שתף קטע נבחר

הסקס לא משהו? 28 צעדים והניצוצות חוזרים

הייתם עושים את זה בשביל הבריאות, הייתם עושים את זה בשביל העבודה, הייתם עושים את זה בשביל להוריד חמישה ק”ג ובטח שהייתם עושים את זה בשביל הילדים. הגיע הזמן להקדיש את תשומת הלב לסקס וליחסים

1. פנקו והתפנקו

אתה יודע בדיוק מה מפנק אותה ואת יודעת בדיוק מה יעשה לו טוב. מחוות קטנות ומפנקות הן הדבק שעליו מושתתת כל זוגיות, אלא שככל שאנחנו יחד הן נדחקות הצדה. אל תשאלי, פשוט תביאי לו קפה כשהוא ליד המחשב. ואתה, תביא שמיכה לסלון כשהיא מתכרבלת בלילה. נו, היה קשה?

 

2. עשו משהו חדש ביחד

צאו מהשגרה: שחקו באולינג, לכו למופע בידור או טיילו על חוף הים – כל דבר שנראה לכם ש”האחרים” עושים ותמיד רציתם לנסות גם.

 

3. היראו טוב

זה נשמע מגוחך, אבל נסו להיראות פחות משלומפרים בבית. נסי להיות יפה בשבילו ואולי קני לך בגד בית שגורם לך להרגיש נשית יותר מחולצת ”צעדת הגלבוע 98’” שלך. וגם אתה, לא יזיק אם תזליף אפטר שייב שהיא אוהבת - גם אם אתה לא מתכונן ליציאה.

 

4. עברו לתפריט בריא

כוסמת היא אולי מילה גסה עבורכם, אבל מהפך בריא במטבח יכול להיות גם מינורי: פחות קמח וסוכר לבן, יותר דגנים מלאים, פירות וירקות. קנו ספר בישול

חדש או בקשו מחברים מתכונים שיגרמו לכם להרגיש שאתם עושים טוב לעצמכם. עשו זאת למען ההווה והעתיד המשותף של שניכם.

 

5. חזרו לכושר

גם העצה הזאת נכונה לכל שלב בחיים, אבל כשמדובר בזוגיות נסו למצוא זמן לפעילות גופנית משותפת. לכו לחדר הכושר, לצעידה או לרקוד יחד. מצאו משהו שגורם לשניכם הנאה ותגלו שלא רק הרגתם שתי ציפורים במכה אחת (כושר גופני וזמן איכות יחד) אלא ייתכן שציפור נוספת תצטרף לשלל בשלב שאחרי המקלחת.

 

6. היזכרו מה ראיתם זה בזה כשרק הכרתם

זה אולי היה מזמן אבל אתם בטוח זוכרים מה מצאתם בה או בו בתחילת הקשר: רגעים נדירים של אינטימיות, תשוקה וריגוש. היא הייתה בעיניך הבטחה לאושר, הוא היה בשבילך הבית. היום, כמו בקומקום חשמלי, גם הזוגיות שלכם רתחה והתקררה כל כך הרבה פעמים שהאבנית מכסה את כל הקרקעית. נסו לקלף קצת את האבן והציצו פנימה לתוך בן/בת הזוג ונסו להיזכר באדם שבו התאהבתם.

 

7. לכו על חפוז

סקס חפוז יכול להיות חוויה מוצלחת מאוד אם מאפשרים לו להיות מה שהוא: ענייני וקצר. ברגע שניתן לחפוזים את המקום המגיע להם, נוכל להגדיר מחדש את הסקס האיכותי, והמפגשים האחרים יהפכו לכל מה שלא היה בחפוז: סקס מתמשך, אוהב ומפנק.

 

8. זכרו שאתם צוות

מול הילדים, מול ועד הבית, מול השכנה או החבר’ה מהעבודה - הזכירו לעצמכם שאתם צוות. אל תדברו לא יפה עליו/ה מאחורי הגב. להפך: ספרו לכולם כמה

הוא/היא הצליח/ה בנושא זה או אחר. אל תעשי פרצופים מבינים מאחורי גבו לפקידה המותשת, אל תחליש אותה ליד המשפחה שלך, וגם אם לא הכל דבש - הזכירו לעצמכם שאתם יחד, וכל זמן שזה כך, גבו זה את זה מול העולם.

