שתף קטע נבחר

"מוחמד" ומגן דוד על מסגד בכפר ליד שכם

בצה"ל מתייחסים למקרה בחומרה, בחווארה מוחים: "ב-3 בבוקר ראיתי מתנחלים בורחים בסובארו, כשהרכב שלי בוער". בנוסף, נערו כ-300 עצים. פעילי ימין: לא נשב בשקט כשלא מגינים עלינו

"תג מחיר"? לפנות בוקר (יום ד') הגיעו אלמונים למסגד בילאל בן-רבאח בכפר חווארה, דרומית לשכם, ריססו עליו כתובות, ביניהם מגן-דוד וכיתוב "מוחמד" בעברית, והציתו שני כלי רכב בכפר. כך נמסר מצה"ל. הפלסטינים האשימו את מתנחלי יצהר הסמוכה.

 

וזו לא היתה הפעילות האלימה היחידה. "אמש נעקרו 300 עצי זית מארבע חלקות שונות", אמר גורם צבאי ל-ynet. על מנת לנסות ולהרגיע את האווירה יצא ראש המנהל האזרחי, תא"ל יואב (פולי) מרדכי בקריאה להרגעת הרוחות. במנהל סיפרו כי עם קבלת הדיווח על הגרפיטי במסגד הגיעו כוחות ומחקו את הגרפיטי באופן מיידי.

 

תושב הכפר, זיאד דיב, סיפר ל-ynet שבסביבות 3 לפנות בוקר, "אשתי שמעה קולות בחוץ והעירה אותי, הספקתי להסתכל וראיתי כמה מתנחלים נעלמים בסובארו, כשהרכב שלי מסוג גולף עולה באש".

 

דיב הוסיף שכשהגיעו נציגי מפקדת התיאום והקישור, הוא התלונן בפניהם שהצבא היה חייב לראות את תנועת המתנחלים החשודה. "שני האמרים של הצבא הלכו ובאו כשהמתנחלים עוסקים בהצתות. אנשי התיאום והקישור אמרו שהם לא ראו ואני אמרתי להם שהחיילים עשו את עצמם לא רואים, לא יכול להיות שהם לא זיהו את תנועת המתנחלים. רק בנס האש לא הגיעה לעמוד החשמל וגרמה לנזק הרבה יותר גדול".

 

ראש מועצת הכפר, סאמר עודה, אמר כי הועברה תלונה לצד הישראלי, "ואנו קוראים לארגוני זכויות האדם ולרשויות הישראליות לעשות הכל כדי להפסיק את ההתנכלויות החוזרות ונשנות של המתנחלים כלפינו". לטענתו, "לפני מספר שבועות הם העלו באש משאית שבעליה עוד לא הספיק לגמור את התשלומים שלה".

 

בן גביר: היהודים לא פראיירים

מארגון שומרי משפט - רבנים לזכויות אדם, נמסר כי "ידוע לנו שבכפר מתקיים סיור קבוע של מג"ב המונה שניים ואף שלושה ג'יפים לפעמים. סיור זה יכול היה למנוע את הפגיעה ברכוש הפלסטיני והשאלה היא האם עבודתם אכן נעשתה כנדרש". הארגון הוסיף כי "הצבא שהגיע לכפר הגיע כדי להעלים את האירוע ולא למנוע אותו".

 

מצה"ל נמסר כי מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף ניצן אלון,

הנחה לחקור את הנושא באופן מיידי וציין כי מדובר במעשה פסול ומיותר שיש למצות את הדין עם מבצעיו. צה"ל העביר מסרי הרגעה לפלסטינים באמצעות המנהל האזרחי והדגיש כי "אנו רואים בחומרה את נושא הפגיעה במקומות קדושים".

 

פעילים בימין אמרו ל-ynet כי המעשים שהגיעו לראש סדר היום התקשורתי הם תוצאה של המצב הבטחוני הבלתי נסבל בשטחים בשבועות האחרונים. "עשרות יידויי אבנים היו בתקוע, יצהר ושאר אזורים בהתיישבות", אמר אחד מהם, "לא נשב בשקט בזמן שאנו מותקפים ואין מי שיגן עלינו".

 

גם הפעיל איתמר בן גביר התייחס לאירוע הכיתוב בחווארה ואמר כי מדובר ב"כפר עוין" שממנו יצאו מעשי אלימות רבים. "הגיע הזמן שהערבים יבינו שהיהודים הם לא פראיירים ודם יהודי אינו הפקר".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוחקים את הכתובת מקיר המסגד
צילום: AP
מומלצים