שתף קטע נבחר

רה"מ נפגש עם אובמה בלי לדעת על אישור הבנייה

נתניהו נכנס לבית הלבן בלי ששמע על חשיפת ynet, בדבר האישור הסופי לבנייה במתחם "מלון שפרד" שבמזרח ירושלים. הפגישה, ששוב נערכה ללא נציגות תקשורתית, ארכה כ-90 דקות. לשכת נתניהו: "הפגישה היתה באווירה טובה"

זמן קצר אחרי שב-ynet נחשף על דבר קיומו של עוד אישור בנייה שעלול להצית מחלוקת, הגיע אמש (יום ג') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבית הלבן בוושינגטון, לפגישה עם הנשיא ברק אובמה. הוא נכנס בלי לדעת על פרטי האישור החדש. בלשכתו סירבו בשלב זה להגיב על הפרסום. "השניים נועדו בארבע עיניים במשך כשעה וחצי באווירה טובה", הודיעה לשכת ראש הממשלה בשעות הבוקר.

 

פגישה בצל מחלוקת - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

נתניהו יצא מהפגישה כעבור כ-90 דקות, אך לא עזב את הבית הלבן אלא שעתיים לאחריה, מסיבה שאינה ידועה. כמו בפעם הקודמת שביקר ראש הממשלה בבירה האמריקנית - הפגישה הוגדרה על ידי הבית הלבן "פגישה פרטית" והיא לא כללה הזדמנות צילום ושאלות של כתבים.


מכונית השרד של נתניהו בכניסה לבית הלבן (צילום: רויטרס)

 

מלשכת נתניהו נמסר כמה שעות לאחר תום הפגישה כי "הדיונים בין צוותי היועצים של הנשיא האמריקני ברק אובמה וראש הממשלה בנימין נתניהו יימשכו מחר". על פי שעון ישראל - מדובר בהמשך המגעים בין הצדדים בשעות אחרי הצהריים.

 

בוושינגטון שואפים לגבש הסכמה כי נושאי הליבה בסכסוך בין ישראל לפלסטינים יעלו לדיון מיד עם פתיחת "שיחות הקרבה", ומשם יתאפשר עבור בהקדם לדבר על נושאים אלה במסגרת משא ומתן ישיר.

 

"מצפים מנתניהו להשתלט על הבנייה בירושלים"

גורם בממשל אובמה אמר לאתר "פוליטיקו" כי אישור תוכנית הבנייה במלון "שפרד" במזרח ירושלים היא "בדיוק מסוג הדברים שאנחנו מצפים מראש הממשלה נתניהו להשתלט עליהם". הוא הוסיף ש"טפטוף של פרוייקטים במזרח ירושלים מסכל את ההתקדמות".

 

בקרב הפלסטינים כבר נשמעו הערב האשמות קשות כלפי ישראל והאמריקנים, בעקבות האישור הסופי לבנייה היהודית במתחם מלון "שפרד" בשכונת שייח ג'ראח. האישור הקודם לגבי אותו פרויקט הצית בקיץ האחרון את העימות הראשון בין ממשל אובמה לישראל על רקע בנייה במזרח ירושלים.

 

מוקדם יותר התקבל נתניהו בחמימות אצל יו"ר הקונגרס, ננסי פלוסי, לצד רבים מחברי הקונגרס. הוא הזהיר כי שיחות השלום עלולות להידחות בשנה,

אם הפלסטינים לא יוותרו מצדם על דרישותיהם להקפאת הבנייה בירושלים. המארחת פלוסי אמרה לנתניהו כי הקונגרס נותר איתן בתמיכתו בישראל.

 

במהלך הפגישה שקיים עם פלוסי אמר נתניהו כי בכוונתו לחזור על הדברים בפני אובמה. "זה 42 שנים שאנו בונים בשכונות היהודיות של ירושלים, ואף אחד לא התווכח על כך. אלה שכונות יהודיות שלא מנשלות אף ערבי. הן מחוברות למרקם העירוני בירושלים", אמר. רשתות הטלוויזיה הגדולות בארה"ב הכתירו אתמול בבוקר את נאומו של ראש הממשלה בוועידת איפא"ק, כהתרסה נגד ממשל אובמה בנושא ירושלים.


פורסם לראשונה 23/03/2010 23:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו נכנס לפגישה
צילום: AFP
אובמה. איך יגיב הפעם?
צילום: רויטרס
מומלצים