שתף קטע נבחר

ללא מגבלת זמן: אושרה ההיערכות לרעש אדמה

המדינה תשקיע 140 מיליון שקלים במיגון מבני ציבור לקראת התמודדות עם רעידות אדמה. למרות האזהרות מפני רעש חזק שעלול לפקוד את ישראל, לא נקבע פרק זמן מוגדר ליישומה

אחרי רעידות האדמה הקשות בהאיטי ובצ'ילה והערכות חוזרות ונשנות של מומחים באשר לאסון דומה שעלול לפקוד את ישראל, נראה כי לחברי הכנסת יש זמן. ועדת השרים להיערכות המדינה לרעידת אדמה אישרה אתמול (יום ד') תקציב שנתי בסכום של 140 מיליון שקלים לחיזוק ומיגון מבני ציבור שבבעלות הממשלה. עם זאת ולמרות האזהרות הרבות, לא קבעה החלטת המימון פרק זמן ליישומה.

 

מימון ההחלטה יתבצע מכספי תקציב המדינה, שבאמצעותו יחוזקו וימוגנו מוסדות החינוך, בתי החולים ומבנים אחרים המשמשים לשעת חירום. נוסף על כך, אישרה הוועדה חלוקה מפורטת של תחומי האחריות בין משרדי הממשלה בהיערכות למקרה של אסון המוני ברעידת אדמה, הטיפול במהלכו ותהליכי השיקום שיבואו אחריו. כל המשרדים הנוגעים בדבר התחייבו להציג בתוך שלושה חודשים תוכניות עבודה לנושאים שבאחריותם.

 

משרד האוצר נדרש להביא לאישור הממשלה כבר בתוך שבועיים את מקורות המימון לתקציבה השנתי של התוכנית, שתחליף את זו שאושרה בדצמבר 2008. בישיבת הוועדה, נמסר לחבריה כי המשרדים השונים לא עמדו בהוראות התוכנית הקודמת שלא יצאה אל הפועל. לפיה, היו הם אמורים להקצות בעצמם מחצית מכלל ההקצבה השנתית בסכום של 70 מיליון שקלים, תוך שהאוצר אמור היה להזרים לטובתה סכום דומה.

 

יו"ר הוועדה, שר התשתיות עוזי לנדאו, אמר כי ההחלטות שהתקבלו אתמול "מהוות צעד ראשון להנעת תהליך ההיערכות לרעידת אדמה, אבל הדרך ארוכה ויש לנקוט צעדים רבים לשיפור המוכנות ועמידות המדינה במקרה של אסון המוני". לנדאו ציין כי "רק החלטה של הממשלה להציב את הנושא במקום גבוה בסדר העדיפות הלאומי והקצאת התקציבים המתאימים תביא להשגת המטרה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר לנדאו. הדרך עוד ארוכה
צילום: מירי צחי
מומלצים