שתף קטע נבחר

חם בשטחים: הפגנות, עימותים וידויי אבנים

תושבי יצהר ביקשו לקיים צעדה בכפר חווארה במחאה על פציעתו קשה של תושב ההתנחלות, שמוליק כהן, מפגיעת אבן בראשו. צה"ל מנע זאת מהם ובתגובה הפגינו התושבים נגד "אוזלת היד הביטחונית". הפגנות פלסטינים ופעילי שמאל התקיימו בכמה מוקדים נוספים. צה"ל פיזר המפגינים בגז מדמיע וכדורי גומי

הפגנות, ידויי אבנים ועימותים בין מתנחלים, פלסטינים, מפגיני שמאל וכוחות הביטחון אירעו לאורך כל שעות בכמה מוקדים ביהודה ושומרון. סמוך למלון שפרד בשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים, התכנסו עשרות פעילי שמאל וערבים במחאה על פעולות הממשלה "לייהוד" השכונה. בהפגנות ובעימותים נפצעו כמה מפגינים ופעילי שמאל וכמה מהם נעצרו.

 

בשעות הצהריים ירדו עשרות מתושבי יצהר אל הכפר חווארה, על-מנת לקיים במקום תהלוכה במחאה על פציעתו של תושב ההתנחלות, שמוליק כהן, שנפצע אמש באורח קשה מאבנים שיודו לעבר רכב בו נסע. לטענתם, תושבי הכפר החלו ליידות לעברם אבנים, עד שכוח מג"ב הגיע למקום ופיזר אותם בגז מדמיע.


צה"ל מנע התהלוכה בחווארה, ביצהר זועמים (באדיבות: דוברות יצהר) 

 

המפגינים התארגנו לצאת את הכפר כבר בשעות הבוקר, אך צה"ל ומג"ב מנעו זאת מהם. בעקבות כך, החליטו המתנחלים לקיים הפגנת מחאה בצומת יצהר-חווארה, בה השתתפו גם ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה. הם מחו על "אוזלת היד של הביטחונית מול השתוללות הערבים".

 

"אם כוחות ביטחון לא יספקו את הביטחון, שאף אחד לא יתפלא שהתושבים מנסים לדאוג לכך בעצמם", אמרו כמה מהמפגינים. מצה"ל נמסר כי במהלך ההפגנה החלו מתנחלים ליידות אבנים דווקא לעבר החיילים וכי ההפגנה פוזרה ללא נפגעים. גורמים בהתנחלות יצהר אמרו ל-ynet כי זו בושה שהצבא עסוק בהכפשת המתיישבים במקום לדאוג לביטחונם.

  

הפגנה בנבי סלאח, פצועה ליד שכם

עימות אחר אירע בכפר נבי סלאח, צפונית-מערבית לרמאללה. מפגיני שמאל דיווחו כי שני גברים נפצעו מכדורי גומי שירו לעברו חיילים. זהותם של הנפגעים אינה ברורה, ולטענת המפגינים הם נפגעו ברגל ובזרוע. צה"ל הכחיש את טענות פעילי השמאל לפיהן בפיזור ההפגנה נעשה שימוש גם באש חיה, ומסר כי החיילים השתמשו בכדורי גומי וגז מדמיע בלבד.


"לא יתפלאו שהמתנחלים מנסים להגן על עצמם" (באדיבות: דוברות יצהר)

 

תקריות אלימות והפגנות אירעו בכמה מקומות נוספים ביהודה ושומרון: בכפר דיר ניזאם, צפונית-מערבית לרמאללה, יידו כמאה פלסטינים אבנים לעבר כוחות צה"ל. יידוי אבנים דומה אירע בכפר אום סלמונה, דרומית לבית לחם. אזרח אמריקני שהפגין במקום יחד עם כ-80 פלסטינים התעמת עם שוטר מג"ב, ונעצר. כוחות צה"ל הגיבו בירי גז מדמיע, הכריזו על מקום שטח צבאי סגור. הפגנה נוספת התקיימה בכפר אל-מעסרה ובה נפצעו, על-פי מקורות פלסטיניים שלושה צלמי עיתונית. אזרח איטלקי שהשתתף בהפגנה - נעצר.

 

בכפרים נעלין ובילעין התכנסו כמה מאות פעילי שמאל, פלסטינים ופעילים זרים להפגנה השבועית נגד המשך בניית גדר ההפרדה. בנעלים יידו המפגינים אבנים לעבר כוחות הביטחון, שירו לעברם בגז מדמיע.

 גם בבלעין נרשמו יידוי אבנים, ללא דיווח על נפגעים. הפגנה שבועית נוספת התקיימה סמוך למלון שפרד בשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים, שם מחו עשרות פעילי שמאל וערבים נגד "פעולותיה של הממשלה 'לייהוד' מזרחי ירושלים" ובקריאה לבטל את תוכניות הבנייה במלון.

 

בשעות הצהריים אירעו גם שני מקרים של יידוי אבנים לעבר כלי רכב ישראלים בשומרון. סמוך לכפר סנג'יל, צפונית-מזרחית לרמאללה, נפצעה באורח קל אזרחית ישראלית מאבנים שהושלכו לעבר מכוניתה. היא פונתה באופן עצמאי לקבלת טיפול בבית החולים. סמוך למחסום קלנדיה, מדרום לשכם, נגרם נזק לרכב ישראל אך לא היו נפגעים. כוחות צה"ל פתחו בסריקות.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו רונן מדזיני ועלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מהומות בנבי סלאח (ארכיון)
צילום: רויטרס
עימותים באזור יצהר
צילום: רעיה ליבמן
מומלצים