שתף קטע נבחר

התגלה מין חדש של דינוזאור: הלינהרפטור

דינוזאור חדש בא לעולם: הלינהרפטור. פעם הוא היה טורף אכזרי ופיקח, אבל מיליוני השנים עשו את שלהן והיום אפשר למצוא אותו בדמותו האבולוציונית החדשה - עוף השמיים

מדענים גילו מין חדש של דינוזאור, "בן דוד" של הולוצירפטור (Velociraptor), כך מדווח ה-BBC. הטורף הקדמון התנשא לגובה של 1.8 מטרים והשתייך למשפחת הדרומאוזאורים (dromaeosaurid), אותם דינוזאורים שהתנוונו והפכו לציפורים המודרניות המוכרות לנו כיום.

 

החוקרים גילו את זן הדינוזאור החדש באמצעות בחינת השלד שלו, שנמצא במרכז מונגוליה והשתמר במשקע המתוארך מתקופת הקרטיקון העליון. על אף שהדינוזאור הלך לעולמו לפני עשרות מיליוני שנים, מערכות הטפרים והשיניים שלו השתמרו בצורה משולמת בשלד המאובן, דבר שסייע לפליאונטולוגים לגלות את מוצאו.


מאובן של גולגולת הלינהרפטור (צילום: Jonah Choiniere

 

המחקר בוצע על ידי שינג שו (Xing Xu) מהאקדמיה הסינית למדעים בבייג'ין. הוא ועמיתיו איתרו במאובן מספר מאפיינים בולטים באזור הלסת וכפות הרגליים שאפשרו להם לזהות אותו כדרומאוזאור, שם שמשמעות "לטאה רצה". כך למשל הם מצאו כי לדינוזאור יש "טפרים של טורף", כלשונם.

 

הדינוזאור החדש זכה לשם "לינהרפטור אקסקויזיטוס" (Linheraptor Exquisitus) על מנת להדגיש את העובדה כי מדובר ב"בן משפחה" חדש לגמרי בתוך משפחת הדרומאוזאורים.

 

כאמור, הלינרפטור הוא קרוב משפחה של הולוצירפטור, שמאובנים שלו נמצאו לאורך השנים במרכז אסיה ובעיקר במונגוליה. מין זה שימש השראה לבמאי סטיבן ספילברג בסרטו "פארק היורה" והוא מככב לאורך הסרט מספר פעמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חקר המאובנים מגלה דינוזאורים חדשים
צילום: AP
לינהרפטור (איור)
באדיבות Matt van Rooijen
מומלצים