שתף קטע נבחר

קלינטון: הלחץ האמריקני על ישראל השתלם

בראיון ל-BBC אמרה מזכירת המדינה האמריקנית, כי היא צופה עכשיו ששיחות הקרבה בין ישראל לפלסטינים יתחילו. "מטרתנו - להחזיר את הצדדים לשולחן המשא-ומתן, לשים את נושאי הליבה על השולחן". על-פי הדיווחים נתניהו ייפגש עם אובמה ביום שלישי בוושינגטון

חוזרים לשיגרה ביחסים עם וושינגטון? מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, טוענת שהלחץ האמריקני על ממשלת ישראל "השתלם" וכי היא צופה עכשיו את השקת שיחות הקרבה בין ישראל והפלסטינים. מוקדם יותר דיווחה רשת "פוקס ניוז" כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש ביום שלישי עם הנשיא האמריקני, ברק אובמה, בוושינגטון.

 

קלינטון אמרה היום (ו') בראיון ל-BBC: "אנחנו הולכים לראות את ערוץ השיחות מתחדש וזה משתלם

 כי זו היתה מטרתנו - להחזיר את הצדדים לשולחן המשא-ומתן, לשים את נושאי הליבה על השולחן ולהתחיל לבחון דרכים שאנחנו יכולים לפתור את המחלוקות", אמרה קלינטון, ובכך אישרה למעשה שנתניהו נכנע לדרישה האמריקנית לדון בנושאי הליבה ולא רק בענייני נוהל.

 

מזכירת המדינה האמריקנית הבהירה בראיון, שארצות-הברית אינה מתערבת בעניינים פוליטים ישראלים. "אנחנו לא נוקטים עמדה ואין לנו שום ענין מסויים אם מי הישראלים בוחרים לנהל את ענייניהם. הם דמוקרטיה והם בחרו". עם זאת, היא הוסיפה ש"חלקים שונים של הממשלה נוקטים פעולות או הצהרות, שאינן עולות בקנה אחד עם האינטרס של הממשלה בכללה ואני חושבת שראש הממשלה אמר וחזר ואמר שממשלתו והוא באופן אישי מחויבים לפעול לקידום השיחות הללו".

 

הלילה שוחחה קלינטון בטלפון עם נתניהו בהמשך לניסיונות לצנן את המתיחות עם ארה"ב. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו הבהיר למזכירת

 המדינה האמריקנית, המבקרת ברוסיה, את מדיניות ממשלתו באשר לבנייה בירושלים, והציע לנקוט "צעדים הדדיים בוני אמון" בשטחים - הן מצד ישראל והן מצד הנהגת הרשות.

 

בישיבת הקוורטט היא לא התייחסה קונקרטית להצעת נתניהו, אולם הסכימה לומר כי הוא סיפק לה "תשובות שימושיות ומועילות". "כולנו מחויבים לפתיחתן של שיחות הקרבה בין ישראל לפלסטינים", אמרה קלינטון, והוסיפה כי היא מצפה לפגוש את נתניהו בשבוע הבא בוושינגטון.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחכה לראות את השיחות מתחדשות. קלינטון
צילום: AP
הלחץ עבד. עם יתר חברי הקוורטט
צילום: AFP
מומלצים