שתף קטע נבחר

לחצים בירושלים: לעצור את המשך בניית הולילנד

לא פחות מ-10 בניינים נוספים עומדים להיבנות במתחם הולילנד, הניצב במוקד פרשת השחיתות. היועץ המשפטי לעיריית ירושלים בוחן "בדחיפות" בקשה לעצור את הבנייה. עם זאת הבהיר שעצירת הבנייה בעייתית לפני הגשת כתב אישום. במשטרה מפעילים לחץ על שני חשודים להודות בתמורה להטבות

האם פרשת השוחד תוביל לעצירת הבנייה בפרויקט הולילנד בירושלים? היועץ המשפטי של עיריית ירושלים קיבל פנייה לעצור את המשך הבנייה בפרויקט הולילנד, והבטיח לבחון אותה בדחיפות. בעקבות פנייתו של סגן ראש העיר מטעם סיעת מרצ, יוסף (פפה) אללו, הודיע לו היועץ, עו"ד יוסי חביליו: "פניתי למנהל התכנון לקבל את כל הפרטים הרלוונטיים על מנת שאוכל לבחון את הנושא". אמש הוארך מעצרם של חמישה עצורים בפרשה.

 

מבדיקת ynet עולה כי במגירות העירייה נמצאות תוכניות להקמת לא פחות מ-10 בניינים נוספים במתחם, מתוכם מגדל שייתמר לגובה 32 קומות. התוכניות, שאושרו כולן בקדנציות קודמות, נמצאות בשלבי אישור שונים. בצפון הפרויקט אושרה בעבר תוכנית לבניית ארבעה בניינים שטרם יצאה לפועל, וטרם הוגשו בקשות לבנייה. בצדו המערבי של המתחם קיימת תוכנית לבניית שישה בניינים נוספים ובהם המגדל, ובחלקם כבר נחפרים היסודות. בצדו הדרומי של המתחם קיימת תוכנית מאושרת לבניית מלון, אך טרם הוצאו לה היתרים.


"תזכורת לדגם השחיתות". פרויקט הולילנד (צילום: גיל יוחנן)

 

בעיריית ירושלים יש מי שהחליט שזה הזמן להציל מה שאפשר ולבלום את המשך הקמת הפרויקט. בעקבות פניית סגן ראש העיר, העלה היועץ המשפטי לעירייה שורה של קשיים: "מדובר בחקירה משטרתית הנמצאת בתחילתה, טרם הוגש כל כתב אישום ובוודאי שלא נקבעו ממצאים כלשהם על ידי בית המשפט, מעבר לכך שינוי או ביטול תוכניות בנייה שאושרו עלולים להעלות שאלות של פגיעה בצדדים שלישיים". עם זאת, הוסיף: "לאור פנייתך ולאור חשיבות הנושא, ייבחן על ידי הנושא בעדיפות ובדחיפות".

  

היועץ המשפטי לעירייה יכול במסגרת תפקידו להמליץ למהנדס העיר להקפיא היתרי בנייה (אם כי הדבר נעשה במקרים חריגים ונדירים במיוחד), או לפעול לשינוי תב"ע (תוכנית בניין עיר), ולכן לדבריו יש משקל משמעותי. עו"ד חביליו אף מציין במכתבו כי בטרם כניסתו לתפקיד הביע התנגדות נחרצת לפרויקט, העומד כעת במרכז פרשת השוחד.

 

"זו תהיה בכייה לדורות" 

סגן ראש העיר עצמו הבהיר בשיחה עם ynet כי "יש עדיין המשכיות של הפרויקט, וצריך לעצור כל מה שאפשר עד שתתגלה האמת. אם הבניינים אושרו דרך שוחד ומרמה ובניגוד לחוק, לא ייתכן שנישאר עם הפצע הזה לעולם ועד. רוב הציבור, ואין ספק בכך, ממשיכים להתנגד לכל מה שנבנה שם, וצריכים לראות אם אפשר למזער את הנזק. אם יש אפשרות, אז הפרויקט עצמו צריך לשלם את המחיר גם כן, כי זו תהיה בכייה לדורות".  


מניחים יסודות לשלב הבא (צילום: גיל יוחנן)

  

מאיר תורג'מן, יו"ר האופוזיציה בעיריית ירושלים, אף הגדיל לעשות ופנה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה להרוס כליל את המתחם, ש"נבנה בחטא", לדבריו. "טוב וראוי להרוס את המתחם על כל מה שמשתמע מכך למען יראו ויראו, מכיוון שלאף אחד בעיריית ירושלים לא יהיה האומץ לפעול בכוון הריסת המתחם, שאם לא ייהרס ירבוץ כתם גדול על העיר, ותמיד יהיה מי שיזכיר לתושבי מדינת ישראל את דגם השחיתות של מובילי התכנון והבניה בעיר הזאת".

  

אך לא רק בכירים בעירייה מתנגדים להמשך הפרויקט, גם תושבים בירושלים ישמחו לראות את הדחפורים דוממים. שי, תושב שכונת קריית יובל: "מילא שאי אפשר לפרק את מה שכבר בנו, אבל לכל הפחות צריך להוציא צו עצירה למה שטרם קם. כל הזמן הסתכלתי על הבנייה של המתחם המכוער להפליא, עוד בטרם בנו את הבניין הגדול. עכשיו, כשאני יושב במרפסת ומעשן סיגריה, אני רואה איך מקימים אותו ולאט לאט, וזה כמו וילון שנסגר על הנוף".

  

להשלמת הבנייה, כך אומר שי מקריית יובל, יהיו גם השלכות סביבתיות. "אי אפשר להתעלם ממה שהולך לקרות פה עם הרוח. המשך הבנייה הופך את המתחם למפרש, שמשנה את תנועת הרוחות ומעורר מערבולות רוח שיכנסו לתוך העמק פה בקריית יובל וגם לעמק הצבאים. זה גם משנה את התאורה של השמש".  

 

המשטרה לוחצת על שני חשודים להודות

בינתיים, נמשכת החקירה האינטנסיבית. בימים האחרונים מאז הותרה לפרסום הפרשה, הפעילה המשטרה לחצים כבדים על שניים מבין החשודים להודות במיוחס להם בתמורה לקבלת הטבות: חשב חברת הולילנד, אורי חסון, ואיש העסקים מאיר רבין. חלקם הפלילי בפרשה של השניים נחשב למצומצם ביותר, בין היתר בשל אופי התפקידים שמילאו והתמורה המעטה שבה הם חשודים שזכו.

 

 

למרות מאמצי החוקרים, במהלך הדיון בבית המשפט העבירו לרבין כמה ממקורביו מסר כשהצביעו על פיהם - בניסיון להבהיר לו כי עליו לשתוק. הדבר עורר זעם במשטרה, ועל כן הוזהרו אותם גורמים כי הדבר מהווה שיבוש חקירה שבגינו הם עלולים להיחקר.  

 

בשלביה הראשוניים של הפרשה, זכתה המשטרה לסיוע משמעותי מאדם שאינו עצור בפרשה ומסר עדות מפורטת בפרשה. למרות הממצאים הרבים שהצליח צוות החקירה לאסוף, אמר ל-ynet גורם במשטרה כי "ברור שעדות כזו מחזקת עוד יותר את התיק, שהשופט כבר אמר כי יש בו תשתית ראייתית חזקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אביגדור קלנר. מעצרו הוארך
צילום: עופר עמרם
עוד 10 בניינים ייבנו
צילום: גיל יוחנן
עוד מגדל בדרך
צילום: גיל יוחנן
מומלצים