שתף קטע נבחר

עשור לוועדת טל: הפגנה בבני ברק נגד השתמטות

עשרות מחברי "הפורום לשוויון בנטל", הפגינו בכניסה לעיר החרדית במחאה על הסדרת הפטור למי ש"תורתם אומנותם". חרדי למפגינים: "יש אלוקים, ואלוקים אמר לא ללכת לצבא"

המחאה מתעוררת? במלאות עשור לכינון ועדת טל, שהובילה לחוק טל שהסדיר את המשך מתן הפטור משירות צבאי לחרדים, התייצבו הבוקר (יום ו') בכניסה לבני ברק עשרות הורים וצעירים החברים ב"פורום לשוויון בנטל", כדי למחות נגד השתמטות החרדים משירות סדיר בצה"ל או שירות לאומי.

 

המפגינים נשאו את דגלי ישראל והניפו שלטים ועליהם מבחר ססמאות: "האחיכם יצאו למלחמה ואתם תשבו פה?"; "עם אחד גיוס אחד"; "די לאפליה בדם - יבוטל חוק טל"; "כך הבטיח ברק"; "החרדים נהרגים באוהלה של תורה ובנינו בשדה הקרב"; "זמר, ספורטאי וחרדי - את כולכם אנו צריכים".

במשך שעתיים ניסו המפגינים ללבות את המחאה גם בקרב העוברים ושבים - אך לצד קריאות תמיכה, זכו לשמוע גם את ההסברים מהצד השני.

 

כך למשל, כמה צעירים חרדים שעצרו לשוחח עם המפגינים ציינו בפניהם כי "יש אלוקים, ואלוקים אמר לא ללכת לצבא". אחד מהם אף הסביר שהוא מתנדב בזק"א, "יומם וליל". חרדי מבוגר התווכח ארוכות עם הורי הלוחמים, והסביר להם את משנתו: "הבעיה שאנחנו שמים דגש חזק על הצבא. זו טעות בסיסית ויסודית. למה, הרי, בעולם ובדו"ח גולדסטון טוענים נגדנו? כי הצבא אצלנו הוא מלכתחילה".

 

כשאחד המפגינים ניסה להסביר לו שחובת הגיוס מעוגנת בחוק, השיב החרדי: "עזוב את החוק. תלמידי ישיבה לא יודעים להחזיק אקדח. אני, כשבאתי להתגייס, לא גייסו אותי כי לא היה מקום. יש עודף חיילים". יש לציין כי בצבא דווקא הביעו באחרונה חשש מפני מחסור בחיילים, לנוכח ריבוי הפטורים מטעמי "תורתם אומנותם".

 

"דקת דומייה לחוק טל שהתמוסס"

בפורום לשוויון בנטל עוסקים בימים אלו בהקמת פורום גג של תנועות נוער וצעירים, כחלק מהמחאה נגד ההשתמטות. דניאל ברק, סטודנט בן 24 מחיפה ופעיל בפורום, הסביר ל-ynet: "אנחנו רוצים להגיע לכמה שיותר צעירים שעדיין חושבים שלהיות מייקל לואיס זה דבר מגניב. לקראת יום העצמאות נפיץ לכל חברי הכנסת מכתב מחאה בו נטען כי אנו הצעירים לא מוכנים שאחרים במדינה יקבלו ולא ייתנו".

 

ראשי הפורום מתכוונים לערוך משמרות מחאה דומות, אחת לשבוע בימי שישי, עד לימי הזיכרון והעצמאות, גם במקומות אחרים בארץ, בין היתר בירושלים ובגינת שינקין בתל-אביב.

יו"ר הפורום, מירי בראון, הסבירה כי מטרתם היא להעלות את המודעות בקרב הציבור הכללי והחרדי בפרט, לתופעה השנויה במחלוקת.

 

"תמיד זה טוב שיש דיאלוג, גם ברמת הרחוב, כדי שידעו שיש מי שמתנגד להמשך המצב, ולא מוכן לקבל את זה שקיים חוק שירות חובה שלא חל על החרדים", היא אומרת. "כל נוכחות כזו חושפת את העובדה שהיקפי ההשתמטות רק הולכים וגדלים. בכל משמרת כזו נעמוד, כמו היום, דקת דומייה לזכר חוק טל שהתמוסס - ואיתו גם הסולדיריות החברתית שלנו - ונתבע ממקבלי ההחלטות שיישמו את חוק שירות חובה על כולם ולאלתר".

 

Read this story in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה היום בדרך ז'בוטינסקי
צילום: ירון ברנר
מומלצים