שתף קטע נבחר

האופוזיציה סוערת: "נתניהו ירק על אובמה מקרוב"

מתנגדי נתניהו עולים שוב להתקפה, בעקבות חשיפת ynet כי אושרה סופית הבנייה במלון "שפרד" במזרח ירושלים. "השרים הפירומנים מבעירים את המזה"ת", אמר ח"כ כבל, ונחמן שי מקדימה ירה: "לממשלה שתי ידיים ימניות, שאחת אינה יודעת מהשנייה". חבר בוועדה המחוזית מתעקש: "זה רק אישור טכני"

אחרי שהפלסטינים עטו על אישור הבנייה במלון "שפרד" שבמזרח ירושלים כמשחרים לטרף, והאשימו את נתניהו כי סטר לאובמה, גם באופוזיציה הישראלית מצליפים בראש הממשלה על האישור, שנחשף הערב (יום ג') ב-ynet, רגע לפני פגישתו עם נשיא ארצות הברית.

 

"האם זו עוד טעות 'לא נעימה'? האם מדובר שוב ב'אי הבנה'?", תהה ח"כ איתן כבל (עבודה). "נתניהו החליט לירוק בעינו של אובמה, מקרוב הפעם. הוא וחבורת השרים הפירומנים שלו מתעקשים להבעיר את המזרח התיכון". גם ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) תקף את ראש הממשלה. "לא מספיק שהוא הצית את היחסים עם ארה"ב בשבוע שעבר, ואת המדינה כולה עם פרשת בית החולים ברזילי - הפירומן נתניהו לא מפספס שום הזדמנות להצית אש", אמר.


נתניהו בוושינגטון עם יו"ר בית הנבחרים. "דווקא עכשיו?" (צילום: AFP)

 

בעלי הקרקע במתחם המלון הוא איש העסקים ארווין מוסקוביץ', יהודי מפלורידה. האישור העקרוני לתוכנית, הכולל הקמת 20 יחידות דיור ומגרש חניה, התקבל בהחלטת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים בחודש יולי אשתקד, ועורר כבר אז את חמתם של האמריקנים. מאז פרוץ המשבר סביב אישור הבנייה ברמת שלמה בעת ביקור ביידן, ניסו בלשכת ראש הממשלה להשגיח על כל הליך רגיש במזרח העיר, אך כעת פורסמה הודעה על האישור הסופי לבנייה ב"שפרד" באתר עיריית ירושלים.

 

ח"כ שלמה מולה (קדימה) אמר כי מדובר בעיתוי אומלל, אם לא רשלני. "דווקא כשראש הממשלה נמצא בארה"ב ונפגש עם אובמה, לא היה צורך לתקוע טריז נוסף בינינו לבין האמריקנים", אמר מולה. "הממשלה הימנית הקיצונית עסוקה באופן תמידי בהבערת אש, במקום לנסות להפשיר את הקרח ולהתקדם לעבר משא ומתן. אני קורא לעיריית ירושלים להקפיא את האישור, ולממשלת ישראל להקפיא את הבנייה לאלתר. אם לא כן, על מפלגת העבודה לנקוט צעד ברור נגד ההתנהלות הקלוקלת, ולהתפטר מהממשלה".

 

חבר בוועדה המחוזית: פרובוקציה שמאלנית

ח"כ נחמן שי ממפלגתו של מולה הוסיף כי ממשלת נתניהו היא "ממשלה של שתי ידיים ימניות, אשר אחת אינה יודעת מהאחרת, אבל זו שלנו וזו גם כן". הוא אמר כי אין גבול לשלומאליות של הממשלה: "נתניהו מוכיח כי להבטחותיו, כולל בשבוע האחרון, אין כל ערך, וכי כבר בדרכו לפגישה החשובה עם הנשיא אובמה הוא טומן את זרעי המשבר הבא".

 

חבר הכנסת יריב לוין (ליכוד) נחלץ לעזרת יו"ר מפלגתו נתניהו. "אישור הבניה היהודית בירושלים הוא תרגום מעשי לדברים הברורים שאמר ראש הממשלה עם צאתו לארה"ב, לפיהם זכותנו לבנות בירושלים היא בלתי ניתנת לערעור". לוין הוסיף: "מדיניות הבניה בירושלים היא עניינה הפנימי של ישראל, ואסור לנו להסכים לכל תכתיב בעניין זה. יחסינו עם ארה"ב מבוססים על ידידות ושיתוף פעולה, ולא על מהלכים הפוגעים בזכויותינו הבסיסיות על ארצנו".

 

יו"ר רע"ם-תע"ל, אחמד טיבי, אמר כי שוב הוכח שאין לסמוך על הבטחות ממשלת ישראל לממשל ולמזכירת המדינה קלינטון. "מדובר במעשה התנחלותי בוטה. זו יריקה בפרצוף של הבית הלבן והקהילה הבינלאומית. נתניהו בחר בהתנחלויות, ולא בהסדר מדיני".

 

בתוך כך, מקורבים לפרויקט הבנייה מסרו כי האישור האחרון שניתן הוא טכני בלבד. "האישור למלון שפרד ניתן לפני יותר

מחצי שנה. לצערנו, גורמי שמאל קיצונים בחרו להציג את העניין כאילו התוכנית אושרה היום. אותם גורמים ביקשו לחבל בביקורו של רה"מ בוושינגטון", אמרו הגורמים.

 

גם יאיר גבאי, חבר מועצת העיר ירושלים והוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, אמר כי מדובר בהיתר שאושר לפני זמן רב, ורק באופן טכני הונפק לאחרונה. "הפרובוקטורים מהשמאל הקיצוני, שמנסים לעשות ספין בנושא זה, מכוונים לראש הממשלה נתניהו ומעוניינים להרוס את ביקורו בארה"ב".

 

בהכנת הידיעה השתתפה שרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איתן כבל. "יריקה בעין"
צילום: דודי ועקנין
ח"כ לוין. "תרגום למה שנתניהו כבר אמר"
צילום: ירון ברנר
אחמד טיבי. "מעשה התנחלותי בוטה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים