שתף קטע נבחר

נפרדים מאשכנזי? אחמדינג'אד ישמח

את כהונת הרמטכ"ל הנוכחי מן הראוי היה להאריך בקדנציה, לא רק בשנה. אבל סדר היום הפוליטי מכתיב לכל שר ביטחון לחסל את הרמטכ"ל שלו, כדי שלא יאיים עליו, לשמחת אויבי ישראל

נניח שראש הממשלה לשעבר אהוד ברק היה מצליח מאוד בכהונתו כראש ממשלה. האם סביר להניח שהיה מבקש את אמון הציבור לעוד קדנציה? הגיוני. אבל במדינת הגמדים ישראל, רמטכ"ל מצליח לא יכול לפנות אל הציבור. הוא תלוי בשר הביטחון ובראש הממשלה. שני פוליטיקאים שמתקשים להצביע על הצלחות מוכחות בניהול המערכות שהם ממונים עליהן.

 

שנתיים לפני מלחמת לבנון, נכתב כאן תחת הכותרת "רמטכ"ל מגולני" מאמר בזכות גבי אשכנזי על פני דן חלוץ. באה מלחמת לבנון וטפחה על פניהם של המכריעים. מייד אחרי התפטרותו של חלוץ מונה אשכנזי.

 

צה"ל החל להתאמן, הן בסדיר והן במילואים. האמון בצבא חזר ללחיים הציבוריות בעקבות שורה של מבצעים מוצלחים - תקיפת הכור הגרעיני בסוריה, ושמירה על שקט יחסי בשטחים, כמוהו לא נשמר זמן רב. בעזה – עופרת יצוקה, בלבנון – השקט וההכרה של חיזבאללה שהפעם הבאה לא תהיה דומה לפעם הקודמת.

 

השקט נשמר גם בגזרה התקשורתית של צה"ל. אין מלחמות גנרלים, אין סערות וברקים יומיומיים כתוצאה מהתבטאויות מוזרות של בכירים. הרמטכ"ל זוכה לאמון הציבור.

 

האמון הזה דרוש לישראל כדי להוציא את בניה למלחמה. אין דבר שחשוב בחיי מדינה נלחמת, יותר מהיכולת של מפקד לשכנע את ההולכים אחריו ונשלחים בפקודתו כי הוא מחזיק ידיים אחראיות, אמינות ומוסריות על ההגה.

 

אז מה בדיוק עבר בראשו של שר הביטחון כשפתח עכשיו חזית מול הרמטכ"ל? האם אלה העננים הפוליטיים וסדר היום הפוליטי שעל פיו כל שר ביטחון יודע שבשנה האחרונה עליו לחסל את הרמטכ"ל שלו, כדי שזה לא יאיים עליו פוליטית כשישתחרר? האם אלו יועצי אחיתופל שכדי לזכות בעוד נקודת יחסי ציבור אצל הבוס-השר, מוכנים לקעקע גם את תדמית הרמטכ"ל המוצלח של שלוש השנים האחרונות?

 

האם זהו פשוט ברק מחשבה שניצת מתוך סיעור מוחות מוזר בין שר הביטחון לבין עצמו? כך או כך קשה להבין מדוע ברק לא חושב למשל להעניק לאשכנזי קדנציה נוספת, במקום להודיע לו על סיום הקדנציה הנכחית בזמן. הרי הגיוני שארגון כה מורכב כמו צה"ל, אחרי כשלונות ניהול בדמותם של מופז, יעלון וחלוץ, יקפוץ על הכישורים המוכחים של אשכנזי ויבקש ממנו לשרת עוד קדנציה.

 

אלא שבמדינת "רעש מהומה" הצבא יוצא למלחמה וממהר להיפטר דווקא מראשו המוצלח. הרי שלושת קודמיו שהכינו את הקטסטרופה שראינו במלחמת לבנון השנייה אחראים לעשר שנים שבהן הידרדר ביטחון המדינה לרמה מסוכנת ולמצב שרק אשכנזי הצליח לצאת ממנו.

 

מה בוער לאהוד ברק להיפטר עכשיו מאשכנזי? כמה קצינים מוצלחים מוכחים כאלה יש לו במחסנית? האם עדיף שוב להתנסות במועמדים כאלה ואחרים בתנאי האיום שישראל מצויה בהם כיום? אחמדינג'אד בוודאי ישמח. נסראללה יחגוג שוב את מינוי ה"טירונים" כפי שחגג עם מינויים של אולמרט, פרץ וחלוץ לפני לבנון של 2006, ושאר שכנינו רק יעמדו בוודאי תוהים על אלה שתמיד אמרו שהיהודים הם עם חכם. אולי חכם מדי. אולי מבריק מדי.

 

איתי לנדסברג, פורום המג"דים והמח"טים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבריק מדי? שר הביטחון
צילום: רויטרס
מומלצים