שתף קטע נבחר

ארדואן: "ממשלת ישראל מדברת בקקופוניה"

בראיון שהעניק לרשת CNN ניסה ראש ממשלת טורקיה להסביר את עמדתו התקיפה נגד ישראל ואמר "אין לי בעיה עם העם הישראלי. הבעיה היא עם הממשלה", שלטענתו, מורכבת מ"קואליציה תלת ראשית" והדבר מפריע לתהליך השלום

בא לברך ויצא מקלל: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר כי ממשלת ישראל מורכבת מ"קואליציה תלת ראשית עם קולות שונים" והדבר מפריע לתהליך השלום. בראיון שהעניק לרשת CNN אמר ארדואן כי "הייתי רוצה שישראל תתרום לשלום והממשלה הקואליציונית הנוכחית בישראל לא מספקת את תרומתה".

 

"כשהם מדברים זו לא סימפוניה, זו קקופוניה. אנחנו צריכים להיות בטוחים שזו סימפוניה. אם אין סימפוניה הרמונית, אז אנחנו לא יכולים לשמוע את קולות השלום", הוסיף ארדואן, שהדגיש בראיון כי "אין לי בעיה עם העם הישראלי.

 הבעיה היא עם הממשלה. יש יהודים במדינה שלי ואין לי בעיה איתם. הם מרוצים ממני ואני מרוצה מהם".

 

הוא האשים את ממשלת ישראל ב"כמה הצהרות שליליות על טורקיה ועל ירושלים. כששר הפנים, אלי ישי, אמר שזו תהיה הבירה שלהם, יש כמובן השפעה על טורקיה ש-99% מתושביה הם מוסלמים. זה משפיע על 1.6 מיליארד מוסלמים בעולם, כי ירושלים היא מקום מאוד חשוב למוסלמים לאורך ההיסטוריה".

 

"כל מדינות העולם זקוקות זו לזו"

המראיינת, כריסטיאן אמנפור, ציטטה גורמים טורקים וישראלים שאמרו שלא ניתן להציל את היחסים בין שתי המדינות. ארדואן הגיב ברוגז ואמר "אני לא יודע מי העריך זאת באופן זה, אבל כל המדינות בעולם צריכות זו את זו. הדרגה שבה הן צריכות האחת את השניה יכולה להיות שונה. אנחנו לא אויבים של אף אחד באיזור".

 

ארדואן נשאל על דברים שיוחסו לו, לפיהם ישראל היא האיום הגדול ביותר על השלום במזרח התיכון. "זו לא הדרך שבה דיברתי. אנחנו חייבים להיות בטוחים שאנחנו מבינים מה אנחנו אומרים. אני מחפש תרומה לשלום. אני רוצה שישראל תתרום לשלום".

 

ארדואן שב ודיבר על כך שישראל צריכה לחתום על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני (NPT). "הבאתי את הנושא הזה לסדר היום כמה פעמים ואני מדבר על זה היום, ואדבר מחר. אם אנחנו הולכים לבצע מדיניות של צדק כדי להשיג שלום, אנחנו חייבים לדבר על נושאים אלה וכל המדינות צריכות להתמודד עם הנושא בצורה הוגנת. איראן לא יכולה להיות היחידה על סדר היום וגם ישראל אינה יכולה להיות היחידה על סדר היום".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצה סימפוניה ממשלתית. ארדואן
צילום: רויטרס
מומלצים