שתף קטע נבחר

דיווח: לארה"ב אין אסטרטגיה נגד הגרעין האיראני

"ניו-יורק טיימס" חשף מזכר שחיבר שר ההגנה גייטס ובו הודה: לארה"ב אין מדיניות סדורה למצב שאיראן תחליט להיות מדינת סף גרעינית. בכיר אמריקני: "זו קריאת השכמה"

שר ההגנה של ארה"ב, רוברט גייטס, מודה כי למעצמה אין אסטרטגיה שמיועדת לבלום את השאיפות הגרעיניות של איראן. במזכר פנימי שגייטס העביר לבית הלבן, שחלק מתוכנו נחשף הבוקר (א') ב-"ניו יורק טיימס", הוא קובע: אין לארה"ב מדיניות יעילה לטווח ארוך להתמודד עם ההתקדמות האיראנית העקבית לקראת יכולת גרעינית. 

 

  • זמן גרעיני - כל הכתבות ב-ynet

 

המסמך, שמכיל ניתוח סודי ביותר, הוגש בינואר ליועץ לביטחון לאומי,

גנרל ג'יימס ג'ונס, כחלק ממאמץ מרוכז בפנטגון, בבית הלבן ובסוכנויות המודיעין השונות להציג לנשיא אובמה כמה אפשרויות התמודדות. במסמך גם צוינו כמה אפשרויות צבאיות, חלקן עדיין בפיתוח, שיישקלו אם המהלך הדיפלומטי ייכשל.

 

הגורמים שדיברו עם העיתון הסכימו להתייחס רק לחלקים שעסקו במדיניות ובאסטרטגיה, ולא לאלה שדנים במבצעים הסודיים נגד הנעשה באיראן בתחום זה. אחד הבכירים כינה את המזכר "קריאת השכמה", אבל כמה מעמיתיו חלקו על דעתו וטענו כי מדובר בתכנון מפורט לתסריטים רבים.

 

בראיון ביום שישי סירב גנרל ג'ונס להתייחס למזכר, אבל אמר כי "אנו עושים בדיוק מה שאמרנו בנושא האיראני. העובדה שאנו לא מכריזים באופן פומבי על כל האסטרטגיה שלנו, לא אומרת שאין לנו תוכנית שצופה מגוון אפשרויות – בהחלט יש לנו".

 

"מדובר באזהרה - ארה"ב לא מוכנה כראוי"

לעומת זאת, במזכר של שר ההגנה גייטס, הובעה דאגה מהיעדר אסטרטגיה למקרה שאיראן תבחר לכנס את מרבית הרכיבים הנדרשים לפצצת אטום – דלק גרעיני, עיצוב הפצצה עצמה והמרעומים – אך לא תרכיב את הפצצה עצמה. זוהי האפשרות הנראית למשקיפים רבים כסבירה ביותר, והיא תאפשר לאיראן לטעון, שהיא עומדת במחויבות שלה להסכם מניעת הפצת נשק גרעיני (NPT), בעוד שבפועל היא תהיה כבר מדינה גרעינית.

 

בכירים אחרים בממשל סיפרו, כי המזכר של גייטס קורא גם לאימוץ חשיבה חדשה על השאלות: כיצד תוכל ארצות הברית להכיל את כוחה של איראן,

אם זו תחליט לייצר נשק גרעיני? ומה יהיה כיוון הפעולה יהיה אם אחד מארגוני הטרור שנתמכים מטהרן, יקבלו נשק או דלק גרעיני?

 

רוברט גייטס העלה חלק מהחששות שלו בראיון לפני שבוע ב"פגוש את העיתונות" של רשת NBC, שבה הוא הודה כי "אם המדיניות שלהם היא להגיע אל הסף ולא לבנות נשק גרעיני, איך אתה יודע אם הם לא בנו? אני לא יודע איך ניתן לוודא את זה".

 

יחד עם זאת גייטס הבהיר שתוכנית הגרעין האיראנית נקלע לקשיים והיא מתקדמת לאט יותר מהתחזית.

 

גורמים בבית הלבן אמרו שיש לראות את המזכר באור הנכון. מדובר באזהרה לנשיא חדש יחסית בתפקיד, על כך שארצו לא מוכנה עדיין כראוי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גייטס. חסרה תכנית
צילום: AP
אובמה. אזהרה לנשיא חדש
צילום: רויטרס
מומלצים