שתף קטע נבחר

טיסות עמוסות בכירים: גם בישראל ייתכן אסון

רק לאחרונה יצא נתניהו עם שישה שרים לגרמניה. בשב"כ מבקשים להימנע, אבל כל מקרה נבדק לגופו. ולמה כמעט ולא משתמשים במטוסי חיל האוויר?

ברגע אחד, הנשיא וחלק גדול מצמרת השלטון והצבא בפולין נספו בהתרסקות מטוס . האם אסון כזה עלול חלילה לקרות גם לישראל? המדיניות של אגף אבטחת אישים בשב"כ היא שבכירי השלטון ימעיטו ככל הניתן בטיסות משותפות לחו"ל, ובכלל. למרות זאת - בנסיעה לפני שבועות אחדים לוושינגטון, למשל, יצא ראש הממשלה עם שר הביטחון באותה טיסה. "כל מקרה נבחן לגופו", מבהירים בשב"כ.

 

באסון בסמולנסק נהרגו נשיא פולין לך קצ'ינסקי, רעייתו, מפקד הצבא, שרים חברי פרלמנט ואישי צבא נוספים. בישראל, למרות הנטייה הבסיסית להימנע ככל האפשר מטיסות כאלה, בחלקן מצטרפים לראש הממשלה שרים - בין אם משיקולי עלות ובין אם משיקולים פרקטיים.


נתניהו ורעייתו יורדים מהמטוס. כל מקרה לגופו (צילום ארכיון: לע"מ)

 

עוד לפני טיסתם המשותפת של ברק ונתניהו לארצות-הברית, טסו מספר שרים עם ראש הממשלה. החשש האבטחתי הכבד מכל בטיסות מרובות שרים שכאלה, היה ללא ספק בטיסתו של נתניהו לגרמניה עם שישה משריו, לישיבת הממשלות המשותפת עם הקנצלרית מרקל ושריה. אילו חלילה מטוס כזה היה מותקף, או מתרסק, יכול היה הדבר להיגמר באסון לא פחות כבד מזה שפקד את פולין.

 

בוועידת אנאפוליס, למשל, טסה מי שהייתה אז שרת החוץ, ציפי לבני, עם ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט לוושינגטון. שר הביטחון אז והיום, אהוד ברק, הגיע בטיסה מסחרית, כשהוא מלווה במאבטחיו.

 

אייר פורס וואן? לא ממש

מערכת שיקולי האבטחה הנוגעת לטיסות אישים בכירים - בראשם הנשיא, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, יו"ר האופוזיציה ויתר מי שמכונים "סמלי שלטון" - מורכבת. הגורם המכריע הוא ביטחונם של האישים מפני איומים חיצוניים.

 

בעוד שרים, חברי כנסת, שופטים עליונים, יו"ר האופוזיציה ואחרים טסים בטיסות מסחריות, נהוג שהנשיא וראש הממשלה טסים במטוס חכור, שמיועד לפמליה, לאנשי האבטחה ולעיתונאים המכסים את הביקור. המטרה בהחכרת המטוס - בידוד האישים הבכירים מפני איום חיצוני.

 

השיקול הנוגע לבטיחות הטיסה, גרם בין היתר לכך שישראל כמעט ואינה משתמשת כיום לטיסות פמליה רחבות במטוסי חיל האוויר. בחיל מצוי בואינג 707 שהוכשר לטיסות אלה, אולם בשל יושנו משתמשים בו לטיסות קצרות בלבד.

 הטיסה האחרונה בה נעשה בבואינג שימוש הייתה כשאולמרט יצא לשארם א-שייח לפגישה עם נשיא מצרים מובארק.

 

עם זאת, לטיסות עם פמליה מצומצמת, כמו זו החשאית של נתניהו למוסקבה, ולפניו אולמרט לבירת רוסיה, נעשה שימוש במטוס ה"ווסט-ווינד" של חיל האוויר. מטוס זה מוחכר לממשלה על ידי צה"ל, ותצורה מיוחדת שלו מותקנת במיוחד כשמגיעה הזמנה מלשכת ראש הממשלה או גורמי ממשל אחרים. יתרונו הבטיחותי בחדישותו היחסית, והאבטחתי במיעוט נוסעיו וזריזותו היחסית. לכל טיסה שכזאת גם במטוס קטן ומוגבל מקומות, מצטרפים כמובן מאבטחים של היחידה לאבטחת אישים, על חשבון פקידים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט ממריא, בימיו כראש הממשלה
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים