שתף קטע נבחר

המשא ומתן בין האוצר לסטודנטים יוצא לדרך

שר החינוך גדעון סער הודיע כי הסטודנטים יקבלו 100 מיליון שקלים "כצעד בונה אמון" וכי המדינה מתחייבת לא לשנות את שכר הלימוד במשך שלוש שנים. באגודות הסטודנטים לא מטפחים ציפיות ומזהירים כי לא יהססו לחזור לרחובות

יריית הפתיחה של המשא ומתן: המועצה להשכלה גבוהה, התאחדות הסטודנטים ומשרד האוצר התכנסו היום (ג') כדי להכריז על פתיחת המשא ומתן על החזרת משאבים למערכת ההשכלה הגבוהה. שר החינוך, גדעון סער, אמר כי "כחלק מצעדים בוני אמון ושיתוף פעולה, 100 מיליון שקלים יועברו כצעד בונה לסטודנטים". הצדדים הסכימו על מסגרת משא ומתן שיימשך בין 60 ל-90 יום.

 

במסגרת תוכנית תקציבים חמש שנתית, התקיימו בחודשים האחרונים מגעים בין הצדדים על מנת לגבש "מתווה עקרונות" למשא ומתן. אמש אישרה נשיאות התאחדות הסטודנטים הארצית את המתווה שכולל בין היתר "סוכרייה" לסטודנטים - השבת 100 מיליון שקלים ישירות לסטודנטים. כלומר, השבת סכום של 700 שקלים לכל סטודנט ללא קשר להעלאת גובה שכר הלימוד.


מתחייבים לא לשנות את שכר הלימוד בשלום השנים הבאות (צילום: גיל יוחנן) 

 

בנוסף, כחלק מהמתווה לקראת המשא ומתן מתחייבת המדינה לא לשנות את שכר הלימוד ללא הסכמת הסטודנטים במשך שלוש שנים. זאת, גם אם הצדדים לא יגיעו לסיכום מפורט. לדברי השר סער, המשמש גם כיו"ר המועצה להשכלה גבוהה, "אין סיכום בנושא שכר הלימוד בין הצדדים והדבר ייעשה רק במסגרת משא ומתן מפורט".

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים, בועז טופורובסקי, הבהיר כי בהתאחדות נכנסים למשא ומתן בתום לב, וכי הם אינם מדברים על העלאת שכר הלימוד. "אנו מדברים על יציאה לרפורמה מהפכנית בהשכלה הגבוהה והתחייבות של שלוש שנים מצד המדינה שלא לשנות את שכר הלימוד ללא הסכמת הסטודנטים, גם אם לא נגיע לסיכום מפורט".

 

למרות שהצביעו בעד משא ומתן, הסטודנטים באגודות השונות אינם מטפחים ציפיות. יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בר-אילן, גלעד ברגיל, אמר כי "האוצר הבטיח הבטחות בעבר ולא קיים והקיצוצים הביאו לפגיעה קשה בהשכלה הגבוהה.

לפיכך, אנו ניגשים לעסקה עם האוצר מתוך גישה של כבדהו וחשדהו. יתנו יקבלו, לא יתנו - לא יקבלו. על האוצר לתת כספים ולהציל את ההשכלה הגבוה, רק אז נסכים לשבת ולדבר".

 

גם באגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל-אביב אמרו הבוקר כי "ההודעות של פקידי האוצר לתקשורת בדבר הסכמת הסטודנטים להעלאה של שכר הלימוד הן זדוניות ושקריות. אם תימשך הילדותיות וחוסר תום הלב, לא נהסס להוביל את הסטודנטים משולחן המשא ומתן חזרה לרחובות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש הסכם. 700 שקל לסטודנט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים