, חבל הלואר שארנט-מאריטים.

 

הסופה נעה בשעות האחרונות לגרמניה ובלגיה וצפויה על-פי התחזיות להביא עמה כמויות גשם גדולות ורוחות עזות גם לדנמרק. סמוך לעיר הגרמנית סארבריקן נהרג אדם לאחר שעץ קרס על מכוניתו. 

 

שר הפנים הספרדי, אלפרדו פרז רובלקבה, אמר כי בצפון המדינה נמדדו רוחות בעוצמה של הוריקן. במחוז אורנסה נהרגה אשה במזג האוויר הסוער, ואילו מצפון למדריד נהרגו שני בני אדם מקריסת עץ.

 גם בפורטוגל נהרג ילד מקריסת עץ בעת ששיחק סמוך לכנסיה. נשיא צרפת ניקולא סרקוזי הביע את תנחומיו למשפחות הנפגעים והורה למשרד הפנים לנהל את פעולות החילוץ וההצלה של הרשויות. סרקוזי יסייר מחר במחוזות שנפגעו.

 

"הצלחתי ביחד עם חבר לעלות על הגג, ושם חיכינו למעלה משעה עד שהגיע בעל הבית שלי. הוא מצא סירה קטנה באחת החצרות ועשה סיבובים בין הבתים במטרה לחלץ אנשים שתקועים על הגגות" סיפר אחד מתושבי המחוז הצרפתי שארנט-מאריטים בשיחה עם תחנת הרדיו "פראנס-אינפו". "לאחר מכן חברנו אל כוחות החילוץ ששיכנו אותנו במרכז סיוע. לא היה לי זמן לקחת כלום - אין לי נעליים וגרביים".

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד הלפרן, פריז
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסופה הקשה ביותר מאז 99
צילום: רויטרס
הגשם נע מזרחה
צילום: רויטרס
נזקים בפרנקפורט, גרמניה
צילום: רויטרס
מומלצים