שתף קטע נבחר

צנזורת שמאל בצומת ספרים: "אין פה דמוקרטיה"

שולמית אלוני מזועזעת מהסרת המניפסט "השמאל הלאומי" מחנויות "צומת ספרים" בלחץ גורמי ימין: "גם בשואה שרפו ספרים". אלדד יניב, ממחברי הספר, מבטיח בתגובה להגביר את הפצת המניפסט - בחינם, ומאמין שמעז ייצא מתוק

צנזורה מרצון על ספרי שמאל: החלטת רשת "צומת ספרים" להסיר מהמדפים את המניפסט הפוליטי "השמאל הלאומי" בלחץ גורמי ימין, שנחשפה ב-ynet, היא אולי העדות לצומת הדרכים שבו ניצבת ישראל. שולמית אלוני, שנמנית עם הקולות הבולטים בשמאל, סבורה שישראל כבר בחרה. "מדינת ישראל כבר מזמן לא דמוקרטית. בהצהרת העצמאות הובטח שוויון זכויות גמור. יש שוויון? זו מדינה גזענית, שבה אנשים פראיים עושים את מה שהם רוצים בשם אלוהים והרבנים שלהם".

 

 

ל-ynet נודע כי בעקבות הלחץ שהפעילו על "צומת ספרים" גורמי ימין שלא למכור את "השמאל הלאומי", ולו בעלות של שקל בודד כפי שהתכוונו ברשת, התעורר בה החשש שהדבר יוביל לפגיעה ברווחיה. המניפסט, פרי עטם של המחזאי שמואל הספרי ועו"ד אלדד יניב, מנוסח באופן שנון אך פרובוקטיבי, והמחברים מטיחים בו האשמות קשות במתנחלים וקוראים "להפסיק את הכיבוש".

 

"מה שקרה זה ונדליזם", אומרת ל-ynet אלוני, שרת החינוך ויו"ר מרצ לשעבר. "קודם כל, מעצם העובדה שהמתנחלים באו ללחוץ על רשת. המתנחלים הם אדוני הארץ. הממשלה כל כך תומכת בהם, זו חרפה. אלה אנשים שהם חסרי דרך ארץ. זה שצומת ספרים מוכרים את הספר, זה לא בלתי חוקי. הם נכנעו ללחץ כי כולם מפחדים מהמתנחלים, הם אנשים פראיים, גזענים, שונאים את כל מי שלא תומך בהם, ומקבלים כל הזמן גיבוי מהממשלה".

 

לדברי השרה לשעבר, הסרת הספר היא מעשה אנטי-דמוקרטי. "מי זכותו להכנס למקום שפועל לפי חוק, בגלל שזה לא מוצא חן בעיניו מה שהם מוכרים? זה כמו שהונדלים בחו"ל יורידו ספרים על המתנחלים". בתשובה לשאלה אם היא חוששת לגורל הדמוקרטיה בישראל, אלוני נשמעת פסימית: "אין לי אף מילה טובה. מה שאני שומעת מעורר בי חלחלה. זה יום השואה היום, ומה עשו בשואה? הרסו בתים ושרפו ספרים. הם לא אהבו יהודים, והמתנחלים לא אוהבים את מי שחושב אחרת".

 

"יש הרבה עדויות לכך שאנחנו פשיסטים", היא ממשיכה להצליף. "הארץ הזאת הפסיקה להיות דמוקרטיה. זה שיש בחירות ומפלגות - גם באיראן יש מפלגות ובחירות, אז תגיד שאיראן היא דמוקרטיה. שם יש קנאים, ופה יש קנאים מטורפים. המשטרה צריכה לטפל באיומים של המתנחלים, אסור להכנע להם". לדבריה, בישראל אין עוד סובלנות, כי אם גזענות ושנאת האחר. "במציאות הזאת, כשזה עוד קורה לך ביום הזיכרון לשואה, אין מה להתפאר בקהל הזה".

 

"תופסים את המדינה בביצים"

גם אלדד יניב הביע תרעומת על ההחלטה להסיר את ספרו ממדפי הרשת, אך הבטיח להשיב מלחמה שערה. "כמו שהם מסובבים על האצבע הקטנה את ראש הממשלה ואת שר הביטחון, כמו שהם מסובבים על האצבע הקטנה את כל התקציב הישראלי כבר שנים ארוכות - כך הם חושבים שהם יכולים לקבוע איזה ספרים יימכרו ואיזה לא. הם מנסים להלך אימים על גופים מסחריים".

 

התגובה מצדו ומצד שותפו, לדבריו, תהיה יצירתית. "אנחנו מתכוונים לקחת את כל עשרת אלפים העותקים שנותרו בצומת ספרים, לאחר שנמכרו 5,000 עותקים בשלושה ימים, ולחלק אותם בחינם בסוף השבוע בקמפוסים ובאוניברסיטאות. אנחנו מתכוונים להדפיס עוד כמה עשרות אלפים, ולחלק את זה בחינם בכל מיני מקומות ברחבי הארץ. אם המתנחלים חושבים שהם יסתמו פיות, אז הם מתבלבלים. הם לא באמת מבינים עם מי הם מתעסקים.

 

"בסך הכל, אני חושב שהיום הם הוכיחו שמה שהסיפרון אומר עליהם - מוצדק. הרבה שנים הם תופסים את החברה הישראלית ואת מדינת ישראל בביצים, והגיע הזמן שיעמידו אותם במקום, ויאמרו להם שאנחנו ציונים וישראלים ורוצים להפסיק את הכיבוש".

 

יניב אומר כי אינו יודע מה השיקולים שעומדים מאחרי החלטתה של צומת ספרים. "זו רשת מסחרית עם שיקולים מסחריים. בסך הכל אני לא יכול לבוא בטענה לרשת, שאיפשרה לנו להפיץ את המסמך הזה. היא פעלה על פי שיקוליה

המסחריים, ועל פי שיקול דעתה, והציבור ישפוט".

 

הוא מצדו חושב שהלחץ של קבוצות מיעוט דווקא יקדם בסופו של דבר את הדמוקרטיה. "קבוצות סקטוריאליות מנהלות לנו את החיים - אם זה החרדים ואם זה המתנחלים. בדיוק כמו שהלחץ הציבורי כפה על החרדים להתקפל בניסיון שלהם למנוע את הקמת חדר המיון בבית החולים ברזילי, הלחץ הציבורי יגרום גם למתנחלים לחזור הביתה, לחלק את הארץ ולסיים את הכיבוש. בסוף, המיעוט הזה לא יקבע לישראלים איך תראה ישראל. אני דווקא מאוד אופטימי, כי אני חושב שדווקא העובדה שאנחנו חווים שרשרת של מקרים של קבוצות לחץ, שמנסות להפעיל אלימות ולכפות מציאות, תגרום לרוב הדומם להפוך לרועש".

 

מנגד, בימין מרוצים שהלחץ הצליח. יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר כי "הפצת הספרון תמורת שקל בצירוף דגל ישראל כערכה ליום העצמאות היתה נקיטת עמדה פוליטית והבעת הזדהות עם תוכנו המסית של הספר מצד הרשת. אני שמח שהשכל הישר גבר, והפצתו החינמית של פמפלט ההסתה הופסקה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
"אנחנו פשיסטים". שולמית אלוני
צילום: טל שחר
צילום: אטילה שומפלבי
"המתנחלים לא יסתמו לנו את הפה". אלדד יניב
צילום: אטילה שומפלבי
מומלצים