שתף קטע נבחר

לחץ על סין: אובמה בטלפון; ראש אמ"ן ביקר

הלילה שוחח בטלפון נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, עם עמיתו הסיני, הו ג'ינטאו. בהודעת הבית הלבן נאמר ש"הנשיא אובמה הדגיש את החשיבות של עבודה משותפת כדי להבטיח שאיראן תעמוד בהתחייבויות". גם ישראל מנסה להשפיע על בייג'ינג. ראש אמ"ן ביקר שם וראש אגף התכנון ייצא בקרוב

מאמץ בינלאומי להשפיע על סין להסכים לסנקציות: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ממשיך להפעיל מכבש לחצים במאמץ לקדם סנקציות על איראן. הלילה (יום ו') שוחח במשך כשעה עם עמיתו הסיני, הו ג'ינטאו. כך הודיע הבית הלבן. אובמה היה על סיפון המטוס הנשיאותי בעת ששוחח עם ג'ינטאו.

 

 

גם ישראל מנסה להשפיע על הסינים. ראש אגף המודיעין, עמוס ידלין, נסע לסין לפני מספר שבועות, שם הציג לפני גורמים בכירים, חומר מודיעיני הקשור באיראן. זו נסיעה חריגה, ויציאתו של האלוף ידלין אושרה על-ידי הדרג המדיני לאחר שהוחלט כי הוא האיש המתאים להציג את הנתונים המודעיניים ובקיא בחומר. בקרוב אמור לצאת לסין גם ראש אגף התכנון, האלוף אמיר אשל, מסיבות דומות.

 

לאחר שיחתם של נשיאי ארצות הברית וסין, נמסר בהודעת הבית הלבן כי "הנשיא אובמה הדגיש את החשיבות של עבודה משותפת כדי להבטיח שאיראן תעמוד בהתחייבויות הבינלאומיות שלה". שני המנהיגים גם שוחחו על ענייני הכלכלה הבינלאומית, ובהודעה האמריקנית נמסר ש"אובמה גם הדגיש את החשיבות שארצות הברית וסין יישמו, עם יתר הכלכלות הגדולות, את הבנות ה-G20 שנועדו לייצר צמיחה מאוזנת ובת-קיימא".

 

הטלוויזיה הסינית הדגישה חלקים אחרים בשיחת שני המנהיגים. בין היתר דווח שם שהנשיא הסיני אמר לאובמה שהוא מעוניין בקשרים בריאים בין שתי המדינות, והתייחס לרגישות של בייג'ינג לנושא טיוואן וטיבט. הסינים רתחו מזעם על פגישת אובמה עם מנהיג טיבט הגולה, הדלאי למה, וכן על עסקת מכירת נשק אמריקני לטיוואן. לדברי הו, נושאי טיבט וטיוואן "חיוניים ביותר" לטיפוח קשרים טובים בין סין לארצות הברית.

 

הנשיא הסיני צפוי להשתתף בעוד כשבועיים בוועידת הביטחון הגרעיני שיקיים הנשיא אובמה בוושינגטון, יחד עם ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, ומנהיגים נוספים. הבית הלבן שיבח אמש את החלטת הנשיא הסיני להגיע לוועידה, ומסר שזו תהיה הזדמנות חשובה לאובמה ולג'ינטאו "להתייחס לאינטרס המשותף של עצירת הפצת הנשק הגרעיני והגנה מפני טרור גרעיני".

 

למרות שהנשיא אובמה נשמע השבוע אופטימי לגבי סנקציות קרובות, ואמר שזה עניין של "שבועות ולא חודשים", אתמול ציננו הסינים את ההתלהבות. דובר משרד החוץ הסיני, קין גאנג, אמר ש"סין תמשיך לחפש פתרון של שלום לסוגיית הגרעין האיראני". הדברים נאמרו בשעה שראש צוות המשא ומתן האיראני בסוגיית הגרעין, סעיד ג'לילי, בא לבייג'ינג כדי לדון עם פקידים בכירים בממשל הסיני בהתפתחויות האחרונות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצפה לסנקציות קרובות. אובמה
צילום: AFP
נסיעה חריגה. ידלין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים