שתף קטע נבחר

מיסז'ניקוב נגד סיוע לערבים: "פרס לאי-נאמנות"

שר התיירות מתנגד ליוזמת ראש הממשלה והשר לענייני מיעוטים, שמבקשים להשקיע כ-800 מיליון שקלים ב-12 יישובים ערבים בארבע השנים הקרובות: "זו מפה מעוותת ותוכנית מעוותת, אשר מעניקה פרס על חוסר נאמנות"

שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, תקף היום (שבת) בחריפות את התוכנית הרב-שנתית לסיוע למגזר הלא-יהודי, שבמסגרתה יושקעו כ-800 מיליון שקלים באוכלוסיית המיעוטים ב-12 יישובים. לתוכנית, שתועלה מחר להצבעה בישיבת הממשלה, צפויים להתנגד כל שרי ישראל ביתנו.

 

"אסור שהסיוע הממשלתי למיעוטים יינתן ליישובים ולאוכלוסיות שנאמנות מנהיגי הציבור שלהם נתונה לאויבי מדינת ישראל, ולא יינתן ליישובים הנאמנים ואוכלוסיות הנאמנות למדינת ישראל כדוגמת הצ'רקסים, הדרוזים והבדואים", אמר השר מיסז'ניקוב לקראת ההצבעה על התוכנית. "זו מפה מעוותת ותוכנית מעוותת, אשר מעניקה פרס על חוסר נאמנות".

 

התוכנית, שאמורה לפעול בין 2010 ל-2014, מוגשת לממשלה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לענייני מיעוטים פרופסור אבישי ברוורמן. התוכנית תעסוק בפיתוח כלכלי ביישובי המיעוטים ותתמקד בעשרה יישובים נבחרים, בהם מתגוררים כ-300 אלף תושבים: מרר, סחנין, שפרעם, נצרת, טירה, כפר קאסם, רהט, אום אל-פחם, טמרה, קלנסווה, דליית אל-כרמל ועוספייה.

 

התוכנית תתמקד בארבעה תחומים: פיתוח כלכלי-תעסוקתי, דיור ונדל"ן, נגישות תחבורתית, ביטחון אישי

ואכיפה. הממשלה מצפה לשיתוף פעולה של הרשויות המקומיות ביישום התוכנית, שבין יעדיה הגדלת ההכנסה לנפש, קידום ושדרוג תשתיות כלכליות, הגדלת מקורות ההכנסה לעיריות, פיתוח ההון האנושי והגברת הביטחון האישי. 

 

בהחלטת הממשלה מחר יוחלט על הענקת סמכות הפיקוח על התוכנית לרשות לפיתוח כלכלי במגזר הערבי במשרד ראש הממשלה. כמו כן, תוקם ועדת היגוי בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה. "הצמיחה הכלכלית והתרומה המגזרית כתוצאה מהחלטה זו יכולים לשנות את פניה של מדינת ישראל, והם מבטאים את מחויבותה של ממשלה זו גם לצמיחה וגם לשיוויון", אמר ראש הממשלה נתניהו על התוכנית.

 

השר מיסז'ניקוב מסכים כי מצב הרשויות במגזר הלא-יהודי מחייב התייחסות מקיפה, אך מזכיר כי משרדו השקיע בשנים האחרונות עשרות מיליוני שקלים במגזר זה - 9 מיליון שקלים ביישובים הבדואים, 20 מיליון שקלים

ביישובים הדרוזים והצ'רקסים ו-18 מיליון שקלים במגזר הערבי. בכוונת המשרד להמשיך ולהשקיע במגזר הלא-יהודי ולסייע למיזמים בתחום התיירות, התשתיות והשיווק.

 

השר ברוורמן אמר בתגובה כי "במקום לעסוק בתיקון נזקי מדיניות החוץ שלו, ממשיך שר החוץ, הפעם באמצעות אחד משליחיו, לפגוע במרקם הרגיש בין יהודים וערבים. מדובר בתוכנית מקצועית שתפעל בשלב ראשון ב-12 יישובים שנבחרו על פי קריטריונים ברורים על כל רבדיה של אוכלוסיית המיעוטים. על כן, השתלחות זו מצדו של שר התיירות נובעת מבורות בפרטיה של התוכנית או מגזענות, או משתי הסיבות גם יחד". 

 

Read this article in English 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיסז'ניקוב. מתנגד
צילום: רמי חכם
השר ברוורמן. יזם את התוכנית עם רה"מ
צילום: דנה קופל
מומלצים