שתף קטע נבחר

קדאפי מתמוגג מ"ברכּה אובמה": הוא משלנו

שליט לוב הילל את הנשיא האמריקני: "הוא ממוצא ערבי סודני או מוסלמי", קבע, "פעם היינו בתוך לוע התותח האמריקני, היום המצב שונה. הוא חבר". אבל נותרה בעיה אחת: פלסטין

אחרית הימים? מנהיג לוב, מועמר קדאפי, רואה בנשיא ארצות הברית ברכה לעולם המוסלמי. בנאום שנשא קדאפי ותוכנו פורסם הבוקר (שבת) בעיתון הערבי הלונדוני "אל-חיאת", הוא שיבח את אובמה, כינה אותו "חבר", והדגיש שבין ארצו לארה"ב אין עוד מחלוקות.

 

קדאפי נאם בעיר סירת לרגל יום השנה ה-24 לתקיפה האמריקנית בלוב. "היינו בשעתו בתוך לועו של התותח האמריקני, הציים האמריקנים קראו עלינו תיגר במפרץ סירת ותקפו אותנו לכל אורך חופיה של לוב. אמריקה ניסתה את לוב, והעם הלובי התנסה בעמידה מול מדינה גדולה, אולם תודה לאל היום יש הבדל גדול", אמר.

 

"עתה באמריקה שולט אדם שחור מהיבשת שלנו, אפריקני ממוצא ערבי, ממוצא מוסלמי, וזה דבר שלא תיארנו לעצמנו - שמרייגן נגיע ל'ברכּה אובמה'".


אובמה וקדאפי, אשתקד בוועידה באיטליה. "לא היה כמוהו" (צילום: AP)

 

קדאפי הדגיש כי נשיאותו של אובמה היא "רווח היסטורי גדול" ואמר: "הוא אדם שאני סבור שהוא חבר. הוא יודע שהוא בן אפריקה. בלי קשר לשיוכו האפריקני, הוא ממוצא ערבי סודני או ממוצא מוסלמי. הוא אדם שיש לעודד את מדיניותו ולסייע לו ליישם אותה ככל שניתן, משום שכעת הוא נוטה לשלום.

 

"אני קורא לכל העמים לתת לו את ההזדמנות הזאת ולתמוך בו במדיניות הזו", הוסיף, "משום שאמריקה היא מעצמה שכאשר מדיניותה היא רעה- היא פוגעת בעולם, וכאשר היא טובה - היא מועילה לעולם".

 

שליט לוב גם הביע תקווה ש"החלום שחולם אובמה כי העולם יהיה נקי מנשק גרעיני, יתממש. זהו דבר ששום נשיא אמריקני קודם לא הציע. אובמה הוא אדם המתנגד למלחמות אשר הסתבכו בהם הנשיאים הקודמים של אמריקה, הוא הצהיר שהוא ייסוג מאפגניסטן ומעירק, דבר שלא הוצע בעבר".

 

עם זאת, קדאפי שפך מעט מים צוננים על הטון הנלהב. "הערבים שונאים את אמריקה, אין בכך כל ספק", הזכיר.

 "אין ערבי שאוהב את אמריקה ואפילו השליטים שארצות הברית חושבת שהם בני בריתה או ידידיה - שונאים אותה. האהבה החיצונית היא רק צביעות או פרגמטיות. הסיבה לכך ברורה - פלסטין".

 

בעניין זה הוא המליץ לאמריקנים: "הפלסטינים היום הם כמו היהודים של העבר - מפוזרים בגלות ונרדפים. עתה הפלסטינים נמצאים במצב בו הם ראויים שארצות הברית תהיה לצידם ולא לצד הישראלים". הוא חזר על דרישתו להשבת כל מיליוני הפליטים לארץ, שם תוקם לפי חזונו המוכר מדינה אחת דמוקטית ונטולת נשק גרעיני - "ישראטין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדאפי. רווח היסטורי
צילום: רויטרס
מומלצים