 

9. צאו לטבע

בין אם זה עם הילדים, עם חברים או לבד, תכננו טיול קטן לטבע. קחו איתכם אוכל לפיקניק ונסו להתפנק ככל האפשר. שבו בשקט, דברו, תיהנו מהנוף, טיילו ואפילו קחו משהו קטן למזכרת והניחו אותו במקום בולט בבית. אבן יפה, זר פרחי בר, צדפים - כל דבר שיזכיר לכם בימים הקרובים רגעים נעימים של יחד.

 

10. קנו ספר על סקס

ספר איכותי יכול להפיח רוח חדשה בקשר ויסמל לבן/בת הזוג שאתם משקיעים זמן בקשר שלכם ושחשוב לכם ללמוד, להתעדכן ולהתנסות בדברים חדשים. למשל, ”אינטליגנציה ארוטית” של אסתר פרל (הוצאת כנרת), ”סקס - לא מה שחשבת” של ד”ר צחי בן ציון (הוצאת אורנית), ”דרך גבר” של דויד דיידה (הוצאת דופן), ”סקס עכשיו” של פול ג’ואנידס ודאריק גרוס (הוצאת בבל), ולמגזר הדתי: ”סקס כשר” של הרב שמואל בוטח (הוצאת מודן).

 

11. לכו לישון

עייפות היא הסיבה מספר אחת להימנע מסקס. היגמלו מהירדמות מול הטלוויזיה ונסו ללכת לישון יחד במיטה. נצלו את סופי השבוע לשינה איכותית, כך שלבסוף תמצאו את עצמכם מגיעים למיטה לא רק כדי לקרוס עליה, אלא כדי לעשות בה מה שכולנו היינו רוצים לעשות אבל פשוט אין לנו כוח.

 

12. עסו את זה

אם היא מתלוננת על כתפיים תפוסות, אם הגב התחתון הורס אותו, נסו פעם אחת, רק פעם אחת, להציע לו/לה עיסוי במקום לחפף ולהמהם מילות אמפתיה סתמיות. עיסוי טוב לא חייב להיות מקצועי. מספיק שיהיו בו תשומת לב, אמפתיה ורצון לעזור.

 

13. דברו עם חברים

רוב הזוגות חיים במוסכמה שלא מכבסים את הכביסה המלוכלכת בחוץ, אבל בין זה ובין שיחת עומק חברית יש הבדל גדול. דברו עם חברים טובים על הקשר שלכם והקשיבו לסיפורים שלהם על הזוגיות שלהם. אמפתיה מקילה על הקושי לשאת את המשא, וגם אם בפועל שום בעיה לא נפתרה, עדיין התחושה האישית שלנו ביחס לעניין משתנה אחרי שיחה טובה עם חבר או חברה.

 

14. דברו על כסף

רוב הזוגות רבים בגלל ענייני כספים. אולי הגיע הזמן לשים את הדברים על השולחן, לשמוע את הצד שלו בעניין, להקשיב לתחושה שלה בנושא - גם אם

נדמה לכם שלא תשמעו שום דבר חדש. הימנעו ממתקפה ישירה. נסו להקשיב לבן/בת הזוג באמת ובדקו אם אתם יכולים לשאול אותו/ה: ”מה גורם לך להרגיש ככה”. דברו כל אחד על הרגשות שלו סביב הנושא ובכל רגע שנדמה לכם שהנושא מתקרב לנקודת הרתיחה, קחו צעד אחד אחורה ונסו להמשיך להקשיב. אתם תופתעו לגלות מה שיחת אומץ מהסוג הזה יכולה לעשות לקשר שלכם.

 

15. התייעצו זה בזה 

את אולי בצומת דרכים מקצועית כרגע, אולי לך יש עניין עם חבר טוב או שעולים דברים עם הילדים או בעבודה. פנו אל בן/בת הזוג לא מתוך צורך לחלוק איתו את הסיפור אלא ממקום חדש: בקשו לשמוע מה דעתו בעניין. תנו לצד השני להרגיש שדעתו חשובה לכם ושלעצה שלו משמעות אמיתית עבורכם. בהמשך שתפו אותו ביחס להתפתחויות, אם היו, בנושא.

