שתף קטע נבחר

משתמט מגיוס קפץ מקומה שנייה בבית הדין וברח

במשך 11 שנים ניסו בצה"ל לשים את ידיהם על י', שלא התייצב לגיוס. כאשר נלכד והובא לדיון בבית הדין - ניצל את היותו משוחרר מאזיקים, קפץ לרחוב סואן ביפו - ונעלם. במשטרה הצבאית בודקים כיצד. גורם צבאי: "היה כאן מחדל"

ישראלי אמיתי לא משתמט? ישראלי משתמט קופץ - ובורח. לא פחות מ-11 שים היה מוגדר י' בן ה-29 כמשתמט גיוס מצה"ל. בימים האחרונים נתפס ובצבא ביקשו למצות עימו את הדין, אולם ל-ynet נודע כי רגע לפני שנכנס לאולם המשפט - ברח מבית הדין, על פי חלק מהעדויות בקפיצה - היישר לרחוב סואן ביפו. בעקבות האירוע מונה קצין שיבדוק את התנהלות השוטרים הצבאיים.

 

המשטרה הצבאית רשמה הצלחה לא מעטה בשבועות האחרונים במבצע למעצר משתמטי גיוס. אתמול (יום א') היה לאנשיה פחות מזל, כאשר י' שהיה אמור להתגייס לשורות הצבא ב-1999 ברח לשומריו מחצר בית הדין הצבאי ביפו.

 

י' הובא לדיון מכלא 4, ותחילה נפגש עם סנגורו במתחם בית הדין. י' שטח בפניו מצב משפחתי ואישי קשה וניסה להסביר לו את הרקע לאי גיוסו לצבא. לאיש הוסבר כי קיימת מדיניות ענישה מחמירה כלפי משתמטי גיוס והוא עשוי לשבת אף יותר משנה בכלא הצבאי. עם זאת הובטח לו כי במהלך המשפט - יובאו בפני השופט מכלול הנסיבות המיוחדות, על מנת להקל בעונשו.

 

לאחר הפגישה עם הסנגור נלקח י' לאולם הדיונים ובשל העובדה כי פג הזמן שבו ניתן היה להחזיקו במעצר, הורדו האזיקים מידיו, לא לפני שחתם על מסמך המבהיר לו כי הוא נמצא בחזקת השוטרים הצבאיים ונמצא דקות ספורות לפני דיון בעניינו.

 

י' חתם על המסמך, אך החליט - להפתעת השוטרים ובני משפחתו שהיו במקום - לחמוק מבית הדין. מהעדויות עולה כי הוא קפץ ממרפסת הקומה השנייה של בית הדין לרחוב הסואן ביפו, קם על רגליו וברח מהמקום.

 

"היה צריך לפקוח עליו עין גדולה"

תחילה עוכבו בני משפחתו של י' במקום, אך אלה שוחררו בתום זמן קצר, שכן לשוטרים הצבאיים לא היתה סמכות לעכבם. השוטרים לא נמצאו כל זכר לעצור ששיחרר עצמו לחופשי.

"היה כאן מחדל שיש לבדוק עד תום", אמר ל-ynet גורם צבאי, "אם העצור אינו אזוק מטעמים חוקיים, אזי יש לפקוח עליו עין מאוד גדולה, בטח אם מדובר באחד שכבר שנים מתמחק מצה"ל".

 

גורמים צבאיים אמרו כי "בשל תקלה, נמסר למשתמט בטעות כי תם תוקף פקודת המעצר שלו, והוא שוחרר מאזיקיו. אף שהוחתם על מסמך המבהיר כי הוא מחויב להישאר במתחם בית הדין, בחר המשתמט לעזוב את המקום".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "קצין המשטרה הצבאית הראשי, תא"ל מאיר אוחנה, מינה קצין שיבדוק את התנהלות האירוע כולו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
בדיקה במשטרה הצבאית. אילוסטרציה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים