שתף קטע נבחר

משרד השיכון לאלמנת רב שנרצח: יש לך בן-זוג?

אלישבע חי, אם לשבעה, שבעלה מאיר נרצח בפיגוע ירי בחודש דצמבר בשומרון, נשאלה על-ידי חוקר של משרד השיכון האם היא אינה חיה עם "ידוע בציבור", כשביקשה "תעודת זכאות". משרד השיכון: זו בדיקה מדגמית. היא תקבל תעודה

אטימות ממסדית? אלמנתו של הרב מאיר חי ז"ל, שנרצח בחודש דצמבר אשתקד, בפיגוע ירי בדרכו לביתו בשבי שומרון - לא האמינה לדרישה של משרד השיכון, כאשר ביקשה להוציא "תעודת זכאות". האלמנה אלישבע, אם לשבעה, סיפרה ל-ynet כי נאמר לה שבכוונת המשרד לשלוח לביתה חוקר, על מנת שיוודא כי אינה חיה עם "ידוע בציבור". בעקבות פניית ynet נמסר ממשרד השיכון כי היא תקבל את התעודה, ללא צורך בבדיקה.

 

"אני שוכרת דירה ובשל כך ביקשתי מהמשרד לקבל הטבות שמגיעות לי על פי חוק", סיפרה אלישבע, שהופתעה לקבל את השיחה מהחוקר. "בשל הקפאת הבנייה אין אפשרות לבנות בית ביישוב שבי שומרון, ולכן חשבתי לרכוש בית ביישובים סמוכים בסבסוד המשרד, דבר שמצריך את נקודות הזכאות".

 

לדבריה, למרות ששלחה את כל המסמכים למשרד השיכון, החוקר ביקש להיפגש איתה. "הוא ביקש להגיע לביקורת ולוודא שאין לי בן זוג שחי איתי. כשסיפרתי לו שאני אלמנה, שאיבדה את בעלה לפני זמן קצר, הוא לא האמין למשמע אוזניו. מישהו במשרד השיכון כנראה לא מכיר את המושגים התחשבות והגינות".

 

אלישבע הסבירה לחוקר, כי מאז מות בעלה הרב היא חייה בגפה ולא תאפשר שיבצעו שום חקירה בנושא הזה. "הם יכולים לחקור מצב כלכלי או כל נושא אחר, שלא פוגע במשפחתי רגשית. מה הם רוצים לעשות, להגיע ולשאול את ילדי הקטנים אם אמא חייה עם גבר חדש, זאת פשוט חוצפה".

 

האלמנה, מחוסרת הדיור, הדגישה כי היא לא רוצה להיות מקרה "עוקף חוק": "צריכים לשנות את הנהלים בגלל מקרים כגון זה. אי אפשר להגיע לאלמנה ולגעת בפצע פעור בכזאת חלמאות. מי שקובע את הנהלים במשרד השיכון צריך לעשות חושבים ולפתור את הסוגייה הזאת". נכון לרגע זה, אמרה אלישבע, כי היא מסרבת להשתתף בחקירה ועל כן במשרד הודיעו כי הם מקפיאים את ההטבות שמגיעות לה.

 

"זו בדיקה מדגמית"

ממשרד השיכון נמסר כי מדובר בבדיקה מדגמית: "עם הגשת בקשה לקבלת זכאות לסיוע בשכר דירה, כאם חד הורית, מתבצעת בדיקה מדגמית של שיעור מסוים מהמבקשות על ידי חוקרים. מי שעורך את בדיקות הזכאות היא חברה אשר זכתה במכרז משרד הבינוי והשיכון, והיא המבצעת בדיקות אלה. הגברת אלישבע חי עלתה בבדיקה המדגמית, ולאור האמור והנהלים המחייבים לשם בדיקת הזכאות, והמתחייבים קודם להענקת סיוע כספי מהמדינה, נכנסה הגברת חי למסלול הבדיקה. למחשב המעלה שמות מדגמיים הנדרשים לבדיקה אין כמובן יכולת להבחין האם הבקשה היא של גרושה, אם חד הורית או אלמנה וכן מהן נסיבות הבקשה".

 

דובר המשרד, אריאל רוזנברג, הדגיש כי לא היתה כוונה לפגוע באלמנה. "לא הייתה כל כוונה להפתיע או לבייש חלילה את הגברת חי, כמו בכל מקרה של

 בדיקה, וככלל החוקרים אינם מנסים להפתיע את הנחקרות, אלא מודיעים מראש על בואם וקובעים עם המבקשת את הגעתם, ומונחים גם שלא לשאול שאלות חודרניות, אלא לערוך בדיקה דיסקרטית וקצרה המתנהלת ברגישות והמתחייבת ממנהל ממשלתי תקין". לסיום מסר הדובר, כי "לאור הנסיבות המיוחדות שנתגלו עתה, הוחלט במשרד הבינוי והשיכון כי הגברת חי תקבל תעודת זכאות ללא חקירה, למרות שהיא עלתה בבדיקה המדגמית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יצחק לוי
מאיר אבשלום חי ז"ל
צילום: יצחק לוי
מומלצים