שתף קטע נבחר

מתיחות בקוריאה: ספינה מהדרום טבעה בים

צוותי חילוץ ממשיכים לחפש אחר כ-40 חיילים שעדיין נעדרים. חיל הים הדרום קוריאני מסר כי הספינה שקעה לאחר שנשמע פיצוץ עז. ככל הנראה לא מדובר במתקפה מצד צפון קוריאה

שעות לאחר שצפון קוריאה איימה לתקוף את הדרום, שקעה אמש (יום ו') ספינה של חיל הים הדרום קוריאני סמוך לגבול הימי בין המדינות בתקרית שעוררה בהלה וחשש שפיונגיאנג החלה לממש את איומיה. אולם גורמים בממשל בסיאול הודיעו מאוחר יותר שככל הנראה מדובר בתאונה. על הספינה היו 104 בני אדם, ועד כה חולצו 58 מהם. 46 עדיין נעדרים ובמקום פועלים צוותי חילוץ צבאיים.

 

"מנתוני החקירות שנערכו עד עתה, הממשלה מעריכה כי צפון קוריאה אינה עומדת מאחורי התקרית, למרות שסיבת התאונה טרם התבררה", אמר הבוקר בכיר בממשל מסיאול לסוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ". בעקבות החשד הראשוני כי חיל הים של צפון קוריאה תקף את הספינה, כינס נשיא דרום קוריאה, לי מיונג בק, ישיבת חירום לילית בהשתתפות שר הגנה ובכירי הצבא.

 

הפניקה שנוצרה בדרום - בשל סמיכות האירוע לאיומי צפון קוריאה כי תוציא אל הפועל "מתקפות לא צפויות" נגד דרום קוריאה וארצות הברית - הדגישה עד כמה שברירי השקט השורר באזור, למרות ששתי הקוריאות מעולם לא חתמו על הסכם שלום.  

 

הספינה "צ'אונן" היתה במשימת סיור שגרתית ליד האי בייקניונג שבשליטת הדרום, כאשר החלה לשקוע. גורמים צבאיים

סיפרו ל"יונהאפ" כי פיצוץ עז יצר חור בחלקה האחורי של הספינה וגרם לכיבוי המנוע ולהפסקת זרם החשמל. בתוך זמן קצר, החלו מים להציף את הסיפון.

 

שש ספינות של חיל הים ושתי סירות של משמר החופים, כמו גם מסוקים צבאיים ורפואיים, הגיעו למקום. אחת ההערכות היא שמדובר בתקיפה מהאוויר, ובשלב מסוים ירו החיילים לעבר מה שהיה נראה ככלי טיס, אך לבסוף התברר שהם פגעו בלהקת ציפורים. הנשיא לי הורה לצבא להתמקד בפעולות החילוץ, ולא בפעילות התקפית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספינות דרום קוריאניות (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים