שתף קטע נבחר

מפגינים בשייח ג'ראח: 'שפרד - התנחלות מסוכנת'

ההפגנה השבועית של מאות פעילי שמאל במתחם שמעון הצדיק "התרחבה" היום לעבר המלון שהאישור לבנייתו ניתן השבוע. אברהם בורג במפגינים: "נתניהו, אמרנו לך שבמזרח י-ם נמצא רגע האמת. לא הקשבת? ככה אמרו לך בארה"ב בבושת פנים"

ההפגנה השבועית בשייח ג'ראח יצאה לדרך - והפעם העילה כפולה. למחאה הרגילה של תושבי מזרח העיר ופעילי השמאל, המכוונת כלפי הכניסה הנמשכת של מתיישבים יהודים לבתים במתחם "שמעון הצדיק" בשכונה, נוסף היום העניין האקטואלי: אישור הבנייה במלון שפרד, שנחשף השבוע ב-ynet והוסיף שמן רותח למדורת המשבר ביחסים עם ארה"ב - שעומד היום במוקד דיוני ה"שביעייה".


מפגינים בשייח ג'ראח, היום (צילום: גיל יוחנן)

 

המפגינים, כ-300 במספר בשלב זה - ובהם ח"כ דב חנין (חד"ש), יו"ר הכנסת לשעבר אברהם בורג והסופר דוד גרוסמן, מתכננים לצעוד מהמתחם, שם הם מפגינים בכל יום שישי, אל המלון, תוך קריאת הסיסמה המלווה אותם כבר כמה שבועות: "אין קדושה בעיר כבושה". אל המלון יצא כבר "כוח חלוץ" בן כ-50 מפגינים, בעוד היתר נותרו מאחור.

 

"המאבק פה, במובן מסוים, הוא לא רק על זכויות פלסטינים, אלא על העתיד של כולנו בארץ הזו", אמר ל-ynet ח"כ חנין. "ראש הממשלה נתניהו כל פעם מוכר את אותם הבלופים בצורה אחרת. כאשר היה מדובר ברמת שלמה, הוא אמר שזה 'בסך הכל אישור עקרוני, לא היתר בנייה'". עכשיו על מלון שפרד הוא אומר, 'האישור העקרוני ניתן קודם, ההיתר לא משמעותי'. אולי הוא יכול לשקר לכל העולם, אבל איתנו הוא לא יכול לעשות את זה".

  

לדברי ח"כ חנין, להפגנה השבוע יש משמעות מיוחדת: "היא לא רק נגד גירושן של המשפחות הפלסטיניות מהשכונה, אלא גם נגד מהלכים של הקמת התנחלויות שהתחילו בחלק התחתון של השכונה, והשבוע התרחבו גם למלון שפרד בחלקה העליון. לא מדובר באישור טכני או בהחלטה של פקיד. יש פה מהלך ממשלתי של יצירת התנחלות ישראלית בלב השכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים. מדובר במהלך מסוכן, שפועל נגד האפשרות של שתי בירות בירושלים - ובלי העיקרון הזה לא נוכל להגיע להסדר שלום".

 

גם בורג התייחס לאירועי השבוע האחרון בשכונה: "יש להפגנה היום משמעות שונה, במובן של 'אמרנו לך'. נתניהו, אמרנו לך שבירושלים בכלל ובשייח ג'ראח בפרט, נמצא רגע האמת.

לא רצית להקשיב לנו? אז ככה אמרו לך בוושינגטון בבושת פנים". 

 

לדבריו, ראש הממשלה נמצא כעת בצומת דרכים פוליטית. "המפגינים פה מתחננים שמישהו ישתיל שכל בראשו של ראש-הממשלה ועוז בליבו, על מנת שיהיה לו את האומץ להחליט את ההחלטה היחידה האפשרית עכשיו. אם לא יחליט, יגרור את ישראל והמזרח התיכון כולו למלחמה דתית אינסופית. אם הוא יחליט את ההחלטה הנכונה, שחלק ממחירה הוא חלוקת ירושלים וחזרה מכל התנחלויות הטירוף של 40 השנים האחרונות, הוא ייכנס לפנתיאון הלאומי לצדם של מנחם בגין ויצחק רבין".

 

גרוסמן הוסיף: "המציאות השתנתה בשבוע האחרון באופן דרמטי אחרי הפגישה של נתניהו ואובמה. אני חושב שאובמה סוף-סוף עשה את מה שהוא ואמריקה היו צריכים לעשות כבר מזמן". לשאלה אם הוא סבור כי יש למאבק סיכוי, ענה הסופר: "אני חושב שלא צריך לשאול אם יש סיכוי, אלא אם יש הצדקה למאבק. בעיני יש הצדקה למאבק, ואני מקווה שבסופו של דבר יהיה לו גם סיכוי".

  

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק גרוסמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בשייח ג'ראח, היום
צילום: גיל יוחנן
מלון שפרד
צילום: רויטרס
חנין. "מהלך ממשלתי של יצירת התנחלות ישראלית בלב השכונות הפלסטיניות"
צילום: עופר עמרם
מומלצים