שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דרום אפריקה דורשת הסבר מגרושתו של מנדלה
  ויני מנדלה צוטטה באומרה כי הנשיא לשעבר "מכר את השחורים" והסכים לעסקה רעה עם הלבנים. בעקבות זה, דורשת מפלגת השלטון הבהרות: "רואים את הדברים בחומרה"

  מפלגת השלטון בדרום-אפריקה דורשת הבהרות מגרושתו של הנשיא לשעבר, נלסון מנדלה, בעקבות דברים שאמרה לכאורה בגנותו. העיתון הבריטי "איבנינג סטנדרד" ציטט השבוע את ויני מנדלה באומרה כי בעלה לשעבר "מכר את השחורים" כשהסכים ל"עסקה גרועה" עם מיעוט הלבנים במדינה.

   

  אתר ה-BBC דיווח היום (ד') כי מפלגת הקונגרס הלאומי האפריקני (ANP) מנסה ליצור קשר עם גברת מנדלה, ששוהה בימים אלו בארצות הברית, כדי לקבל ממנה הבהרות על הדברים. דובר המפלגה, אישמאל מניסי, אמר כי "כבכל עניין הנוגע למפלגה ולחבריה, אנחנו רואים את הדברים בחומרה. אנו מעוניינים להבין אם הדברים אכן נאמרו. ואם לא, נרצה לדעת מי אמר אותם". הוא ציין כי גברת מנדלה טרם השיבה לפניותיהם. משרדה סירב לענות גם לשאלות ה-BBC.


  ויני מנדלה (מימין) עם נלסון מנדלה ואשתו השנייה, השנה (צילום: AP)

   

  בראיון לנאדירה נייפול, רעייתו של חתן פרס נובל, הסופר הבריטי-ההודי וי. אס. נייפול, אמרה אשתו לשעבר של המנהיג המיתולוגי, כי השם מנדלה "הוא כמו אבן ריחיים" על צווארם של בני המשפחה. היא הביעה אכזבה מכך שבעלה לשעבר איבד את רוח הקרב אחרי 27 שנות מאבק ומאסר. 

   

  בני הזוג מנדלה ניהלו משך שנים את המאבק נגד שלטון האפרטהייד

  בדרום-אפריקה, שהסתיים עם שחרורו מהכלא ב-1990. גברת מנדלה הייתה ועודנה חברה בכירה במפלגת השלטון וחברה במועצה הלאומית (NEC) רבת ההשפעה. השניים ניתקו קשר בשנים שאחרי שחרורו והתגרשו שמונה שנים לאחר מכן.  

     

  הדברים שנקשרו בשמה של גברת מנדלה הפתיעו רבים בדרום-אפריקה, שכן רק לאחרונה דיברה בשבחו. בנאום שנשאה במלאות 20 שנה לשחרורו מהכלא, היללה ויני מנדלה את "מחויבותו הבלתי-מתפשרת למאבק השחורים". אלו כנראה דברי הביקורת החריפים ביותר שנשמעו בשמה של הפעילה החברתית, מאז עלה בעלה לשעבר לשלטון ב-1994.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "דרום אפריקה דורשת הסבר מגרושתו של מנדלה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מכר את השחורים? מנדלה
  צילום: AFP
  חגיגות 20 לשחרורו מהכלא (ארכיון)
  צילום: רויטרס
  מוצר השנה
  מומלצים