 

16. היבדקו למען סקס

אל תדלגו על בדיקות תקופתיות. העצה הזאת חשובה באופן כללי, אבל כשמדובר בזוגיות לא כולם יודעים מה סוכרת, יתר לחץ דם או גיל המעבר עושים לחיי המין. אם הליבידו שלכם הולך וכבה - אל תקבלו את המצב בכניעה. בדקו עם הרופא המטפל עד כמה למצבכם הבריאותי או לתרופות שאתם נוטלים יש חלק במצב, ובדקו אם יש לרפואה דרך להחזיר אתכם לתפקוד מיטבי בחדר השינה.

 

17. סדרו את חדר השינה

היכנסו רגע לחדר השינה שלכם ונסו להתבונן בו בעיניים רעננות. אם יכולתם לעשות בו שינוי, מה הייתם עושים? שינוי לא חייב להיות שיפוץ מרחיק לכת. מספיק לקנות מצעים חדשים, להחליף וילון או אהיל או פשוט לסדר את ערימות הבגדים ולמצוא פתרון לשורת הנעליים. חדר שינה אידיאלי הוא חלל שבו רק ישנים ועושים סקס. בלי טלוויזיה, בלי מחשב, בלי טלפון ובלי מכונות כושר.

 

18. דברו סתם בטלפון

חיי משפחה הם עסק לכל דבר ולרוב התקשורת הזוגית הופכת לדיון בענייני מטלות וסדר יום. נכון שאשתך היא גם המזכירה שלך ושבעלך הוא גם העוזר הצמוד, אבל נסו אחת ליום או יומיים להתקשר לבן הזוג סתם, כדי לומר לו שתהיתם מה שלומו ורציתם לשמוע איך עבר עליו היום עד כה.

 

19. שחררו את הגוף

לכולנו איברים יפים יותר או פחות, וכשמדובר במערכת יחסים אמיתית וממושכת, מה שבסופו של דבר קובע כמה אקשן יש במיטה שלנו הם גורמים כמו אינטימיות, תקשורת ופתיחות. עזבו את זכוכית המגדלת של דימוי הגוף והזכירו לעצמכם שבני הזוג הולכים איתכם למיטה לא בזכות מספר השערות שיש/אין לכם, אלא בגלל מה שאתם יודעים לעשות לו/לה מבפנים.

 

20. הפסיקו להשוות

מהצד הסדינים של השכן תמיד נראים ירוקים יותר, אבל בפועל כולנו יודעים שאין זוגיות מושלמת. כל זוג הוא עולם כמוס של אינטימיות, הרגלים, חרדות ואשמה, ובשורה התחתונה - רוב הסיכויים שלא נרצה להתחלף עם אף אחד.

 

21. אל תחששו מעזרה

יש אנשים שלמדו הרבה מאוד שנים כדי לעזור בדיוק לזוגות עם קשיים כמו שלכם, וטיפול משפחתי/ זוגי/ מיני הוא אפשרות זמינה הרבה יותר ממה שנדמה. קשה? מעיק? לא עובד? לכו לטיפול. יש מעט מאוד נושאים בחיים ששווים את השקעת כל הכסף והאנרגיה הזאת - והזוגיות שלכם היא אחד מהם.

 

22. גלו אמפתיה

לכולנו יש ימים טובים יותר וטובים פחות, ואחרי כל כך הרבה שנים ביחד לא צריך להיות גאון כדי לזהות מתי בני הזוג שלכם ביום רע. בזוגיות אל תהיו צודקים, תהיו חכמים. לכן, אם זיהיתם רגישות יתר, אל תיטפלו אל בן/בת הזוג. לכו צעד אחד אחורה, גם אם אתם בטוחים שאתם צודקים. אתם הייתם רוצים שהוא/היא יעשה/תעשה את זה בשבילכם.

 

23. נסו להפתיע

לפעמים זו העצה הקשה ביותר כי קשה מאוד לצאת מהאוטומט הבטוח והשגרתי. קשה - אבל משתלם. לא צריך לעשות מסיבות הפתעה, לצנוח ממסוק או לעשות ניתוח להרמת חזה - כל מה שצריך זה חשיבה יצירתית. במיטה: נסו לגעת קצת אחרת, במטבח: נסו להוסיף ירק לא מוכר לתבשיל, במכונית: שימו דיסק חדש שקניתם, במספרה: נסו קו חדש. שינוי מרענן יעשה לכם טוב, והכי חשוב, הצד השני ירגיש שלמרות השנים יחד עדיין יש למה לחכות.

 

24. דברו במיטה

כשאתם נוגעים בבני זוגכם שברו את השתיקה. נכון, זה מאוד מביך בפעם הראשונה למי שלא התנסה בעניין, ובכל זאת השמים לא ייפלו אם תשאלו: ”זה

נעים?”. רוב הסיכויים שתזכו בהמהום לא ברור, אבל אל תיתנו לעניין לעצור בעדכם. שאלו מה מענג אותם (”יותר חזק?” או ”את/ה רוצה ש...”). ברגע שתפתחו את הפה, תמצאו שהרבה יותר קל לכוון גם אותו/ה. להגיד בעדינות מה נעים לך יותר או פחות, מה היית רוצה לקבל, ואיך את/ה רוצה שייגעו בך היום.

 

25. לכו על אוראלי

אין כמו מציצה טובה. שניכם יודעים את זה אבל לשניכם אין ממש כוח. כי מין אוראלי מרגיש לפעמים כמו פרויקט. אבל דווקא בגלל כל אלה מי שמפרגן לבן/בת הזוג מין אוראלי איכותי הוא אוצר אמיתי. אל תיתנו לזה לקרות כי נדמה שהוא/היא מצפה לזה או כי הוא/היא פינק/ה אותך ועכשיו אין ברירה אלא לרדת חזרה. החליטו על העניין מראש ועשו את זה.

 

26. התמכרו יחד לסדרה

ישיבה משותפת מול הטלוויזיה לא חייבת להיות בהייה פסיבית בדרך לשקיעה על הספה. יש גם תוכניות וסדרות איכותיות ואין עונג גדול מלהתמכר יחד לאחת מהם. קבלו המלצה על סדרה טובה ולכו על זה. צפייה משותפת בונה ציפייה לבילוי זוגי ומהווה לבנה נוספת לחומת הדברים שאתם אוהבים לעשות יחד. ככל שהחומה הזאת גדולה ויציבה יותר, כך רוחות שחיקה מאיימות יפגעו בכם פחות.

 

27. אל תפחדו מ"לא"

זוגות ותיקים יודעים מה בן/בת הזוג חושב ויודע על רוב הדברים בעולם – או כך לפחות נדמה להם. אבל בעצם גם אנחנו לא תמיד יודעים מה אנחנו רוצים, ולפעמים מה שהיה נכון להיום לא בטוח שיהיה רלוונטי למחר. לכן אל תפסיקו לנסות. הציעו זה לזה דברים גם אם נדמה לכם שאתם יודעים את התשובה ואל תפחדו לשמוע ”לא”. זה נכון בכל תחום בחיים, ובייחוד במיטה: אתה בטוח שהיא לא אוהבת שנוגעים לה בפטמות? אולי שווה לנסות שוב? את יודעת שהוא לא ירצה לנסות למרוח עלייך דבש, ובכל זאת - אולי שווה לשאול אותו? יכול להיות שתשמעו כמה ”לא” צפויים בדרך, אבל רק בשביל הפעם העשירית שבה תשמעו את ה”כן” המיוחל - זה יהיה שווה.

 

28. חלקו מחמאות

מחמאות מסומנות אצל רבים כאקט מזויף או דרך להשיג דברים, אבל פרגון אמיתי ומדויק הוא לכל הדעות נעים וחשוב. החמא לה כשאתה רואה משהו שאתה יכול לפרגן עליו. תני לו מחמאה ליד חברים כשאת מרגישה שמגיע לו. כשמחמאה מגיעה ממקום של נתינה, היא גם מתקבלת כך, ואפשר ממש להרגיש את תחושת ההתרחבות בגוף, וזה מה שהזוגיות שלכם באמת זקוקה לו: יותר דברים שפותחים את הלב.

 

ייעוץ מקצועי: ד"ר רפי חרותי, מנהל היחידה לבריאות מינית במרכז הרפואי רעות תל אביב, מטפל מיני מוסמך וחבר ועד האגודה הישראלית לטיפול מיני (איט”מ); שרי לביא, מטפלת מינית, המרכז לרפואה מינית קלאס קליניק בתל השומר והמרכז לבריאות האישה בהרצליה, שירותי בריאות כללית


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צאו מהשגרה, שחקו באולינג
צילום: Index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים