שתף קטע נבחר

עמותות המזון: יהיה שיפור, אבל לא לפני פסח

ראש הממשלה אישר כבר ב-2008 העברת מיליונים לעמותות המחלקות מזון לנזקקים. כעת, בהובלת עמותת "ידיד", נועדו בכנסת הגורמים האחראים ודנו בהסדרת משק עמותות המזון. מנהיג הנכים: "הממשלה מתקצבת ארגונים במקום להגדיל הקצבאות"

כינוס ראשון בנושא אחריותה של המדינה לביטחון התזונתי של האזרחים התקיים היום בהובלת יו"ר השדולה לביטחון תזונתי, חברת הכנסת רוחמה אברהם, ובהשתתפות שר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני ונציגי עמותות העוסקות בחלוקת מזון לנזקקים, בראשן עמותת "ידיד".

 

משרדי האוצר והרווחה הגיעו בכינוס להבנות בנוגע לתוכנית תלת-שנתית שתסייע לעמותות ולגופים השונים לעשות את עבודתם. התוכנית, אשר תתחיל לפעול כבר במהלך השנה הנוכחית, מתמקדת בסיוע והסדרה של תחום משק עמותות המזון בשגרה ובחירום.

 

השר הרצוג מינה לפני כשנתיים ועדה בין-משרדית לבחינת אחריות המדינה להבטחת הביטחון התזונתי של אזרחיה. הוועדה, בראשות מנכ"ל משרד הרווחה, נחום איצקוביץ, הגישה את המלצותיה לשר הרווחה במרץ 2008. כשנה וחצי לאחר מכן, אישר ראש הממשלה בנימין נתניהו הקצאת סכום של 22.5 מיליון שקלים לשלוש השנים הקרובות לצורך יישום המלצות.  

 

מתוך הכרה בחשיבות המיזם ובמטרה להעצים את היקפו, התחייבה הקרן לידידות בראשות הרב יחיאל אקשטיין, בשותפות עם משרד הרווחה, לתרום ארבע מיליון שקלים וחצי. במסגרת יישום התוכנית תינתן תמיכה לגוף אשר ייבחר במיוחד לצורך מיפוי העמותות הפועלות בתחום המזון. עמותות אלו ידורגו על פי קריטריונים שייקבעו.

 

בישיבת השדולה בכנסת היום הבהיר השר הרצוג כי מדובר ברפורמה גדולה, אך היא לא תתחיל לפני חג הפסח - תקופה שבה פונים רבים בבקשה לסיוע בקניית מזון. עם זאת, הוא אמר כי בחודשים הקרובים תוצג ההתקדמות בתוכנית. 

 

יואב קריים ממטה מאבק הנכים מתח בישיבה ביקורת על המדינה, שמתעלמת משורש הבעיה - הקצבאות. לדבריו, קצבאות הנכים לא עודכנו כבר זמן רב וכלל הקצבאות נמוכות למדי, וזו הסיבה לכך שמספר גדול של נזקקים נאלצים לבקש מזון מהעמותות. "הגיע הזמן שהמדינה לא תתעסק בהסדרת העמותות, אלא שהקצבאות ישקפו את רמת החיים בישראל", אמר קריים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוכנית לשלוש שנים. הרצוג
צילום: גיל יוחנן
ראש השדולה. אברהם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים