שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ארה"ב: חיילת "הוצאה" מהארון - והודחה מהצבא

  סמלת בחיל-האוויר האמריקני שמרה על עובדת היותה לסבית בסוד, כפי שמחייב חוק הנוגע לשירות הומוסקסואלים בצבא ארה"ב. עם זאת, היא הודחה לאחר ששוטר חשף את זהותה המינית - ותובעת כעת את המשטרה בגין הפרת פרטיותה

  הצבא האמריקני מפעיל כללים נוקשים בנוגע לשירותם של חיילים הומוסקסואלים: הם יכולים להתגייס, כל עוד הם שומרים בחשאיות על זהותם המינית. לסמלת ג'יין ניוסום, המשרתת בחיל האוויר האמריקני, החשאיות לא עזרה לאחר ששוטר שגילה על היותה לסבית חשף את הדבר בפני מפקדיה - והיא הודחה בבושת פנים מהצבא.

   

  ב-1993 העביר הקונגרס האמריקני חוק המכונה 'לא נשאל - אל תגלה", המאפשר להומוסקסואלים לשרת בצבא אם לא יצהירו על נטייתם המינית. הסמלת ניוסום ש"שיחקה לפי הכללים": היא מעולם לא חשפה בפני איש מחבריה לנשק את העובדה שהיא לסבית - אולם מצאה את עצמה מודחת מהשירות לאחר ש"הוצאה מהארון" בעל כורחה.

   

  ה"סוד" נחשף לאחר ששוטר בעיירה הסמוכה לבסיס בו משרתת ניוסום בדרום-דקוטה נתקל במקרה בתעודת הנישואין שלה ושל בת זוגה שהוצאה באיווה, אחת המדינות היחידות בארצות הברית המכירה בנישואים חד-מיניים.

   

  השוטר הגיע לביתן של השתיים כשבידו צו מעצר המיועד לבת זוגה של ניוסום, החשודה בגניבה. איש לא שהה במקום, וכשפנה לניוסום היא סירבה לעזוב את עבודתה בבסיס הסמוך ולהגיע אל הבית. כשהציץ השוטר מבעד לחלון הוא הבחין בתעודת הנישואין מונחת על שולחן המטבח - ומיהר לדווח על כך למפקדים הבכירים בבסיס חיל האוויר בו משרתת ניוסום, שהחליטו להדיחה.

   

  ניוסום מצדה הגישה תלונה נגד משטרת דרום-דקוטה, בטענה לפגיעה קשה בפרטיותה. "מילאתי את כללי 'לא נשאל - אל תגלה'", טענה, "אינני מסכימה עם מה שעשו השוטרים, ואני חשה שפרטיותי נפגעה". 

   

  החוק הנוגע לשירות הומוסקסואלים בצבא האמריקני עלה שוב לאחרונה לדיון ציבורי לאחר ששר ההגנה,

  רוברט גייטס, קרא לצבא לבחון מחדש את הנהלים הנהוגים כיום. הוא הציע בין היתר כי חיילים שזהותם תיחשף על ידי אחרים יוכלו להמשיך בשירותם ולא יודחו, כפי שקרה לניוסום.

   

  גם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, שהצהיר במהלך מסע הבחירות שלו שיפעל למען שוויון זכויות לקהילה הגאה, הבטיח לשים קץ לאיסור על הומוסקסואלים מוצהרים לשרת בצבא האמריקני. "אני אסיים את המדיניות של 'לא נשאל - אל תגלה", התחייב אובמה לפני כמה חודשים, "אסור לנו להעניש פטריוטים אמריקנים שהתנדבו לשרת את ארצם. אנחנו צריכים לחגוג את הנכונות שלהם להתנדב ולהפגין אומץ לב כזה, במיוחד בשעה שאנחנו נלחמים שתי מלחמות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  חיילים אמריקנים. זהות מינית סודית
  צילום: רויטרס
  מומלצים