שתף קטע נבחר

בישראל מעריכים: שיחות הקרבה ייפתחו כמתוכנן

אחרי המבוכה סביב ההכרזה על בניית 1,600 יחידות דיור במהלך ביקורו של סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, מעריכים בלשכת נתניהו: "מעז ייצא מתוק. השיחות יתחילו בשבוע הבא"

למרות התקלה הקשה שליוותה את ביקורו של סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, עם ההכרזה על הקמת 1,600 יחידות דיור מעבר לקו הירוק בירושלים, מעריכים בצמרת המדינית כי שיחות הקרבה אכן ייפתחו באמצע השבוע הבא - עם שובו של השליח ג'ורג' מיטשל לאזור. "לא שמענו שום דבר רשמי שמעיד על כך שהפלסטינים לא מוכנים להתחיל בשיחות", אמר בכיר בלשכת ראש הממשלה.  

 

האופטימיות הישראלית מבוססת גם על מידע שהגיע מגורמי המקצוע האמריקנים, הנמצאים בקשר עם המוקטעה ברמאללה. על פי הודעת מחלקת המדינה אמש, השיחות העקיפות אמורות להתחיל כמתוכנן עם שובו של מיטשל למזרח התיכון. אם זה יקרה, נראה שהדברים שאמר אמש מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, כאילו הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, שלא יתייצב לשיחות העקיפות, לא היה מדוייק.

  

בירושלים נערכים לתחילת השיחות העקיפות, כשהמחלוקת העקרונית עדיין נותרה בין הצדדים. ישראל מבקשת שיחות עקיפות קצרות ומהירות, "שבועות" על פי נתניהו, שיובילו למשא ומתן ישיר. השיחות בתיווך מיטשל אמורות לעסוק בענייני נהלים. הפלסטינים מהעבר השני, מבקשים לדבר בשיחות העקיפות על ענייני הליבה, ובראשם הגבולות. הם תובעים למעשה נוכחות אמריקנית שתפעיל לחץ נוסף על ישראל להתגמש. מיטשל יצטרך לתמרן בין שתי הגישות.

  

מתכונת השיחות תהיה בשיחות דילוגים שינהל מיטשל בין ירושלים ורמאללה. הצוות המקצועי הבסיסי של ישראל לשיחות אלה, יכלול את עו"ד יצחק מולכו ואת מייק הרצוג, שהובילו את הדיאלוג מול האמריקנים עד כה בעניין הפלסטיני. מיטשל עשוי לבקש לפגוש את השרים הרלוונטים, בעיקר ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר הביטחון, אהוד ברק. לא ברור כמה זמן ישהה מיטשל באזור.

  

"התחושה שלנו היא שבסופו של דבר, ייצא מתוק מעז בפרשת הדירות ברמת שלמה", אמר הלילה בכיר בלשכת ראש הממשלה. "לא שלא היינו רוצים למנוע את התקרית ואת המבוכה, אבל בסופו של דבר, לאחר שלוש שיחות טלפון של ראש הממשלה עם סגן הנשיא ביידן, ושיחות רבות של הדרגים המקצועיים, הובהר מעבר לכל ספק שלא היתה כאן כוונת מכוון. כפי שעולה מנאום סגן הנשיא באוניברסיטה ופגישתו עם שר הביטחון ברק, פניה של וושינגטון קדימה, למשא ומתן ישיר בעתיד, והתקרית מאחרינו לפני פתיחת שיחות הקרבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחרי לכתו של ביידן
צילום: AFP
מומלצים