שתף קטע נבחר

צה"ל יבדוק הטענה שהמפגין נהרג מאש חיה

סימני שאלה סביב נסיבות הפגיעה במוחמד קאדוס בן ה-16, שנורה למוות בעימות עם חיילי צה"ל ליד שכם. בצה"ל טוענים כי לא נעשה שימוש בתחמושת חיה. רופא בבית החולים רפידיה בשכם: "יש כניסה ויציאה של קליע. זה נוצר רק באש חיה". גורמי צבא: המפגינים רגמו חיילים באבנים וסיכנו את חייהם

העימות האלים בין פלסטינים לכוח צה"ל, שנגמר במותו של מוחמד קאדוס בן 16 מעלה סימני שאלה. בצה"ל טוענים כי לא נעשה שימוש בתחמושת חיה. ד"ר מחמוד קעדאן ממחלקת החירום בבית החולים רפידיה בשכם, שטיפל בקאדוס, אמר ל-ynet כי הממצאים אינם משאירים מקום לספק: "היתה לנו כניסה ויציאה של קליע. אין לנו ביד קליע אבל הסוג הזה של פציעות עם כניסות ויציאות נוצר רק מקליע של אש חיה ולא מכדורי גומי".

 

בתקרית הזו נפצע אנושות מפגין נוסף. לדברי ד"ר קעדאן, גם במקרה הזה, צילום הרנטגן (בתמונה שלפניכם) מוכיח מעל לכל ספק כי מדובר בקליע של אש חיה בראש ולא בכדור גומי. גם תחקירנית בצלם שהגיעה לבית החולים רפידיה בשכם טענה כי צילומי הרנטגן מוכיחים שהכדורים שמהם נפגעו אינם כדורי גומי כפי שצה"ל טוען אלא קליעי תחמושת חיה.


צילום הרנטגן של המפגין שנפצע אנושות מקליע (צילום: סלמה דבעי, בצלם)

 

גורם צבאי סיפר ל-ynet כי צה"ל הציב היום תצפית חשאית בשטח, שדיווחה על פלסטינים רעולי פנים העולים לעבר ההתנחלות ברכה ובידיהם אבנים. כוחות צה"ל החלו בירי גז מדמיע אך כשזה לא עזר, פתחו בירי כדורי גומי לעבר מיידי האבנים שהיו במרחק של 70 מטרים מהחיילים.

 

הגורם הדגיש כי מתחקיר ראשוני בשטח לא בוצע ירי בתחמושת חיה לעבר הפלסטינים. הוא סיפר כי כוחות הצבא שניסו לבצע מעצר של שני חשודים נתקלו בדרכם החוצה בחסמי אבנים (ערימות אבנים שחסמו את הכביש), בשעה שמיידי אבנים עמדו על גבעה סמוכה ורגמו אותם באבנים ובסלעים וסיכנו באופן ממשי את החיילים, מצב שמאפשר ירי אש חיה על פי הנהלים. בצה"ל הבהירו כי לנוכח התגברות הדיווחים על שימוש באש חיה, יקיים מפקד החטיבה המרחבית שומרון, אלוף משנה איציק בר, תחקיר נוסף אודות נסיבות האירוע.


צה"ל: "מפגינים סיכנו חיי חיילים" (צילום: AFP)

 

בשיחה של ynet, אמרו קצינים בכירים בצה"ל כי האירוע היום הוא רק אחד מבין שרשרת אירועים שחוזרים ונשנים מדי שבת בחצי השנה האחרונה. אחד הגורמים סיפר כי מושל הכפר לא הצליח לעצור את התקפות התושבים על תושבי ההתנחלות ברכה: "הוסבר לתושבים על-ידי אנשי המנהל האזרחי וצה"ל כי האדמות אותם מעבדים תושבי ברכה אינן שייכות לכפר וכי טענות על מקורות מים שנגזלו מהם אינן נכונות".

 

בכפר עראק בורין סיפרו כי פעילים בולטים בכפר הוזהרו על-ידי השב"כ ועל-ידי מפקדת התיאום והקישור בחווארה כי הם יואשמו בהתססה והסתה: "נאמר לנו שאנחנו מובילים את ההפגנות ומסיתים את התושבים", סיפר אחד הפעילים ל-ynet. "מה שיש זה ניסיון של התושבים להדוף את המתנחלים ואין שום פעילות יזומה. האם הם רוצים שנשב בשקט כשהמתנחלים נכנסים לכפר, הורסים ופוגעים?"

 

בכפר העריכו כי הצבא מבקש להבהיר להם כי לא ייתן להפוך את כפרם למוקד חיכוך נוסף דוגמת בלעין, נעלין, נבי סאלח ומקומות אחרים. בצה"ל חוששים מהתגברות המהומות באזור בעקבות מותו של המפגין וייערכו בימים הקרובים בכוחות מתוגברים באזור.  

 

דובר צה"ל הגדיר את ההפגנה "פרובוקציה מסוכנת" והדגיש כי לא נעשה שימוש בירי חי. "קודם לירי כדורי הגומי נעשה שימוש ברימוני גז. מפירי הסדר נפגעו מכדורי גומי שנורו לעבר ההמון בהתאם לנהלים", כך לטענת דובר צה"ל. עוד ציינו כי טרם האירועים התקיימו מגעים אינטנסיביים עם גורמים פלסטינים בגזרת שכם במטרה למנוע חיכוך, בעקבות עימותים חוזרים ונשנים באזור בין פלסטינים למתיישבים. "בצה"ל רואים בחומרה את ניסיונות הפלסטינים לפגוע בתושבי היישוב ובכוחות הביטחון". 

 

פעיל השמאל, יונתן פולק, אמר ל-ynet כי עצם השינוי בגרסת הצבא שלא היה ירי באש חיה, אך גם אם היה כזה, החיילים היו רשאים לפתוח באש לנוכח סכנת חיים, מעמיד את אמינות הדיווח בסימן שאלה. "אולי גם שיקרו לגבי נושא סכנת החיים. מדובר בילדים שנורו על-ידי צה"ל. זו פשוט טרגדיה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלסטינים יידו אבנים
צילום: AFP
צה"ל הגיב באמצעים לפיזור הפגנות
צילום: AFP
מומלצים