שתף קטע נבחר

צה"ל הרג נער פלסטיני בהתפרעות ליד שכם

כוח צה"ל השתמש באמצעים לפיזור הפגנות בעימותים עם פלסטינים שיידו אבנים באזור ברכה. אחד המפגינים, מוחמד קאדוס בן 16, נפגע בבטנו ומת מפצעיו. פלסטיני נוסף נפצע אנושות. בצה"ל מדגישים כי לא נעשה שימוש באש חיה

כוח צה"ל הרג בצהריים (שבת) נער פלסטיני בן 16 ופצע אנושות פלסטיני נוסף בן 19, בעימותים בכפר עראק-בורין הסמוך לשכם. גורמים בצה"ל אמרו כי הפלסטינים יידו עשרות אבנים לעבר הכוחות במקום - והם נאלצו להשיב באמצעים לפיזור הפגנות.

 

גורמי צבא מסרו ל-ynet כי במקום התפרעו פלסטינים שניסו להגיע להתנחלות ברכה. צה"ל השתמש באמצעים לפיזור הפגנות, כולל כדורי גומי, ולא היה שימוש בירי חי. בצה"ל מאשרים כי מהירי נפגע אחד המפגינים. בבית החולים בשכם פקפקו בגרסת צה"ל ומסרו כי הנער נפגע מאש חיה ולא מכדור גומי. הרופאים מסרו כי הכדור חורר את גופו של קודוס, פגע בגב ויצא מהבטן.

 

בניגוד לטענות בצבא, הפלסטינים אומרים כי כוח צה"ל הוזעק למקום לאחר שמתנחלים תקפו את הכפר. הנער מוחמד קאדוס בן ה-16 נפצע אנושות מירי בבטנו והובהל לבית חולים בשכם, שם נקבע מותו. לטענת הפלסטינים, הם ניסו להדוף את המתנחלים, וחיילי צה"ל התערבו בעימות והחלו לירות לעבר המפגינים. 


פינוי ההרוג מזירת הירי (צילום: AFP)

 

פעילי שמאל סיפרו כי סמוך לשעה 13:00 הגיעו פלסטינים להפגין ולעבד את הקרקע החקלאית שלהם בכפר. חיילים שהיו במקום ירו לטענתם צרורות של אש חיה, ובמקום החלו עימותים שנמשכו קרוב לשעתיים. לאחר מכן, טוענים הפלסטינים, שוטרי מג"ב הגיעו לכפר בשני ג'יפים ועצרו שלושה בני אדם - והעימותים התחדשו ושככו אחרי כשעה.

 

בשלב זה, פלסטינים יידו אבנים לעבר שוטרי מג"ב בצומת הכניסה לכפר, והחיילים פתחו באש שממנה נפגעו שני הנערים. אמבולנסים שהיו במקום ביצעו באחד מהם פעולות החייאה, אך הוא מת במקום. השני נפגע בראשו ופונה לבית החולים בשכם, שם הוא מאושפז במצב אנוש. לבית החולים הגיעו מאות מתושבי הכפר.


הפלסטיני שנפצע באורח אנוש (צילום: AFP)

 

עבד אל-רחים קודוס, ראש מועצת הכפר עראק-בורין ודודו של הנער ההרוג, אמר ל-ynet כי תקרית הירי אירעה דווקא באזור שבו לא היו עימותים ודווקא לאחר שהעימותים שככו מעט. "היום, כמו בכל שבת, כהיערכות של החיילים למתנחלים שמגיעים להתנכל לתושבי הכפר, היתה נוכחות גדולה של הצבא בחלק המזרחי של הכפר", סיפר, "באופן טבעי התפתחו עימותים לקראת הצהריים, אבל לאחר זמן קצר הם נרגעו".  

 

קודוס טוען כי שעתיים אחרי שהעימותים נרגעו, פתחו החיילים באש ללא כל סיבה לעברם של אחיינו

מוחמד וחברו אסיד. עד ראייה סיפר ל-ynet כי החיילים ירו מטולי גז מדמיע ואש חיה, וכי גם במהלך האירועים המוקדמים וגם במהלך התקרית שבה נהרג הנער לא היתה כל התרחשות שסיכנה את חיי החיילים.  

 

הפלסטינים טוענים כי מתנחלי ברכה מונעים מהם להגיע לאדמותיהם הסמוכות לכפר, וכי מדי שבת הם מתנכלים לתושבים, פוגעים בהם וברכושם. לדבריהם, כאשר צה"ל בוחר להתערב, הוא מתערב לטובת המתנחלים.

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק גרוסמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בני משפחתו של הנער ההרוג
צילום: AFP
אחד הפלסטינים שהתפרעו
צילום: AFP
מומלצים