שתף קטע נבחר

ראש איגוד המכינות: יש בנות שעושות מין כאתנן

מי שאמור לחנך נערים לשוויון, מסביר במאמר כי נערות רבות עושות שימוש במין לקידום חברתי. "הפרוצה מקיימת יחסי מין כדי להרוויח כסף, הנערה הדחויה כדי להרוויח מעמד חברתי", הסביר - והעביר את האחריות: "בנים, אתם אחראים יותר"

בנות שאינן מקובלות משתמשות במין לקידום חברתי. לגברים יש יתרון רגשי על נשים במהלך אקט החדירה: את האבחנות ה"דקות" הללו ערך יו"ר איגוד המכינות הקדם-צבאיות, דני זמיר, במאמר פרי עטו היוצא נגד מתירנות מינית בקרב צעירים. זמיר ל-ynet: "החברה מעודדת עיסוק מיני ומתירנות, ולא מבינים שאין שוויון אמיתי בין גברים ונשים במיניות".

 

במאמר, שפורסם תחת הכותרת "על מין ואהבה מזווית חילונית-הומניסטית (וגם למה הבנים אחראים יותר)", הסביר זמיר כי ישנן נערות שמקיימות יחסי מין כדי לשפר את

מעמדן החברתי. "בפגישותיי והיכרותי עם נוער מתבגר, מצאתי לא פעם שבנות מסוימות שמעמדן החברתי בעייתי או שאינן מקובלות, משתמשות בנכונותן לקיים מין כסוג של אתנן המקדם אותן חברתית".

 

זמיר ממשיך ומקביל את התנהגותן של אותן נערות "מתירניות" לעבודתן של פרוצות. "בעצם אם נחשוב על זה, אין בכך שוני של ממש ממתן שירותי זנות. הפרוצה מקיימת יחסי מין כדי להרוויח כסף, הנערה הדחויה, כדי להרוויח מעמד חברתי. בשני המקרים הגבר/נער שמקיים את היחסים זוכה ליהנות מגופה של האשה/הנערה רק בגלל הבדלי המעמד הכלכלי/כספי, או החברתי, ולכן הוא בעצם מנצל מישהי חלשה יותר".

 

"יתר על כן", ממשיך זמיר, "מצב של מגע מיני כולל בתוכו את הרגעים האינטימיים החושפניים ביותר שאדם יכול להגיע אליהם ולכן הצדדים למגע כזה מצויים בחשיפה אינטימית גדולה. אהיה מאד לא 'פוליטיקלי-קורקט' ואוסיף שבקשר מקובל בין בני זוג הטרוסקסואליים שבה הבן חודר והבת נחדרת יש על הסף מצב פתיחה שבו לבן יש יתרון רגשי על הבת, כנאמר בטוקבקייה: 'אני שולתתתתתתתתתת!.....'".

 

"מין בשביל הסבבה?"

יו"ר איגוד המכינות הסביר כי פעמים רבות מין חד-פעמי מותיר דווקא את את הצד הנשי פגוע - מה שהופך אותן לפסיביות ומטיל את האחריות לשלומן על הגברים. "לא מקרי הוא שנשים ובנות רבות מרגישות נבגדות ופגועות לאחר קשר מין חד פעמי או קצר: הבת שנחשפה ושנחדרה נמצאת מראש במצב פגיע ורגיש, והתנערות מיידית מהמשך הקשר עמה על ידי הבן החודר - גם אם הייתה מוסכמת לכאורה מראש - יוצרת משקעים ועלבון כבדים ולעיתים טראומטיים".

 

זמיר גורס כי "המחשבה או ההנחה כי בחברה הישראלית היום קיימת מציאות תרבותית של כבוד הדדי לבן/בת הזוג והעמדת המגע המיני שהם מקיימים כחלק ממערכת יחסים רגשית עמוקה - שגויה". לדבריו, "אנו חוזים

בהיווצרותו של פער כמעט בלתי ניתן לגישור בין המקום הנורמטיבי, לבין ההתפתחות בשדה החקיקה והשיח הציבורי שהעלה לגבהים כמעט אבסורדיים את כל נושא האסור והמותר בין בני זוג, בייחוד בין גבר לאשה".

 

הוא הסביר לתלמידיו כי קיום מין לשם הנאה בלבד פסול מעיקרו. "מין בשביל הסבבה? כל שיחה עם בני נוער וצעירים חילוניים, מגלה תמיכה אינטואיטיבית חזקה מאוד בגישה שמין בשביל ההנאה עצמה בלבד אינו דבר בעייתי או פסול", כתב זמיר לתלמידיו בעיתון המכינה, "להשתמש באדם אחר זה לא הומניסטי, זה ניצול".

 

"אני סבור שהשאלה המרכזית שדרכה ראוי לבחון את הנושא המיני והרומנטי למי שרואה עצמו מחוייב לתפיסה הומניסטית היא כיצד עומדת התנהגותנו בקוד האתי הראוי להומניסטים?", כתב זמיר, "כלומר, כאשר אני מקיים מגע מיני - בכל הרבדים אגב - עם מישהי רק 'כי בא לי להתפרק' ואין לי שום כוונה למחויבות כלשהי כלפיה אני מנצל אותה. אם זו גם כוונתה ושנינו מודעים לכך, בהנחה כי סיטואציה כזו אפשרית בכלל, אז שנינו מנצלים אחד את השני ושנינו נוהגים באופן לא הומניסטי, או במילים ישירות יותר, שנינו נוהגים כבהמות".

 

"בנים, אתם אחראים יותר"

שיח בנושא מיניות בני הנוער הוא לא דבר של מה בכך במכינות הקדם-צבאיות ובשיח שבין מחנך לתלמידיו. המכינות הקדם-צבאיות משמשות מקום להכשרת בני נוער לתפקידי מנהיגות בצבא בפרט ובמדינה בכלל. המכינה הקדם צבאית על-שם רבין, שבראשה עומד זמיר - קיבוצניק חילוני - הוקמה בשנת 1998 על ידי מכללת אורנים, המדרשה באורנים, התנועה הקיבוצית ומרכז רבין לחקר ישראל.

 

אל המכינה מתקבצים בוגרי י"ב אשר דוחים את שירותם הצבאי בשנה, לטובת שנת הי"ג. במהלך שנה זו מתגוררים חניכי המכינה במכללת אורנים ומחלקים את זמנם בין לימודי עומק לפעילות בשכונות ומוקדי מצוקה ובריכוזי עולים בערי הסביבה.

 

בסיום מאמרו פונה זמיר אל הגברים הצעירים ומבקש מהם לקחת אחריות. "מי שמאמין בחזון הומניסטי חברתי, כמוני, צריך לראות את עצמו מחוייב לסייגים ומגבלות ברורות ביותר בתחום המיני, לדבר על זה וגם להגיד אמת מפתיעה ולא ממש מקובלת בציבור החילוני שלנו: בנים, אתם אחראים יותר".

 

בשיחה עם ynet הסביר זמיר כי ניסה לסייע בפערים וחוסר הבנה בקרב בני הנוער. "יש יחס בין מתירנות

מינית גבוהה בקרב הצעירים לבין העלאת הרף הנורמטיבי והקלות ראש בהתייחסות לפשיעה מינית. מצד אחד החברה מעודדת עיסוק מיני ומתירנות, אבל יש חוסר הבנה בגלל הפוליטקלי קורקט ולא מבינים שאין שיוויון אמיתי בין גברים ונשים בכל הנושא של שיוויון אמיתי במיניות.

 

"כיום בבתי הספר החינוך המיני הוא כזה שהוא לא מתעמק לעומק בשאלה הומניסטית של מערכת המיניות - שבה הבנות נפגעות יותר מהמתירנות המינית. צריך לדבר על זה עם התלמידים, צריך לדבר על קשר בין זוגי ויחסי מין גם אם התוצאות נתפסות לפעמים כפחות לגיטימיות. לטעמי השיח הזה שעליו כתבתי, הוא רלוונטי לכל מערכת החינוך התיכונית בארץ".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא שונות מזונות. דני זמיר
צילום: ישראל אשל
מומלצים