שתף קטע נבחר

"חוק הטרור" בדרך לאישור: עונשים יוחמרו

לפי תזכיר החוק, שגיבשו מזוז וממשיכו ואושר על-ידי שר המשפטים, יקובצו נוהלים קיימים - והמאסרים למורשעים יוארכו

שר המשפטים יעקב נאמן אישר היום (ד') את הפצת תזכיר החוק בנושא המאבק בטרור, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אישר את הנוסח. בין היתר, תוחמר הענישה ויוגדר כי חלק מהמורשעים ירצו מאסר עולם ללא אפשרות קציבת עונש; יוגדר עונש מינימום של 40 שנות מאסר במקום 30 לעבירות פחות חמורות; ואפשרות לקציבת העונש לאחר 15 שנים במקום שבע.

 

את הצעת החוק גיבשה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לנושאים פליליים, עו"ד רחל גוטליב, לאחר עבודת מטה רחבת היקף שארכה כשלוש שנים, ביוזמתו ובליוויו של היועץ המשפטי לממשלה הקודם, מני מזוז, ובעת האחרונה תחת היועץ החדש. בניסוח השתתפו בכירי הפרקליטות, נציגי השב"כ ונציגים נוספים של גורמי הביטחון.

 

מטרת החוק מוגדרת כמתן כלים מתאימים לרשויות המדינה בתחום המשפט הפלילי והציבורי, לשם התמודדות עם איומי הטרור - פגיעה בתשתית הארגונית והפיננסית המזינה אותה, ותפיסת העבריינים והבאתם לדין. ההצעה מאחדת הסדרים וסמכויות שחלקם קיימים כבר כיום, שיבוטלו עם החלת החוק החדש. חלק מהסמכויות המעוגנות בהצעת החוק יחליפו, לאחר השלמת חקיקתם, הוראות קיימות בתקנות ההגנה לשעת חירום.

 

בנוסף, עוגנו במסגרת הצעת החוק הוראות הקשורות למעצר חשוד בעבירות ביטחון, שהן הוראות שעה העתידות לפקוע בסוף שנת 2010. בהצעת החוק נכלל הסדר הכרזה מינהלי על ידי שר הביטחון ביחס לארגונים הפועלים בישראל ואשר הוכרזו בחו"ל כארגוני טרור. בנוסף נקבעו עבירות מיוחדות - ניהול ארגון טרור, גיוס וחברות בארגון טרור, מתן שירות לארגון טרור וכן גילוי הזדהות עמו.

 

על פי הצעת החוק, תוחמר הענישה בעבירות שנעברו בנסיבות של טרור העונות על ההגדרה של מעשה טרור, כאשר על פי הצעת החוק מעשה טרור ייחשב ככזה על פי שלושה מבחנים - מבחן המניע למעשה, מבחן המטרה של המעשה ומבחן מאפייני המעשה.

 

כעת, אחרי 21 יום של פרסום תזכיר החוק ברשומות לצורך הגשת התסייגויות הציבור, הוא יועבר עם תיקונים נדרשים אופשריים לחתימה סופית של השר נאמן. בהמשך תעבור ההצעה לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה, ומשם לכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזוז ונאמן. שלוש שנות עבודת מטה
צילום: אריאל ירוזולימסקי
מומלצים