שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אסד: המצב הזה לא יימשך - או שלום או מלחמה
  בראיון לרשת "אל מנאר" של חיזבאללה, אמר הנשיא הסורי כי "אנו נמצאים במצב של לא מלחמה ולא שלום, וזה מצב זמני שיסתיים או בשלום או במלחמה"

  נשיא סוריה, בשאר אסד, במסר של מלחמה ושלום: בראיון שהעניק הערב (יום ד') לרשת "אל-מנאר" של חיזבאללה, אמר נשיא סוריה, בשאר אסד: "אנו נמצאים במצב של לא מלחמה ולא שלום, וזה מצב זמני שיסתיים או בשלום או במלחמה. אין עוד ברירה אחרת פרט לאחת מהשתיים".

   

  אסד אמר: "אנו מאמינים שאנחנו ניצבים בפני אויב שאיננו מבין אלא את שפת הכוח. אנו סבורים כי השלום איננו נמצא בהישג יד עבור האזור, אולם על כל פנים יש דרכים רבות להגיע למטרות והן אינן חייבות לעבור בהכרח דרך מלחמה". הוא ציין כי "הצבא הסורי מפתח את עצמו", והזהיר כי סוריה "תיכנס לכל מלחמה שתכפה עלינו". לדבריו, סוריה אינה יכולה להישאר נייטרלית כשהדבר קשור ל"התנגדות". עוד הדגיש כי סוריה מעוניינת ביחסים טובים עם לבנון.


  אין תקוות מישראל. אסד בראיון לאל-מנאר (צילום: AFP)

   

  בראיון נשאל הנשיא הסורי מדוע לא תצא ארצו ל"מלחמת שחרור" נגד ישראל, והשיב: "ראשית, אנו מדברים על שלום. המלחמה היא הדבר הגרוע ביותר ואיש אינו מחפש מלחמה בשום מקום בעולם. עלינו להמשיך ולחפש אחר השלום כל עוד יש תקווה. האם יש לנו תקווה מול הממשלה הישראלית? כלל לא. אולם אנו סבורים כי ישראל היום, לפי מה שאנחנו שומעים מתומכיה של ישראל, אין לה עוד אלטרנטיבות פרט לשלום".

   

  לדבריו, "כוח ההרתעה הישראלי נשחק עם הזמן למרות שישראל מגבירה את כוחה. אולם, במקביל, תפישת 'ההתנגדות' מתגברת אף היא בקרב הרחוב הערבי. ישראל הפכה הלכה למעשה לחלשה יותר וכוחה הצבאי אינו מבטיח לה דבר. רבים מתומכיה, במיוחד מקרב הארגונים הציוניים וכמה ארגונים יהודיים קיצוניים, החלו לומר שהם האמינו בעבר במלחמה, אולם עתה הם סבורים כי אין פתרון לישראל פרט לשלום. אין מנוס מלחפש קודם כל את תהליך השלום. בקשר אלי, בכל הקשור למלחמת שחרור או התנגדות, ההתנגדות אינה צומחת באמצעות החלטה מצד מדינה אלא בדרך עממית. סוריה היא מדינה שיש לה צבא שמתפתח".

   

  כשנשאל לגבי הסיכויים למלחמה מול ישראל, אמר: "כאשר נכפית עליך מלחמה, עליך להיכנס אליה בלי שום קשר למאזני הכוח. אולם הסוגיה איננה פשוטה ואיננה טמונה בהכרזת מלחמה. הסוגיה היא איננה סוגיה של התלהבות. אנו מאמינים שאנחנו ניצבים בפני אויב שאיננו מבין אלא את שפת הכוח".

   

  אסד תקף את נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג' בוש, ואמר כי הוא נכשל במהלך שאותו הוביל נגד סוריה. בהתייחסו לנשיא הנוכחי, ברק אובמה, אמר כי יש הבדל ברור בין שני הממשלים: "איננו שומעים את שפת התכתיבים. יש מחלוקות בהשקפות העולם, וזה דבר טבעי, אולם אין עוד את שפת התכתיבים".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים