שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מהפך: בג"ץ אישר לחליחל לצאת ללבנון

  בג"ץ החליט בהחלטה תקדימית לאשר לסופר ולעיתונאי עלא חליחל לצאת ללבנון כדי להשתתף בפסטיבל ספרותי, זאת בניגוד לדעתו של משרד הפנים ומשרד ראש הממשלה. חליחל: "זה הלם גדול, אני צריך קצת זמן לעכל"

  בג"ץ החליט היום (ג') בהחלטה תקדימית-היסטורית לקבל את עתירתו של הסופר והעיתונאי עלא חליחל לצאת ללבנון, לקבל פרס בפסטיבל הספרותי "ביירות 39". זו הפעם הראשונה מאז קום המדינה בה קיבל אזרח ישראלי אישור יציאה למדינה המוגדרת כמדינת אויב.

   

  כזכור, אתמול התקשה הרכב השופטים של בג"ץ להכריע בסוגיה, ודרש ממשרד ראש הממשלה לנמק בכתב את ההחלטה בעניין חליחל וזאת תוך שלוש שעות בלבד.

   

  במשרד ראש הממשלה החליטו לצדד בהחלטת משרד הפנים, שהסתמכה על המלצת השב"כ, שלא לאשר לחליחל לנסוע. "נוכח המתרחש בלבנון, ראש הממשלה אינו מוצא לנכון להתערב בשיקול דעתו של שר הפנים", נכתב בהודעה. השב"כ אמר בעניין: "עמדנו העקרונית היא שיש להתנגד ליציאת אזרחי מדינת ישראל ללבנון, למעט חריגים, על רקע הומינטארי מיוחד". לפיכך, חזרה ההכרעה לבית המשפט העליון.

   

  בתגובה ראשונה ל-ynet עם נחיתתו בלונדון אמר חליחל: "אני עדיין לא מאמין. נחתתי לפני מספר דקות, פתחתי את הטלפון הנייד והיו לי 2,000 הודעות בקירוב. זה הלם גדול, אני צריך קצת זמן לעכל. בפעם הראשונה בחיי אין לי מילים לבטא את מה שאני מרגיש. מי היה מאמין? אני נוסע לביירות. עכשיו צריך לראות איך מארגנים את הטיסה לשם, זה שוק גדול.

   

  "מעבר לשמחה האישית, הדבר החשוב והעיקרי הוא שהפסיקה הזו תבוא לידי ביטוי בהמשך ושבית המשפט יפתח לדיון מחודש את החוק. עד עכשיו ערביי ישראל בחרו לא לפנות אפילו לבית המשפט כדי לבקש את עזרתו, אני חושב שזה עניין עקרוני וזו הסיבה שהעתירה הזו הוגשה. מעכשיו ואילך המדינה תיאלץ להתמודד עם הנושא הזה".

   

   

   

  הרכב השופטים כתב בין היתר בהחלטתו: "בעקבות הדיון שקיימנו בתאריך 12.4.2010 ולאחר דיון בעתירה, הננו מחליטים כדלקמן: המשיבים יתירו לעותר לצאת ללבנון בין התאריכים 14-18 אפריל 2010 על מנת לקבל את הפרס הספרותי שהוענק לו ויחולק שם במסגרת הכנס. הוצאנו צו מוחלט בנושא זה לאחר שב"כ המשיבים הודיע אתמול על הסכמת המשיבים כי הדיון בעתירה ייראה כאילו ניתן בה צו על תנאי בראש זה".

   

  עוד כתבו: "נוכח דוחק הזמן ייתנתו נימוקינו בנפרד. יחד עם זאת ייאמר כבר עתה כי לדברי המשיבים לא קיים כל מידע שלילי בעניינו על העותר. עוד נוסיף כי המדיניות הכללית שמנחה את המשיבים בתחום זה היא סבירה לעצמה, ואולם בסירוב לאפשר את יציאתו של העותר לא נבחנו לגופם כל השיקולים הרלבנטיים הנוגעים למקרה מיוחד וחריג זה".

   

  בנוסף לצו הקורא להתיר לחליחל לנסוע, הוציא בג"ץ צו על תנאי המחייב את שר הפנים וראש הממשלה להסביר מדוע לא לקבוע קריטריונים ברורים שוויוניים וכתובים, המאפשרים את נסיעתם של אזרחי מדינת ישראל למדינות המוגדרות כמדינות אויב לפי החוק הישראלי.

   

  עו"ד חנין נעאמנה, המייצגת את חליחל, אמרה ל-ynet: "זה ניצחון גדול והיסטורי, שפותח פתח לעתיד. זה פסק דין תקדימי שלפיו מעכשיו כל התירוצים בעניין המצב הביטחוני הכללי אינם תופסים וכך גם לגבי איסורים גורפים. בג"ץ דורש מהמדינה בחינה אינדיבידואלית סדירה ונימוקים מדוע אם בכלל יש להחיל איסור על פרט זה או אחר".

   

  חנין הוסיפה: "מאז 1948 התאפשר לאזרח ערבי לנסוע למדינה המוגדרת כמדינת אויב. פסק הדין מוכיח כי המדיניות לפיה נהגו לאסור על אזרחים ערבים לנסוע למדינות אלו היא מדיניות שרירותית ובלתי סבירה, המנוגדת לעקרונות החוקתיים, שאוסרת על ערבים להיות במגע עם בני אומתם ולנהל עמם קשרים לגיטימיים של דת, תרבות ומשפחה".

   

  שר הפנים, אלי ישי, אמר בעקבות פסיקת בג"ץ: "אוסיף להתיר ולהיענות לבקשות בעלות אופי הומניטארי. אולם, במקרה זה אין המדובר בעניין הומניטארי. האיש יצא על מנת לקבל פרס בלבנון, שהיא בהגדרה מדינת אויב. לכן התנגדתי, בתמיכת מערכת הביטחון, לבקשתו לצאת ללבנון. זאת עוד בטרם עסקתי במשנתו וביצירותיו של הסופר חליל, החתום בין היתר על מחזה המציג את חיילינו באור שלילי מאוד. לבנון יכולה לשלוח לו את הפרס בדואר".

   

  חליחל, שהגיש את העתירה לבג"ץ באמצעות "עדאלה", המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, טען

  באמצעות באי כוחו כי היעדר החלטה בבקשתו להיתר נסיעה פוגע בזכויותיו. מדינת ישראל מצדה סמכה ידיה על תקנה 5 לפקודת הארכת תוקף של תקנות לשעת חירום, האוסרת באופן גורף על כל תושב או אזרח ישראלי לצאת לאחת מהמדינות המוגדרות על פי חוק כמדינות אויב.

   

  על פי התקנה, רשאים להתיר יציאה למדינות אויב רק שר הפנים או ראש הממשלה המכהן בלבד. בתגובת המדינה שקיבלו העותרים נכתב בין היתר כי אישור יציאה למדינות המוגדרות בחוק כ"מדינות אויב" ניתן רק במקרים הומניטריים קיצוניים, ועל פי אישורו של שר הפנים. המקרה של חליחל, נכתב עוד, אינו נכלל תחת הגדרה זו.

   

  חליחל עצמו נמצא כרגע בלונדון ומשם ימשיך ללבנון.

   

  השתתף בהכנת הידיעה: רוני סופר

   

  לטורי חליחל ב-ynet לחצו כאן

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חליחל. יוצא ללבנון
  צילום: אוהד צויגנברג
  לאתר ההטבות
  מומלצים