שתף קטע נבחר

דיווח: 6 המעצמות מסכימות על החרפת הסנקציות

גורמים המעורים במגעים להחרפת הסנקציות על איראן אמרו כי המעצמות יתחילו בתום ימים בניסוח סבב הסנקציות הבא על איראן. משמעות הדיווח, אם יתברר כנכון הוא שסין זנחה את התנגדותה התקיפה להחרפת הסנקציות

גורמים המעורים במגעים להחרפת הסנקציות על איראן אמרו הערב (יום ד') כי שש המעצמות - כולל סין - הסכימו להתחיל בניסוח סבב הסנקציות הבא בתוך כמה ימים. משמעות הדיווח, אם יתברר כנכון, היא שסין זנחה את התנגדותה להחרפת הסנקציות והתייצבה לצד ארה"ב, רוסיה, בריטניה צרפת וגרמניה.

 

לדברי הגורמים, ההסכמה בין נציגי רוסיה וסין לבין נציגי מעצמות המערב הושגה במהלך שיחת ועידה שהתקיימה בימים האחרונים. בעקבות כך, יצא היום בדחיפות ראש צוות המשא ומתן האיראני בסוגיית הגרעין, סעיד ג'לילי, לבייג'ינג כדי לדון מחר עם פקידים בכירים בממשל הסיני בהתפתחויות האחרונות.

 

דובר הבית הלבן, דן ברטון, אמר הערב כי "קיימת תחושת דחיפות של הפעלת לחץ על איראן. יש שיחות תכופות באו"ם ואנחנו מתקדמים. אובמה מאמין שנוכל להציג את סנקציות באביב".

 

בימים האחרונים התגברה התחושה בבית הלבן כי וושינגטון זוכה ליותר תמיכה בסנקציות מאשר בעבר וכי אם בעבר היה חשש מווטו סיני על החלטה של מועצת הבטחון, הרי שכעת ההאמריקנים חשים די בטוחים ביכולתם לרתום את בייג'ינג לתמוך במהלך או לכל הפחות לא להפריע לו. "הסינים יודעים שנשק גרעיני במזרח התיכון אינו חלק מהאינטרסים שלהם. אנחנו בטוחים שנוכל לעבוד איתם על החלטה", אמר ברטון.

 

בבית הלבן מלאים בתשבוחות גם לרוסיה ולתפקיד שהיא ממלאת בתהליך. דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, אמר בראיון לרשת MSNBC הבוקר כי הרוסים הם שותך נהדר. "לפני שנה וחצי הם לא היו חלק מהתהליך שמאפשר לנו עכשיו לגשת למועצת הביטחון. הדרך שבה הנשיא אובמה ניסה להידבר עם האיראנים, הפגינה לעולם שלאיראנים יש מטרה אחת בראש - לקדם את תוכנית הגרעין שלהם. זה מה שאיחד את העולם".

 

אתמול אמר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, כי הוא מקווה שהחרפת הסנקציות על איראן היא עניין של "שבועות ולא חודשים".

 "אנחנו מחפשים להעביר סנקציות חזקות באו"ם נגד איראן. אנחנו חושבים שנוכל להעביר את הסנקציות באביב. אנחנו לא רוצים מירוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון, זה בלתי מקובל. הסכמנו שננסה להידבר, הדלת תישאר פתוחה לאיראן, אבל נתקדם בכל הכוח למשטר סנקציות", אמר אובמה.

 

גם נציגי שמונה המדינות המתועשות (G-8) שהתכנסו בתחילת השבוע בקנדה, פרסמו בהודעת הסיכום שלהם מסר חריף, הקורא לקהילה הבינלאומית לנקוט צעדים נחרצים נגד איראן. "אנחנו קוראים להתמקדות רבה יותר ולפעילות משותפת נחרצת יותר, כולל סנקציות אם צריך, נגד המשטר האיראני", אמר ראש ממשלת קנדה, סטיבן הרפר, בשם שרי החוץ של מדינות ה-G-8.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מועצת הביטחון
צילום: AP
ג'לילי. יצא לבייג'ינג
צילום: AP
מומלצים